Kherson Gezi Rehberi

Kherson Gezi Rehberi
Kherson Gezi Rehberi

Kherson gezi rehberi yazımızla size Herson şehri hakkında bilgi ile başlayalım. Şehir nerede, nasıl gidilir gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. Bilinen adı ile Herson, Ukrayna’nın Karadeniz’e açılan kapılarından biridir. Son dönemde uluslar arası havacılık açısından önemli bir öneme sahip oldu. Donetsk ve Simperefol havalarının kullanıma kapatılmasından sonra en yakın havaalanı olan Kherson havaalanı turistleri daha da fazla kendisine çekti. Öyle bir şehir düşünün ki, aynı gün içinde nehir gezintisi yapabilir ve çölde safari yapabilirsiz. “ Herson gelinler şehri

Kherson gece hayatı

Kherson gece hayatı

Kherson gece hayatı

Kherson gece hayatı, Ukrayna’nın diğer şehirlerindeki gece hayatına göre biraz daha az seçenek sunuyor bizlere. Şehrin nüfusu az olduğundan dolayı şehirdeki mekanların sayıları az. Ama bu mekanlar içerisinden önerebileceklerim Shokolad Night CLub, Rest Club, Amigo Club. En iyisi hangisi diye soracak olursanız, Amigo Kulübü öneririm, hem büyüklük açısından hem de sahne şovları daha iyi. Eğlence hayatı için gece çeşitli mekanlar tercih edilebilinir. Shokolad gece kulübü ise diğer kulüplere nazaran daha küçük olsa da, gençlerin daha çok tercih ettikleri bir yer. Herson’da İngilizce bilen bayanlar için pek de bir beklentiniz olmasın, şehirde İngilizce bilen kişi sayısı çok az. Alışveriş için şehirde Fabrika diye bir alışveriş merkezi var.

Kherson Hakkında Bilgi

Kherson Hakkında Bilgi

Kherson Hakkında Bilgi

Kherson’da 40 civarında ticaret ile uğraşan Türk şirket var. Ayrıca Herson, Ukrayna’nın liman kentlerinden biri olduğundan ötürü ticaret burada oldukça yoğun.  Kherson Türk Ukrayna İş Adamları Derneği’nin burada bir temsilciliği de mevcut. Özellikle Ukrayna’da Donetsk ve Lugansk şehirlerinde yaşanan sorunlardan dolayı, bu şehirlerde yaşayan bir çok zengin kişinin Herson’a yerleşmesinden sonra şehir ticaret anlamında daha da zengin hale geldi. Ayrıca şehrin bir diğer geçim kaynağı ise gemi yapımı. Herson limanında gemi tersaneleri de bulunmaktadır.

Herson Türk Lokantası

Herson Türk Lokantası

Herson Türk Lokantası

Herson Türk lokantası arayışınız için, Türk yemekleri yiyebileceğiniz bir lokanta da mevcut, Kherson Türk Restaurant Adresi: 50 Let SSSR Sq Telefon numarası: +380 66 746 4242 Ayrıca şehirde döner yiyebileceğiniz, Severse Döner de yemek yiyebileceğiniz yerlerden biri

Herson gezilecek yerler

Herson gezilecek yerler

Herson gezilecek yerler

Geniş caddeleri, tarihi yapıları ve eğlence hayatı ile ön plana çıkıyor. Ayrıca Herson gezilecek yerler yazımıza ilk olarak Avrupa’nın tek çölünün burada olduğu söylemek ile başlayabiliriz. Şehir merkezine yaklaşık 50 km uzaklıkta olan olişkoşki kumları, çölde safari yapmak için oldukça ideal. Rüzgarlar ile kumların her gün yer değiştirmesiyle yeni kum tepeleri sizleri kendine hayran bırakacak. Ayrıca bu çöl ikibin kilometrekare genişliğinde. Gelinler şehri olarak adını duyuran şehir, Rus Çarlığı döneminde, esirlerin barındığı şehirde, esirlerin isyan çıkarmaması için, şehre esirler için birçok evlenecek yaşta genç kız gönderilmiştir. Bu yüzden adı “gelinler şehri” olarak kalmıştır. Ayrıca şehir Ukrayna’nın en büyük kiliselerinden biri St. Catherine’s Katedrali bulunmaktadır. Ayrıca Syvaska Vulytsia 26 adresinde ibadet etmek isteyen Müslümanlar için Kherson Camii bulunmaktadır.

Yine tüm Ukrayna’da olduğu gibi, Kherson üniversitelerin fazlalığı ön plana çıkıyor. 450.000 nüfuslu bir şehirde 12 tane üniversite bulunmaktadır. Şehir’de yaşayan 25 kadar Türk vardır. Fakat farklı ülkelerden bir çok üniversite öğrencisi, Ukrayna’dan evlilik yapmış bir çok Türk ve diğer ülkelerden insanlar bulunmaktadır.

Yoruma cevap ver

× Whatsapp üzerinden ulaşın