Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Donetsk’te son durum

Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Donetsk'te son durum
Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Donetsk'te son durum

Ukrayna’nın eski ve en popüler şehirlerinden birisi olan Donetsk Halk Cumhuriyeti özellikle sanayisi ile ünlü bir kent durumundaydı. 2014 yılına kadar Ukrayna’nın bir kenti olan yerleşim, şu anda federasyon olarak yönetilmekte ve bağımsızlığını ilan etmiş durumdadır. Donetsk’te son durum, Türk vatandaşlarının Donetsk’e nasıl gidebilirim gibi soruların cevaplarını makalemizde bulabilirsiniz.

Donetsk Halk Cumhuriyeti

Donetsk Halk Cumhuriyeti

Donetsk Halk Cumhuriyeti

Ukrayna kurulduğundan bu yana turistik, sanayi ve ticaret denince ilk akla gelen şehir artık Donetsk Halk Cumhuriyeti adıyla özerklik aldı. Donetsk hakkında, Rusya’ya bağlı olmasa da şehirde tüm Ukraynaca tabelalar söküldü ve Ukrayna izleri siliniyor. Ukraynalı tüm devlet görevlileri ya öldürüldü ya da korkutularak şehirden uzaklaştırıldı. Tüm bankalardaki paralara el konulup, şehirde Ukrayna para birimi olan Grivna yasaklandı ve Rus Rublesine geçiş sağlandı. Ayrıca şehrin girişine sınır konularak Ukrayna vatandaşları dahil giriş ve çıkışlar tutuldu. Lugansk Halk Cumhuriyeti, Kırım Özerk Cumhuriyeti ile birlikte Malorussia adı altında ülke olarak tanınmayı beklemektedir. Şu anda tamamen Rusya güdümünde yönetilen şehir ya da konfederasyon resmi olarak 5 sene içinde Belarus gibi olması beklenmektedir. Ekonomisi olmayan, sadece Rusya tarafından maddi olarak beslenen bölgede, tarım, sanayi, hayvancılık yapılmamaktadır

Donetsk Halk Cumhuriyeti savaş ve son durum

Donetsk Halk Cumhuriyeti savaş ve son durum

Donetsk Halk Cumhuriyeti savaş ve son durum

2014 yılında şimdiki adı ile Donetsk Halk Cumhuriyeti savaş ve son durum, Rus yanlıların özerkliklerini ilan etmesiyle son buldu. Tabi burada halkın terör ile korkutulması da büyük bir etken oldu. Otobüslere binen teröristler sivil halkı kurşunladı, bombalı eylemler, siyasilere yönelik suikastlar şehri yaşanmaz hale getirdi. Aleksander Kodakovski önderliğindeki Rus yanlıları şehirde on binlerce kişiyi katletti ve halkı referanduma zorladı. Ukrayna hükümetinin tanımamasına rağmen Rusya’nın askeri ve maddi yardımı ile ayaklanma bastırılamadı. Şehirde bulunan birçok fabrika, üretim tesisleri, şehrin önde gelenleri mallarına el konularak şehirden uzaklaştırıldı. Olayların başlamasıyla birlikte şehirde bulunan 2 Türk fabrikası da Dnipro şehrine taşındı. Günlerce elektrik, su, doğalgazdan mahkum yaşayan halk siyasi ve fiziki tehditler ile Rusya yanlılarının tarafına geçirilmeye zorlandı. Diğer yandan Donetsk’de son durum 2017 2018 itibariyle olaylar her ne kadar yatışmış olsa da halen ölü sessizliği hakim. Ayrıca bölgede halen gece saat 23:00 ile sabah 06:00 arasında sokağa çıkma yasağı bulunmaktadır.

Donetsk Havalimanı Savaşı

Donetsk Havalimanı Savaşı

Donetsk Havalimanı Savaşı

Rus yanlıları ve Ukrayna arasında geçen ve neredeyse 1 sene süren Donetsk havalimanı savaşı 2014 yılında başlamıştır. Ukrayna devletinin yoğun saldırısı ile havalimanı isyancılardan temizlense de Rusya’nın desteği ile tekrar geri alınmıştır. 2015 yılının Ocak ayından itibaren tamamen Ukrayna’daki Rus yanlılarının yönetimine geçmiştir. Yapılan bu savaşta binlerce sivil ölümler ve yaralanmalar olmuştur. Sembolik olsa da psikolojik olarak üstünlüğün Rusya’ya geçmesinde büyük etken oynamıştır.

Donetsk Halk Cumhuriyeti nerede nasıl gidilir?

Donetsk Halk Cumhuriyeti nerede nasıl gidilir?

Donetsk Halk Cumhuriyeti nerede nasıl gidilir?

2014 yılına kadar şehirde uluslar arası havaalanı bulunmaktaydı, Donetsk Halk Cumhuriyeti havalimanını kapattı. 2018 yılında Donetsk’e nasıl gidilir derseniz, bölgeye karayolu ile ulaşımdan başka alternatif bulunmamaktadır.Zaporozhye kentine 231, Mariupol şehrine ise 130 km uzaklıktaki özerk bölgeye bu şehirler üzerinden gidebilirsiniz. Ayrıca Türk vatandaşları Donetsk’e gidebilir mi, nasıl gider sorusuna ise şu anda bir cevap yok. Çünkü aileleri bölgede yaşayan Ukrayna vatandaşlarını bile almıyorlar. Herhangi bir resmi yasak olmamasına rağmen federasyona giriş yapmak neredeyse imkansız. Bu arada ek bilgi olarak, eğer bir şekilde Donetsk Halk Cumhuriyeti girişi yaptıysanız, Ukrayna devleti de sizi ülkesine almıyor. Ayrıca şehirde hiçbir şekilde can güvenliğinizin olmadığını da unutmamak gerekiyor. Savaşa dek ülkenin ilk sıradaki seyahat rotası olan Donetsk gezilecek yerler ve gezi rehberi konuları da çok popülerdi. Şehrin müthiş doğası, köprüleri özellikle de gece hayatı ile ilgi çeken şehir şu anda eski görüntüsünden uzak virana bir halde.

Küçük Rusya Malorossiya Donetsk Halk Cumhuriyeti

Daha detaylı bilgi almak için Küçük Rusya Malorossiya isimli yazımızı okuyabilirsiniz. Federasyon hakkında detaylı bilgi için https://coordinator.ua/

Yoruma cevap ver

× Whatsapp üzerinden ulaşın