Keşfedilmeyi bekleyen şehir Rivne

Rivne Ukrayna
Rivne Ukrayna

250.000’i aşkın nüfusu, sanayisi, modern yapısı ile Rivne diğer biline ismi Rovno Ukrayna’nın keşfedilmeyi bekleyen şehirlerindendir. Her ne kadar aşk tüneli ile ünlense de şehir, görülmeye değer tarihi mekanları, tertemiz havası ile dikkat çekiyor.

Ukrayna Rivne hakkında

Ukrayna Rivne hakkında

Rivne

Tarihi 1282 yılına dayanan kent 1569’e kadar Polonya yönetiminde olan şehir, Almanlar tarafından işgal edildi. Ukrayna Rivne hakkında bilinen 1793 yılında Rusya yönetimine geçtiği ve 2. Dünya savaşı sırasında Almanya’nın bölgedeki başkenti ve idari birimi olarak kaldığı. Ukrayna’nın kuzey batısında yer alan şehrin en önemli geçim kaynaklarının başında cam, sanayi, çikolata fabrikaları ve tarım geliyor. Şehir nüfus ve yüzölçümü olarak küçük olmasına rağmen 4 adet üniversite bulunmaktadır. Doğal kaynakların fazla olduğu  kentin %40’ı ormanlık alanlar ile kaplıdır. Şehirdeki Rivne havaalanı şu anda iç uçuşlara kapalı olsa da özellikle yaz aylarında Türkiye’nin Antalya şehrine direk uçuşlar yapılıyor. Bravo Airways firması tarafından charter uçaklarla haftada 2 sefer Antalya, Dalaman şehirlerine seferler bulunmaktadır. Aynı zamanda Ukraynalıların Türkiye’den sonra 2. Sırada tercih ettikleri Mısır’a da uçuşlar bulunmaktadır. Şehir Horyn ve Styr nehirleri kenarında bulunmaktadır.

Rivne nerede nasıl gidilir

Rivne nerede nasıl gidilir

Nerede nasıl gidilir?

Şehirde havalimanı olmasına rağmen uluslar arası uçuşlar bulunmadığından Türkiye’den direk şehre gitmek mümkün değil. Ukrayna Rivne nerede nasıl gidilir derseniz en kolay yolu Lviv havaalanı kullanımı olacaktır. Havalimanından şehir merkezindeki otobüs terminali ve tren istasyonundan şehre 210 KM’lik bir yol gidilmesi gerekmektedir. Haftanın her günü otobüs ve tren seferleri bulunmaktadır. Rahat ve konforlu bir yolculuk için treni tercih etmenizi öneririz. 09:50, 16:30, 18:54 ve 03:11 saatlerinde Lviv kentinden tren seferleri bulunmaktadır. Araçla gitmek isteyenler için Lviv havaalanından ya da şehir merkezinden araç kiralayarak 3 saat gibi bir sürede şehre ulaşabilirler. Tabi burada yolların bozuk olduğunu ve özellikle kış aylarında kiralık araçları tercih etmemeniz gerektiğini söyleyebilirim. Bir diğer alternatif rota ise, Polonya’nın Lublin uluslar arası havaalanı. 300 km uzaklıkta bulunan şehre Lublin’den her gün 2 adet otobüs seferi bulunmaktadır.

Rivne aşk tüneli

Rivne aşk tüneli

Ukrayna aşk tüneli

Ülkenin turistik olarak en ilginç yerlerinden olan Aşk tüneli her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Birçok mistik hikayeye konu olan ve doğal bitki örtüsünün birleşerek gökyüzünü kapattığı bu tünelden tren geçmektedir. Şehrin turizmine büyük ölçüde yardımcı olan yer hakkında detaylı bilgi almak için Ukrayna aşk tüneli isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Yoruma cevap ver

Whatsapp üzerinden ulaşın