Kharkiv Ukrayna Hakkında

Kharkiv Ukrayna
Kharkiv Ukrayna

Ukrayna’nın en büyük şehirlerinden birisi olan Kharkiv, bilinen adı ile Harkov Türkiye’den en fazla turist alan şehirlerden. Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin ilk başkenti olan Kharkov aynı zamanda ilk başkenttir. 1.500.000’u aşkın nüfusu ile de en kalabalık kentlerden birisidir.

Kharkiv

Kharkiv

Kharkiv

Şehir Rusya’nın sınırında olduğu için Kharkiv diğer Ukrayna şehirlerine göre daha soğuk. Aynı zamanda şehir diğer Ukrayna şehirlerine göre daha modern bir yapıya sahip. Özellikle Ukrayna’nın 2012 Avrupa Futbol Şampiyonasına ev sahipliği yapması nedeniyle birçok maçın şehirde oynanması şehrin ünlenmesine neden oldu. Ayrıca şehir kendi ismini taşıyan Kharkov oblastının idari yönetim merkezidir. Şehirde Ukrayna para birimi olan Grivna kullanılmaktadır, fakat neredeyse her köşe başında Dolar Euro bozan döviz büroları bulmak mümkün. Türk milli futbol takımımız 2017 yılında bu şehirde Ukrayna milli takımı ile karşılaşmıştır. Yine Beşiktaş futbol takımımız da şehrin futbol takımı ile Avrupa kupalarında maç oynamıştır. Şehir aynı zamanda bir sanayi kentidir. Makine sanayisi ve askeri makineler üzerine şehirde birçok tesis bulunmaktadır. Gaziantep kentimiz 2011 yılından bu güne Harkov kentinin kardeş şehirlerinden birisidir.

Kharkiv hakkında bilinmesi gerekenler

Kharkiv hakkında bilinmesi gerekenler

Kharkiv hakkında

Ukrayna Kharkiv hakkında söylenebilecek ve bilinmesi gerekenlerin başında öğrenci ve turist kenti olduğudur. Kent yabancı öğrenci nüfusunun fazla olmasından ötürü turistlere oldukça alışkın ve turistik bir şehir. 350.000’den fazla öğrencinin şehirde üniversite eğitimi aldığı bilinmektedir. Kentte yabancı öğrenci sayısı ise 15.000 olduğu bilinmektedir. 38 tane üniversite ve yüksek okul ile Ukrayna’nın en fazla üniversitesinin olduğu şehirdir. Kış ayları çok sert ve soğuk geçtiği için şehre gitmek için en iyi zamanlar ilkbahar ve yaz aylarıdır. Sonbahar ve kışın da eşsiz doğal güzelliklerini görmek için şehri ziyaret edebilirsiniz. 2014 yılında Ukrayna genelindeki iç savaş ve karışıklık olaylarından en çok etkilenen şehirlerden bir tanesi olmuştur. Ukraynalı milliyetçiler tarafından 2014 yılında Özgürlük meydanında şehrin simgelerinden birisi olan devasa Lenin heykeli yıkılmıştır. Şehirde Rus yanlıları ile yerel halk arasında geçen olaylarda birçok gösterici yaralanmış ve ölmüştür. Fakat şehir bugünlerde güvenlikli ve huzurlu bir hal almış hayat normal akışında devam etmektedir

Kharkiv nerede nasıl gidilir

Kharkiv nerede nasıl gidilir

Kharkiv nerede nasıl gidilir

Ukrayna’nın Kharkiv nerede nasıl gidilir derseniz, şehirde bulunan havaalanı da uluslararası uçuşlara açıktır. İstanbul, Ankara ve Antalya’dan direk Harkov uçuşları, THY, Pegasus ve Atlas Jet ile sağlanmaktadır. Haftanın her günü İstanbul üzerinden direk uçuşlar ile şehre ulaşmak mümkün. Bilet fiyatları ise 250 TL ile 500 TL arasında değişmektedir. Karayolu ile şehre ulaşmak için ise Bulgaristan, Romanya ve Moldova üzerinden Ukrayna’ya giriş yapabilirsiniz. Ya da diğer bir alternatif olan İstanbul Odessa arabalı feribotu ile ülkeye giriş yapar 720 km lik yolu araç ile devam edebilirsiniz. Kiev üzerinden şehre ulaşmak isterseniz otobüs ya da tren ile gidebilirsiniz. Kiev’e 480 Lviv’e 1015 Dnipro kentine ise 221 km uzaklıktadır.

Kharkiv Otelleri

Kharkiv Otelleri

Kharkiv OtelleriF

Şehirde konaklama için birçok seçenek olmakla birlikte Kharkiv otelleri ve otel fiyatları da her bütçeye uygun olarak bulunmaktadır. Özellikle kısa dönem için şehri ziyarete gelenlere tavsiyem şehir merkezinde tutacakları oteller olabilir. Reikartz, Asotel, Hotel 19, Premier Palace, Hotel Complex Misto, Hotel and Spa Nemo şehirdeki lüks oteller arasındadır. Günlük fiyat aralıkları ise 100 tl ile 400 TL arasında değişmektedir. Gezgin olarak şehre geldiyseniz ve ucuz bir konaklama seçeneği arıyorsanız hosteller iyi bir seçenek. Yine şehir merkezinde birçok otel bulma sitesinden yüksek puanlı ucuz Harkov hostelleri bulmanız mümkün. Günlük 10 TL ile 50 tl arasında günlük konaklayabileceğiniz karma yatakhanelerde yataklar bulabilirsiniz. Yine Ukrayna genelinde çok yaygın olan ve birçok Türk turist tarafından tercih edilen Kharkov günlük kiralık evlerde bir seçenek. Şehir merkezine yakınlığı, oda ve yatak sayısı, lüks, ekonomi seçenekleri ile 70 TL ile 300 TL arasında apart daireler bulunmaktadır.

Şehir eğlencesi için Harkov Gece Hayatı isimli yazımızı okuyabilirsiniz. Şehirde otel bulmak için en iyi web sitesi: www.booking.com/

Yoruma cevap ver

Whatsapp üzerinden ulaşın