Kharkiv havaalanı Harkov Uluslararası Havalimanı

Kharkiv Uluslararası Havaalanı
Kharkiv Havaalanı

Kharkiv havaalanı Ukrayna’nın en çok kullanılan uluslararası havaalanlarından birisi konumunda. Ülkenin kuzeyinde bulunan Kharkiv kentindeki bu havalimanı, özellikle Türkiye Ukrayna uçuşları için Türk ve Ukraynalı vatandaşlar tarafından sıklıkla kullanılıyor. İstanbul’dan Kharkiv’e yolculuk eden yolcuların THY Pegasus Atlasjet ve Ukrayna airliness gibi alternatifler ile şehre ulaşmaları mümkün. Ayrıca havaalanı Ukrayna’nın diğer kentlerinden de her gün iç hatlar seferlerini yapıyor.

Kharkov havalimanı

Kharkov Havalimanı Ukrayna

Kharkov havalimanı

Şehrin dışında kurulan Kharkov havaalanı Ukrayna’nın Borispol havaalanından sonra en büyük ve en işlek havalimanı konumunda. Ukrayna standartlarını ele aldığımızda, diğer Ukrayna havaalanlarına bakarak daha modern ve büyük olan bu Kharkiv havaalanı, Türk yolcuların da Ukrayna’ya uçak ile ulaşımlarında en sorunsuz  havaalanlarından bir tanesi. Haftanın her günü çeşitli havayolu firmaları ile şehre İstanbul’dan direk uçuş ile seyahat etmek mümkün. Ayrıca havaalanı pasaport kontrol, bagaj alımı, çıkış işlemleri oldukça hızlı ve sorunsuz olarak işliyor.

Kharkiv havaalanı ulaşım

Kharkiv havaalanından şehir merkezine ulaşım

Kharkiv havaalanı ulaşım

Şehir merkezine 30 km uzaklıktaki Kharkiv havaalanından şehir merkezine ulaşım için çeşitli alternatifler kullanabilirsiniz. Bunların başında havaalanında bulunan taksi firmaları aracılığı ile şehre ulaşmak mümkün. Havaalanı taksi şöförlerinin birçoğu İngilizce konuştukları için, adresi söylerek şehir merkezi ya da otelinize gidebilirsiniz. Taksiye binmeden önce adresi söyleyin ve fiyatı öğrenip anlaştıktan sonra yola çıkın.  Genellikle havaalanı taksileri ile şehir merkezine gitmek istediğinizde ödeyeceğiniz ortalama rakam 300 ile 400 grivna yani 12 – 16 dolar arası olacaktır.

Ya da Ukrayna sim kartınız varsa, ya da Kharkiv havaalanı içinde bulunan büfelerden Ukrayna sim kartlarından bir tane alarak 579 taksiyi arayıp 100 150 grivna arası ücretlere ulaşım sağlayabilirsiniz. Ya da havaalanı dışında bekleyen dolmuşlar ile de şehir merkezine ekonomik olarak ulaşmak mümkün. Aynı zamanda bazı havayolu şirketlerinin şehir merkezine ücretsiz servisleri de bulunuyor.  Bir diğer seçenek ise sizinle aynı uçakta Kharkiv’e gelen Ukraynalı kızların birçoğu Türkçe veya İngilizce bildikleri için onlardan taksi ve şehir merkezine ulaşım hakkında bilgi ve yardım isteyebilirsiniz.

Harkov airport

Airport Harkov

Harkov airport

Harkov airport gerek geliş gerek Türkiye’ye gidiş için tercih edilmesi gereken havaalanlarının başında geliyor. Gerek İngilizce bilen personel sayısı, gerekse check in bankolarının fazla olması gerekse havaalanında bulunan kafe restoranlarda Türk kahvaltısı dahil yeme imkanınızda bulunuyor. Aynı zamanda Kharkiv havaalanı Ukrayna’nın en  güvenli havalarından bir tanesi konumunda. Ayrıca havaalanında araç kiralama ofisleri, döviz bürosu ve ortak banka atmleri de bulunuyor.

2015 yılında yenilenen Kharkiv uluslararası havaalanı 2017 yılında Türkiye Ukrayna arasında en çok yolcu transferi yapan havalimanı. Yakın zamanda Onur ait havayolu firması da Kharkiv havaalanına seferlerini başlatacağı gelen bilgiler arasında.

Kharkiv havaalanı Ukrayna’nın Kharkiv kentindedir, şehir hakkında detaylı bilgi için Kharkiv Gezi Rehberi isimli yazımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca şehirde araç ihtiyaçlarınız için de Kharkiv araç kiralama yazımızı okuyabilirsiniz.

Yoruma cevap ver

× Whatsapp üzerinden ulaşın