Chernivtsi Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi

Chernivtsi Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi
Chernivtsi Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi

Bir dönem Türklerin elindeki şehir olan Chernivtsi Gezilecek Yerler konusu hakkında sizleri bilgilendirelim. Öncelikle şehirde birçok medeniyet ve ülkenin kalıntıları ile karşılaşmanız mümkün.  Ayrıca şehir bozulmamış doğası, çiçekli ve güzel peyzajlı sokakları ile dikkat çekiyor. Şehrin tüm genelinde yollarda, sokaklarda ve tüm balkonlarda rengarenk çiçekleri görebilirsiniz.

Chernivtsi Türk Çeşmesi ve Kuyusu

Chernivtsi Türk Çeşmesi ve Kuyusu

Chernivtsi Türk Çeşmesi ve Kuyusu

Chernivtsi şehir merkezinde, 100 yıldan fazla olduğu düşünülen bir Türk çeşmesi ve kuyusu bulunuyor. Her ne kadar tarihi Türk çeşmesi yenileme çalışmalarından sonra aslını yitirse de buraya gelen Türk turistler tarafından ilgi görüyor. Cami bahçelerindeki çeşmeleri andıran yapıtın aslına benzerliği zamanla azalmış.  Hemen çeşmenin yanında yer alan Türk kuyusu ise, üstü cam ile kapatılmış. Turistlerin para atarak dilek çeşmesi haline getirdiği Türk kuyusu da turistlerin ilgisini çekse de gidip görülmesi gereken bir yer değil.

Chernivtsi Gezi Rehberi

Chernivtsi Gezi Rehberi

Chernivtsi Gezi Rehberi

Ukrayna Chernivtsi Gezi Rehberi makalemizde Olha Kobylianska Caddesi ve ara sokakları görülmeye değer. İrili ufaklı kafe ve restoranların, alışveriş mağazalarının bulunduğu caddede yürürken, caddenin büyüsüne kapılacaksınız. Eğer araba ile gezi yapıyorsanız, şehirde birçok doğal alan ve görülmeye değer tarihi yerler bulunuyor. Biraz şehir merkezinden uzak olması ve ulaşımın olmamasından kaynaklı bu şehri araç ile gezmenizi tavsiye ederiz. Şehirde araç kiralama için merkezde birçok rent a car firması bulunuyor.

Zhovtnevyi Park şehirde görülmesi gereken yerlerden birisi. Şehir merkezinde yer alan park doğal yapısı ve akşam saatlerinde vakit geçirmek için ideal. Parkın içinde bulunan restoran ve kafelerde yemek yiyebilir, yine park içindeki masaj ve Spa salonundan yararlanabilirsiniz. Cathedral of the Holy Spirit ( Kutsal Ruh Katedrali ) yine şehir merkezinde bulunan Katoliklerin büyük bir ibadethanesi.  1864 yılında inşaa edilen Katedral aynı zamanda şehrin simgelerinden birisi.  Sun Valley Ski Resort de turistlerin kış aylarında ziyaret ettikleri önemli kış turizmi kayak merkezlerinden bir tanesi. Şehir merkezine araba ile 30 dakika uzaklıkta bulunan tesiste, otel ve konaklama seçenekleri de bulunuyor. Oldukça iyi bir kayak merkezi olan Sun Valley Chernivtsi Ukrayna’nın en iyi kayak merkezlerinden bir tanesis.

Chernivtsi Gezilecek Yerler

Chernivtsi Gezilecek Yerler

Chernivtsi Gezilecek Yerler

Ukrayna’nın en eski üniversitelerinden birisi de Residence of Bukovinian and Dalmatian Metropolitans da Chernivtsi gezilecek yerler arasında. Yapımına 1864’de başlanan ve 1882 yılına kadar inşaası süren, ilk olarak din adamları yetiştiren üniversite 2011 yılında Unesco tarafından koruma altına alındı. Yuriy Fedkovych Chernivtsi National Üniversitesi olarak da isimlendirilen yapı ilginç mimarisi ile turistlerin ilgi odaklarından birisi. Şehirde alışveriş için pek bir önerimiz yok, çünkü şehir merkezindeki mağazalar oldukça pahalı. Moldova, Romanya, Macaristan, Polonya ve Slovakya ülkelerine sınırı çok yakın olan şehirde fiyatlar oldukça yüksek. Avrupa ülkelerinden gelen turistler sayesinde şehirde alışveriş Avrupa fiyatlarında. Sadece şehir merkezine 6 km uzaklıktaki Chernivtsi Kalinovsky pazarı alışveriş için ideal bir yer. Pazarda iğneden ipliğe, halıdan perdeye, teksitle tüm ürünlerde toptan fiyatlarına perakende alışveriş yapmak mümkün.

Chernivtsi Ukrayna’da Ne Yenir Nerede Kalınır

Şehir yemek konusunda da alternatifleri bol olan bir yer. Şehirde 4 adet Türk ve Azeri restoranı bulunmaktadır. Bunların başında Özbay Türk Sofrası, Alaturka Türk restoran, Baklajan Cafe ve Restoran gelmektedir. Bunun yanı sıra iyi bir akşam geçirmek için, Olha Kobylianska caddesi üzerindeki Soho restoranı tercih edilebiliniz. Ya da Bruno Restoran, Varanda restoran ve Bartka Restoran ve Lounge tercih edilebilir yerler arasında. Birçok tesiste de kredi kartı geçerli değil nakit para ile gitmenizi tavsiye ederiz. Ukrayna genelinde kredi kartı pos cihazlarının çalışmadığı yanıtını almanız mümkün. Birçok tesis, restoran, otel yabancıların kredi kartlarından tahsilat yapmak istemedikleri için pos makinesi çalışmıyor diyor. Chernivtsi konaklama içinde birçok alternatif sunuyor. Şehirde 3 yıldızlı 4 yıldızlı oteller, apartlar ve günlük kiralık evler var. Kaiser Hotel, Arbat Hotel, Bukovyna Hotel bunlardan sadece birkaçı. Bunun yanı sıra Mriya otelde açık hava havuzu olduğundan dolayı yaz aylarında tercih edilebilinir.

Ukrayna’nın bu turistik şehri hakında daha detaylı bilgi almak için Chernivtsi yazımızı, eğlence için Chernivtsi Gece Hayatı yazımızı okuyabilirsiniz.

Şehirdeki üniversite için: http://www.chnu.edu.ua

Yoruma cevap ver

Whatsapp üzerinden ulaşın