Çerkassi Ukrayna Hakkında

Çerkassi Ukrayna
Çerkassi Ukrayna

Ukrayna’da Çerkassi Başkent Kiev‘in 155 km güneydoğusunda yer almaktadır. Aynı zamanda kendi isminde oblastında da merkezi yönetim şehridir. 2013 yılında elde edilen veriler itibariyle 310.000’lik bir nüfusa sahiptir. Dinyeper nehrinin en geniş olarak geçtiği şehirlerden birisi olan kentte nehir deniz gibi kullanılmaktadır. Cherkassy nerede, nasıl gidilir, neler yapılır, gelin hep birlikte inceleyelim.

Çerkassi Ukrayna Hakkında

Çerkassi Ukrayna Hakkında

Çerkassi Ukrayna Hakkında

Ukrayna’nın ismini Çerkezlerden aldığı Çerkassi hakkında birçok tarihi veri bulunmaktadır. 1941 Alman işgalinden sonra şehir neredeyse tamamen bir viraneye döndü. 1957 yılından sonra şehirde yapılanma başladı. Tersanaler, fabrikalar, okullar, üniversiteler, kütüphaneler, sinemalar, müzeler açılmaya başlandı. Şehirde önemli bir Kazak nüfusu bulunmaktadır, aynı zamanda Kazaklara ait birçok tarihi yapıda korunmaktadır. Kentin geçim kaynağını tarım ürünleri ve endüstri oluşturmaktadır. Şehirde toplamda 10 adet Üniversitesi yer almaktadır. Bu üniversitelerden, Bohdan Khmelnytsjyi National ve Cherkasy State Technological Üniversiteleri ön plana çıkmaktadır. Şehirde aktif olarak şu anda çalışan uluslararası bir havaalanı bulunmaktadır. Türkiye’den direk uçuşların bulunmadığı Cherkassy international airport Kiev havaalanına yakın olduğu için tercih edilmemektedir.

Cherkassy Gece Hayatı

Cherkassy Gece Hayatı

Cherkassy Gece Hayatı

Ukrayna deyince ilk aklan gelen şey eğlence sektörü, Cherkassy gece hayatı da ülkenin genelinde olduğu gibi hızlı. Manhattan night club, Reflection Club, X-Level dans gece kulübü, Voice kareoke bar, Millennium disko bunlardan sadece bazıları. Bunun yanı sıra Bierstube Pub, Oskar Restoran Bar, Kim Bar, Cherkasy Bayern Pub gibi birçok tesiste bulunmaktadır. Bu gece kulüplerinin içinde en iyileri Manhattan gece kulübü ve Milenyum Night Club. Şehirdeki gece kulüplerinin hemen hemen hepsi merkezde, sahil kenarında bulunmaktadır. Cherkassy gece kulüplerinin bazıları haftanın her günü çalışırken, şehirdeki büyük gece kulüpleri sadece Cuma ve Cumartesi gecesi çalışmaktadır. Şehirdeki gece hayatı fiyatlarına gelecek olursak, tüm Ukrayna’da olduğu gibi oldukça ucuz ve kaliteli.

Çerkassi Gezilecek Yerler

Çerkassi Gezilecek Yerler

Çerkassi Gezilecek Yerler

Ukrayna’nın tüm şehirlerinin kendine has bir çekiciliği var, Çerkassi Gezilecek Yerler konusunda da önerilerimize geçelim. Arboretum Sofiyivka, 50th Anniversary of the Grand October Landscape Park, White Lotus Budist tapınağı görülmeye değer yerler. Ayrıca, şehirde bulunan Cherkasy Gezi Rehberi yazımız için  Oblast Local History müzesini de muhakkak görmenizi tavsiye ederiz. Şehir turistler açısından popüler olmasa da ve adı her ne kadar çok duyulmasa da Ukrayna’nın gezilmesi gereken yerlerinden birisi.

Ukrayna’nın diğer keşfedilmemiş şehirleri hakkında bilgi almak için, Ukrayna Sahil Kentleri kategorimizden yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Yoruma cevap ver

× Whatsapp üzerinden ulaşın