Çernobil Faciası Ukrayna

ukraynadaki çernobil faciasının ardından kalan bir okul fotoğrafı

Çernobil; Ukrayna’nın Kiev iline bağlı, 1986 yılında içinde bulunan nükleer santraldeki, etkileri yüzyıllarca sürecek olan büyük patlama ile dünyaya adını duyuran ve sonrasında tahliye edilmesi sonucunda günümüzde hayalet şehir ve kötü bir anı olmaktan öteye geçmeyen bir Ukrayna şehridir.

 

Ukrayna Çernobil faciası 20 yüzyılın en büyük felaketlerinden biri olarak kabul edilir. Hala içinde bulunduğumuz 21. Yüzyılda bile etkileri devam etmektedir. Bu yazımızda sizlere Çernobil faciası ile ilgili etkileri, nedenleri ve sonuçları hakkında bilgilendirme yapmaya çalışacağız.

 

Çernobil Ukrayna Nedir, Nasıl Olmuştur?

26 nisan 1986 yılında saat 01:23 de gerçekleşen patlamada binlerce insan öldü. Kaza esnasında ölmeyenler ise yayılan aşırı derecedeki radyoaktif madde yüzünden kısa zaman diliminde öldüler. Fakat dünya bu kazayı olaydan 4 gün sonra 30 nisanda öğrendi. O dönemde Ukrayna, Sovyetler birliğine bağlı bağımsızlığını ilan etmemiş özerk bir bölgeydi.

Çernobil Nükleer santrali, 1970 yılında hizmete açılmıştı. Dönemin süper güçlerinden sayılan Sovyetler birliğinin teknolojik anlamda ileri atılımlarından ve enerji ihtiyaçlarının yüksek olmasından dolayı inşa edildi. Santral 4 büyük reaktörden meydana geliyordu. Çernobil Nükleer santralinde binlerce çalışan personel için yakınına lojmanlar bile yapıldı. Pripyat adını verdikleri lojman bölgesi bugün bile hala hayalet şehir olarak durmaktadır. Olaydan hemen sonra boşaltılmış ve bir daha da kullanılmamak üzere kendi haline bırakılmıştır.

Çernobil Neresi?

Çernobil, Ukrayna’nın başkenti Kiev iline bağlı bir şehirdir ve Çernobildeki reaktör faciası sebebiyle boşaltılan ve radyoaktif zararlarının hala üst düzeyde etkilerini gösterdiği şehirde, günümüzde yani 2018 itibariyle resmi olarak sadece 690 kişi yaşamaktadır.

Çernobil Türkçe adıyla tanıdığımız şehrin dünyada tanınan bilinen adı CHERNOBYL dir!

Rusya’nın yasaklı bir bölgesi olan Çernobil’de nükleer santral patlaması sebebiyle mutasyona uğrayan bir takım insanların zombi kılığında dolandıklarına şahit olduğunu iddia eden bir takım kişile olmuştur.

 

ÇERNOBİL FACİASINA NELER SEBEP OLDU?

 

Nükleer santral 4 ana reaktörden oluşuyordu. Bu reaktörlerin her biri 1000 megawatt güç üretebiliyorlardı. Fakat mühendisler bu reaktörleri hatalı tasarlamışlardı. 1970 yılında tasarım kusursuz dursa da ilerleyen yıllarda hatalı olduğu anlaşıldı. Ancak geç kalındı. 25 nisan 1986 yılında olaydan bir gün önce reaktörlerden birine deney yapmaya karar verdiler. Olay günü dört reaktörden iki tanesi bakıma girmişti. Çalışan reaktörlerden bir tanesine de deney yapmaya karar verdiler.

Kazanın yaşanmasına da bundan sonraki hatalar zinciri neden olmaya başladı. Deney için reaktörün gücü yarıya düşürüldü. Reaktörün acil soğutma sistemi ile kapanmasını önlemek içinde bağlı olduğu alarmları devre dışı bırakıldı. Yani bundan sonra ki periyotta hiçbir uyarıcı önlem alınmamış oldu. 00:23 sularında mühendisler deney için hazırlıkları büyük ölçüde tamamlamış oldu. Bu deneyin amacı; güç aniden durdurulduğunda buhar tribününe itici gücü daha ne kadar vermeyi sürdüreceğini merak ediyorlardı. Acil önlem için ek tedbirleri de devreden çıkardılar. Ardından reaktörün soğutma sistemi de yavaşladı. Güç tanklarında ani bir ısı kaybı yaşandı. Artık santrale güç üreten reaktör tümüyle kontrolden çıkmaya başladı. Birden aşırı ısınma yaşanmaya başladı. Bunu gören mühendis ve teknisyenler yaptıkları hatanın farkına vardılar. Acilen denetim çubuklarını devreye aldılar. Aşırı ısınmış reaktörde 01.26’da iki tane patlama gerçekleşti. Nükleer santral binasının tepesi bu patlamadan dolayı yerle bir oldu. Saniyeler içinde bütün santral alevler içinde kaldı. Dışarı çıkan hidrojen gazı bu yanmada büyük payı bulunmaktadır.

 

KAZADAN SONRA NELER YAŞANDI?

Patlama sırasında santral binasının içinde ve yakınında bulunan 31 kişi hayatını kaybetti. Patlamanın şiddeti Japonya’ya atılan nükleer bombadan 200 kat daha fazlaydı. Açığa çıkan zehirli gazlar ve radyasyon İngiltere’ye bile ulaştı. Kazadan sonra o bölgede yaşayan 116.000 kişi acilen dışarı çıkarıldı. 600.000 kişi nükleer santrali temizlemek için gönüllü oldu. Gönüllü olarak çalışan işçiler daha sonradan çok büyük oranda hayatları boyunca alacakları radyasyon miktarının 5 katına maruz kaldıkları için acılar çekerek öldüler. Kaza günü 4 yaşın altında olan bütün bebeklerde troid kanserine rastlanmıştır. O yıllarda SSCB devleti kendini güçsüz gösterir gerekçesiyle kazanın haberini gün dünyadan sakladı. Ama radyasyon miktarı Avrupa’da tavan yapınca yetkililer şüphelenmeye başladı. Avrupa parlamentosu bir yerlerde ciddi bir nükleer kaza olduğunu tahmin etti. O dönemde SSCB’nin başında Mihail Gorbaçov gerçeği açıklamak zorunda kaldı ve ciddi eleştirilere maruz kaldı.

 

ÇERNOBİL FACİASININ UKRAYNA DIŞINDA DÜNYAYA ETKİLERİ NELERDİR?

Şu anda bile hala aktif olan reaktörlerin etrafına çok ciddi zararlar vermektedir. Kazanın yaşanmasından sonra yaklaşık 600.000 işçi gönüllü oldu. Radyasyonun daha fazla etrafa yayılmasını önlemek için reaktörlere 410.000 m3 çimento ve 7000 ton çelik malzeme kullanılarak üzeri örtülmeye çalışıldı. Çernobil merkez alınarak 30 km2 alanda yaşayan bütün yerleşim yerleri boşaltıldı ve taşındı. Radyasyonunun bulut halinde dünyanın çeşitli yerlerinde asit yağmurları yağmasına ve bu yağmur sularıyla beslenen hayvanların zehirlenmesine ve telef olmasına yol açtı. Büyük baş ve küçük baş hayvanlar bu yüzden imha edildi. Nesilden nesile devam edecek kanser vakaları ortaya çıktı. Türkiye’de Ukrayna’ya yakınlığı dolayısı ile özellikle Karadeniz bölgesi nasibini almıştır. Nice vatandaşımız Çernobil faciasından dolayı kanser illetine yakalanıp vefat etmiştir.

 

Nükleer enerji santralleri güçlü birer enerji kaynağı olursa da olsun her zaman tehlike içerir. Hem çevresine hem de dünyamıza zarar vermektedir. Bunun bir örneğini de Japonya da yaşanan tsunami faciasında yaşadık. Oradaki nükleer santralde her ne kadar insan faktörü dışında zarar görse de bizler için çocuklarımız için zarar teşkil etmektedir. Dünyanın gelişmiş ülkeleri akılları başlarına gelmiş olacak ki artık temiz enerji arayışlarına geçmiştir. İşin ciddiyetini bir de şu şekilde anlatalım; Ukrayna Çernobil nükleer santral faciasının etkilerinin geçmesi için 48.000 yıl geçmesi gerekmektedir. Tam olarak rakam bu olup tamamı ile temizlenmesi için geçmesi gereken yıl budur. Etrafında boşaltılan yerleşim yerlerinin tekrar yaşanabilir olması için 900 yıl geçmesi gerekmektedir.

Çernobil Zombi Olayı Gerçek mi?

Zombi dediğimiz oluşumların masal yaratıkları ya da ABD yapımı filmlerinin vazgeçilmez karakterleri olduğunu düşünebiliriz ancak kişilerin beyin saplarına yaptığı etki sebebiyle, insanların fonksiyonelleğini tamamen bozma yetisine sahip olabilecek kadar kuvvetli bir ajan olan radyoaktif maddelerin, Çernobil faciası sonrasında uzun yıllar boyunca mutasyona uğramış bir takım insanların zombi formuna girmiş olabilecekleri ihtimalini de bilimsel kanıtlara dayanarak insana düşündürmüyor değil.

Gerçek olup olmadığı hala muamma olmasına rağmen Çernobil Ukrayna faciasının muhtemel etkileri olabilecek bu efsane ile ilgili videoyu da sizlerle paylaşmak istiyoruz;

 

Ukrayna’ya Deniz Yoluyla Komşuluğu Olan Karadeniz Bölgesinde Çernobil’in Etkileri Nelerdir?

 

Çok yazıktır ki üzerinden yıllar geçmiş olan Çernobil faciası, sadece meydana geldiği Ukrayna yı değil, hava, toz, bulut ve rüzgar ile taşınan radyoaktif maddeler, yakın komşuusu olan Karadeniz bölgesini de ciddi şekilde etkilemiştir.

Karadeniz’in topraklarına ve havasına dibine kadar işleyen zararlı maddeler, yıllar içerisinde bu topraklardan gelen çayın Türkiye’nin envai çeşit iline dağıtılmasıyla ülke çapında zarara sebebiyet vermesinin yanı sıra, Karadeniz’de yaşayan çocuk, genç yaşlı pek çok insanın ve dahi hayvanın yediğinden içtiğinden, hatta soluduğu havadan bile bu zararlı maddeleri vücuduna almasına vesile olmuştur.

Günümüzde Karadeniz’de evinde kanser hastalığı ile mücadele etmemiş bir kişi bile olmayan bir hane bulunmadığı gibi, pek çok sakat doğum da doğrudan Çernobil’in etkilerine bağlı olarak meydana gelmektedir.

Çeşitli zihinsel engellerden, fiziksel sakatlıklara kadar pek çok çocuğun geleceğine mani olan Çernobil’in zararları, bu çocukların ana-babalarının da kansere yenik düşmesine sebebiyet vererek, bir ömür boyu çekilecek acılar silsilesinin başlangıç noktası olarak sayılabilir.

Dünyada nükleer santrallere bakış açısını değiştiren bir olay olarak Çernobil, Ukrayna’nın bile aklını başına getirmişken ülkemiz siyasetçileri ve konu hakkınde yetkili diğer insanlar maalesef bu konuda gereken titizliği göstermemektedir.

Yoruma cevap ver

Whatsapp üzerinden ulaşın