Jitomir – Gezi Rehberi – Gece Hayatı

Ukrayna Jitomir Hakkında
Ukrayna Jitomir Hakkında

Ukrayna’nın kuzey batısında yer alan Jitomir şehri, 271.000 nüfusu ile tarihte ilk defa 1321 yılında yerleşim almıştır. En eski Rus ( SSCB ) şehirlerinden birisi olduğu düşünülen yerleşim 884 yılına kadar uzanan bir geçmişi vardır. Rusça ismi ile Житомир telafuzu ise Zhytomyr olarak yazılan şehir Ukrayna şehirleri arasında en büyük 20 şehir arasındadır.

Jitomir Ukrayna

Jitomir

Jitomir

Uzun süre Moğol Tatarları tarafından yönetilen Jitomir Ukrayna, 1362 yılında Litvanya krallığına geçse de 37 yıl sonra yine Tatarlar tarafından ele geçirildi. Tarihini incelediğimiz zaman birçok krallık tarafından ele geçirilen bölgede birçok tarihi eser bulunmaktadır.  Kendi adını taşıyan oblastın da idari yönetim merkezi olan şehirde 2 adet üniversite bulunmaktadır. Şehrin en büyük geçim kaynaklarından birisi ise kendi ismi ile bölgede üretilen içki. Jitomir votka ile Ukrayna’nın tüm bölgelerine ve çevredeki birçok ülkeye gönderilmektedir. Ayrıca şehirde birçok kereste, sentetik elyaf, keten işleme ve müzik aletleri fabrikaları bulunmaktadır. Ayrıca şehirde 40 hektara yakın güneş enerjisi santrali ile şehir enerjide kendi kendine yetmektedir. Şehirde hava durumu kış aylarında Ukrayna genelinde olduğu gibi soğuk ve yağışlı yazın ise ılık geçiyor. Konaklama için günlük kiralık ev, otel, hostel gibi birçok alternatif bulunuyor.

Jitomir Gece Hayatı

Jitomir Gece Hayatı

Jitomir Gece Hayatı

Ukrayna Jitomir gece hayatı deyince tabi akla ilk gelen isim İndigo night club. Şehrin en lüks ve en elit mekanlarından birisi. Cuma ve Cumartesi günleri hizmet veren İndigo Jitomir, nargile, restoran ve gece kulübü olarak hizmet veriyor. Bunun dışında haftanın her günü açık Kanyon gece kulübü var ama oldukça vasat bir görüntüye sahip. Turist olarak gittiğinizde insanlar size soğuk davranıyorlar, servis ve kulüp kalitesi oldukça berbat. Bunun dışında Dodo karaoke restoran bar da disko olarak da hizmet veriyor. Kulübün personeli hakkında yorumlar oldukça güzel ayrıca fiyatları da oldukça ucuz. Ses ve ışık sistemi başarılı, mekan temiz ve kaliteli. Ayrıca şehirde özel şov dans gece kulübü arayanlar için önerebileceğimiz mekan Tik Tak night club. Üniversite öğrencilerinin fazlalığından ve küçük şehir olmasın etkisiyle gece hayatı fiyatları oldukça uygun.

Jitomir Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi

Jitomir Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi

Jitomir Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi

Genel olarak yeşilin hakim sürdüğü Jitomir gezilecek yerler içinde doğal alanlardan bahsederek gezi rehberi yazımızı oluşturalım. Sergei Pavlovich Korolyov Astronot müzesi şehirdeki en enteresan yerlerden bir tanesi. Her ne kadar müze iyi bir şekilde hizmet vermese de inceleme ve vakit geçirme açısından ilginç bir tecrübe olacaktır. Yuri Gagarina parkı ise şehirdeki en büyük ve şehir halkı tarafından en çok ziyaret edilen yerlerin başında geliyor. Korbutivka Hidropark, Vchelka  şelalesi de doğal alanlar olarak ilgi çekici yerlerden. Global alışveriş merkezi içinde bir tane Gürcü ve Türk restoranı bulunuyor. Burada Türk kahvaltısı, mangal, kebap ve çorba çeşitleri tadabilirsiniz. Ayrı 7/24 çalışan Cafe Plus’da gece canınız sıkıldığında ve uyku tutmadığında vakit geçirebileceğiniz yerler arasında. Ayrıca şehirde Gargarin Park’da bulunan yaya köprüsü de oldukça ilgi çekiyor. Turistlerin bol bol fotoğraf çektirdiği köprünün gece nehir üstündeki ışıklandırmalı görüntüsü de oldukça güzel.

Jitomir nerede nasıl gidilir?

Türkiye’den Ukrayna’nın şehri Jitomir nerede nasıl gidilir derseniz en iyi yol 140 mk uzaklıktaki Kiev üzerinden gitmek olacaktır. Şehir merkezindeki otobüs terminalinden her gün 3 adet şehre giden araç bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra tren ile gitmek isterseniz de sabah ve akşam olmak üzere 2 tane sefer bulunuyor.  Ya da Ukrayna’nın büyük kentlerinde hizmet veren Uber taksiyi kullanabilirsiniz. Her ne kadar şehirde havaalanı bulunsa da iç hatlar ve dış hatlar uçuşlarına kapalıdır.

Kiev’den nasıl gidilir?

Şehre Kiev üzerinden gitmek isterseniz Kiev havalimanları isimli yazımızı okuyabilirsiniz. Bla bla car da bir alternatif olarak gözükse de Rusça bilmediğiniz için zor olabilir ama yine de şansınızı deneyebilirsiniz. Havaalanından Jitomir’e taksi ile gitmek isterseniz ortalama ödeyeceğiniz rakam 2000 Grivna yani 80 dolar.  Tabi bunun için iyi pazarlık etmenizi öneririz.

Yoruma cevap ver

Whatsapp üzerinden ulaşın