Çernigiv Ukrayna

Çernigiv
Çernigiv

Ukrayna’da Çernigiv ülkenin en kuzeyinde yer alan 290.000 nüfuslu Belarus sınırındaki bir şehirdir. Başkent Kiev’e uzaklığı ise 140 km civarındadır. Desna Nehrinin kuzeyinde yer almaktadır. Şehir petrol ve gaz bakımından zengin yer altı kaynakları ile ünlüdür. Peki Çernigiv nerede nasıl gidilir, ne yapılır, gibi soruların yanıtlarını içeren makalemize başlıyoruz.

Çernigiv Hakkında

Çernigiv Hakkında

Çernigiv Hakkında

Dikkat çeken bir detay ise Çernigiv hakkında, son dönemlerde özellikle başlayan bir göç var. Beyaz Rusya’nın Gomel kentine sınır olduğundan ötürü, birçok kişi çalışmak için bu şehre gitmektedir. Şehirde genç nüfusu günden güne azalmaktadır.  Belki de Ukrayna’nın en az gelişmiş şehirlerinden birisi olarak gösterilen kentte problemler oldukça fazla. Halk yerel yönetiminden oldukça şikayetçi. Bunun yanı sıra şehirde hemen hemen her gün yaşanan hırsızlık, gasp gibi sorunlarda halkı canından bezdirmiş durumda. Bu açıdan bakıldığında şehir Ukrayna’nın güvenli olmayan şehirleri arasında yer alıyor.

Çernigiv Gezilecek Yerler

Çernigiv Gezilecek Yerler

Çernigiv Gezilecek Yerler

Çernigiv Gezilecek Yerler konusunda oldukça alternatifli bir şehir. Tabi küçük şehirlere kıyasla böyle söylüyorum. Şehirde 3 gün geçirdiğiniz zaman hemen hemen tüm şehri gezmiş olabilirsiniz. Park Miskyi Sad şehirde bulunan en büyük parklardan birisi. İçinde doğal gölü, yürüme alanları, bir lunaparkı ve birçok tesisi barındıran alanda özellikle yaz aylarında çok iyi vakit geçirebilirsiniz. Saint Anthony Mağarası da gezmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Çok büyük bir mağara değil ama, içinde klişesi ve hücreleri muhakkak ziyaret edin.  Chernihiv Red Square ( Kızıl Meydan ) da şehirde muhakkak görmeniz gereken yerlerden. Özellikle festival zamanları oldukça eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Dytynets  Müzesi, Pyatnytska Ortodoks Kilisesi, Saviour Transfiguration Katedrali, gibi tarihi yerler de görmeye değer. Desna nehri ve etrafındaki doğal parklarında da vakit geçirebilirsiniz. Chernigov gezi rehberi notlarınıza bu yazdığımız yerleri ekleyebilirsiniz. Bu sayede sizlerde artık güzel bu mekânları ziyaret ederek yakından görme şansına sahip olmaya başlayabilirsiniz.

Chernigov Ukrayna

Chernigov Ukrayna

Chernigov Ukrayna

Chernigov Ukrayna 11-12 yüzyıl mimarisinin yapılarını içeren birçok antik kilise ve katedral bulunmaktadır. Klise ve katedrallerin bazıları ibadete açık durumdayken bazıları sadece müze olarak hizmet vermektedir. Şehirde tarihi yapılar çok iyi derecede korunmuştur. Eğitim ve öğrenim açısından incelediğimizde şehir Ukrayna’nın genelinde olduğu gibi küçük bir şehir olmasına rağmen 4 tane üniversiteyi bünyesinde barındırır.

Chernihiv National Pedagogical Shevchenko Üniversitesi,

State Institute of Economics and Management Üniversitesi,

State Technological Üniversitesi, Chernihiv State Institute of Law,

Chernihiv National University of Technology

Üniversitelerde Fizik ve Matematik, Tarih, Filoloji, Muhasebe Ekonomi, Finans ve Ekonomi, İşletme, Hukuk ve Maliye bölümleri bulunmaktadır.

Çernigiv’de ne yenir, nerelerde vakit geçirilir diye soracak olursanız, gün içinde vakit geçireceğiniz bazı yerleri listeleyelim. Restaurant Khryak, Nirvana Cafe, Brussels Beerhouse, Sun City Cafe, Coffeemania Coffee-House, Sincom Bar mekanları tavsiyemizdir.

Şehirde eğlence için Gece Hayatı yazımızı okuyabilirsiniz.Ülke hakkında detaylı bilgi için Ukrayna eğlence hayatı içinde Ukrayna Gece Kulüpleri isimli makalelerimizi okuyabilirsiniz.

Şehirde turistler için bilgi amaçlı: www.chernihivtourist.com.ua

Yoruma cevap ver

Whatsapp üzerinden ulaşın