Chernivtsi Ukrayna Hakkında

Chernivtsi
Chernivtsi

Ukrayna’nın 240.000 nüfusa sahip Ukrayna’nın Küçük Paris olarak adlandırılan şehri Chernivtsi. Ülkenin güney batısında bulunan şehir mükemmel havası ve ülkenin en temiz şehri olarak karşımıza çıkıyor.

Chernivtsi Hakkında

Chernivtsi Hakkında

Chernivtsi Hakkında

Bu küçük ama turistik şehir olan Chernivtsi hakkında söylenecek ilk söz Ukrayna’nın tarihi ve kültürel şehirlerinden biri olması. Ayrıca şehirde Ukrayna’nın en büyük toptan pazarlarından birisi de mevcut. Başta ceviz olmak üzere birçok kış meyvesi de şehrin geçim kaynakları arasında. Pazardaki malların büyük bir kısmı Türkiye’den gelmektedir. Tekstil, halı, perde, ayakkabı gibi ürünlerin Ukrayna’da en büyük toptan pazarı bu şehirde bulunuyor. Tabi şehrin turizmi de şehirdeki en büyük geçim kaynağı. Bu küçük şehirde 3 adet üniversite bulunmaktadır. Şehirde gelir düzeyi oldukça yüksek. Bu da şehirdeki fiyatlara yansımış durumda. Ülkenin bu şirin şehrinde tüm mağazalarda fiyatlar Dolar ve Euro üzerinden. Ayrıca tüm restoran ve kafelerde İngilizce menüler ve İngilizce bilen personeller de bulunmaktadır.

Chernivtsi Ukrayna

Chernivtsi Ukrayna

Chernivtsi Ukrayna

Yılın her mevsimi tur otobüslerini şehrin her yerinde göreceğiniz Chernivtsi‘de sokaklar ve caddelerde adeta bir Paris havası esiyor. Sadece Ukraynaca dilinin kullanıldığı şehirde Rusya ve Rusçaya ait tüm izler neredeyse silinmiş durumda. Romanya ve Moldova sınırındaki ülkede yaşayan birçok Avrupalı kişi bulunmaktadır. Sokaklarında gezdiğinizde, Ukrayna plakalı araçlardan çok, Bulgaristan, Polonya, Litvanya hatta Almanya plakalı araçları görmek mümkün. Ayrıca şehirde fiyatlarda genel Ukrayna fiyatlarının oldukça üstünde. Yemek, alışveriş, gezi gibi ihtiyaçlarınızda şehir oldukça pahalı alternatifler karşınıza çıkartıyor. Şehirde büyük bir turist varlığının olması fiyatlara da aynı oranda yansıyor.

Chernovtsy Nerede nasıl gidilir?

Chernivtsi nerede nasıl gidilir?

Nerede nasıl gidilir?

Ülkenin saklı turizm cennetlerinden Chernovtsy nerede nasıl gidilir gibi soruların cevaplarına gelecek olursak, şehirde uluslararası havaalanı bulunmaktadır. 3 sene öncesine kadar Türkiye’den direk uçuşların bulunduğu havaalanı şu anda sadece aktarma ile ulaşabilirsiniz. Kiev şehrinden günde 1 defa, Kharkiv ve Odessa kentlerinden de haftada 2 defa direk uçuşla şehre ulaşabilirsiniz. Lviv ile arasında ise haftanın her günü, günde 2 sefer tren seferleri bulunmaktadır, yolculuk tren ile 6 saat sürmektedir. Kiev üzerinden direk şehre her gün seferler bulunmaktadır yataklı tren ile 17 saat sürmektedir.

Ukrayna’nın bu turistik şehri hakında daha detaylı gezi yazısı için Chernovtsy Gezilecek Yerler yazımızı, eğlence için Chernovtsy Gece Hayatı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yoruma cevap ver

Whatsapp üzerinden ulaşın