Çipli kimlik ile Ukrayna’ya girebilir miyim?

Çipli kimlik ile Ukrayna
Çipli kimlik Ukrayna

Çipli kimlik Ukrayna gezisi mümkün mü? Türk vatandaşlarını sadece kimlik ile kabul ediyor mu? çipli kimlik ile Ukrayna’ya gitmek son zamanlarda en sık sorulan sorulardan birisi olmaya başladı. 2017 yılından itibaren Türkiye’de vatandaşların çipli kimliğe geçmesi ile birlikte, bazı ülkeler ile yapılan anlaşmalarda sadece çipli kimlik ile girilebilen ve seyahat edilken ülkeler arasında ilk sırayı Ukrayna alıyor.

Ukrayna çipli kimlik

Ukrayna'ya çipli kimlik

Ukrayna çipli kimlik

Ukrayna ve Türkiye arasında yapılan anlaşma gereği Ukrayna çipli kimlik sahibi Türk vatandaşlarını, pasaport yerine geçen bir döküman olarak tanımaya başladı.. İlk önce iki ülke arasındaki vizeler karşılıklı olarak kaldırılmıştı. Bu tarihten itibaren Türkiye Ukrayna hattında her iki ülke vatandaşları da daha sık seyahat etmeye başladı. İki ülke arasındaki seyahat trafiği her geçen gün artarken, Ukrayna ve Türkiye’nin siyasi ve ticari olarak birbirine yaklaşması 2017 yılında yapılan anlaşma ile pasaportsuz, vizesiz sadece çipli kimlik ile iki ülke vatandaşlarının ziyaretlerini mümkün kılan imza ile perçinlendi. Sadece çipli kimlik ile Ukrayna’ya gidebilir miyim soruları da artık son buldu.

Çipli kimlik Ukrayna seyahati

Çipli kimlik ile Ukrayna'ya girebilir miyim?

Çipli kimlik Ukrayna seyahati

Yapılan anlaşma ile Türkiye’den Ukrayna’ya çipli kimlik ile gitmek mümkün. Biometrik özelliklerini de taşıyan yeni kimliğiniz ile ülkeden çıkış yaparak Ukrayna’nın şehirlerine girebilirsiniz. Her ne kadar bu mümkün olsa da anlaşmanın çok yeni olmasından kaynaklı, çipli kimlik ile Ukrayna’ya yolculuk yapan bazı vatandaşlarımızın Ukrayna havaalanlarında pasaport kontrollerinde sorun yaşadığı gelen bilgiler arasında.

Pasaportsuz çipli kimlik ile Ukrayna

Pasaportsuz Ukrayna'ya gitmek

Pasaportsuz çipli kimlik ile Ukrayna

Ukrayna’ya ilk defa gitmek için Türkiye’den çıkan Türk vatandaşlarının yanlarında çipli kimlik bulunması, varsa pasaportlarını da yanlarına almaları ülkeye girişi kolaylaştıracaktır. Pasaportsuz çipli kimlik ile Ukrayna’ya girebilir miyim derseniz, tabi ki girebilirsiniz, fakat Ukrayna pasaport kontrol noktalarında çalışan asker ya da polislerin birçoğunun İngilizce bilmemesinden kaynaklı olarak sorabilecekleri olası sorulara önceden hazırlıklı olmakta fayda var. Bunların başında otel rezervasyonu bir kopyası ve dönüş biletinizin çıktısını pasaportunuz ile birlikte pasaport görevlisine verin. Bildiğiniz gibi Ukrayna’da turist olarak kalma süresi 180 günde 90 gün, dönüş biletinizi görmeleri size soracakları, “Ukrayna’ya neden geldiniz” “Ukrayna’da ne kadar kalacaksınız” “Ukrayna’da nerede kalacaksınız” sorularının size sorulmamasına neden olacaktır.

Çipli kimlik ile Ukrayna kalış süresi sorusunun cevabı ise, Ukrayna’ya gezi ve tatil amaçlı giden Türk vatandaşları, Ukrayna’da 6 ay süre zarfında 3 ay kalabilirler. Konu ile ilgili detaylı yazılarımızı aşağıdaki haberlerden okuyabilirsiniz.

Kimlik ile Ukrayna’ya giriş

Ukrayna’da kalma süresi

Ukrayna’da evlenmek ve oturum izni

Ukrayna’ya gideceklere tavsiyeler

Yoruma cevap ver

× Whatsapp üzerinden ulaşın