Kiev’de Camii ve mescit Ar Rahma camisi

Kiev Ar Rahma Camisi
Ukrayna Kiev Ar Rahma camisi

Şehre gezi yapanların aramalarından birisi de Kiev camii var mı ? Yapımına 1996 yılında başlanan ve 2011 senesinde tamamlanan Ukrayna Kiev Ar-Rahma camisi, Kiev’de ilk minareli camidir. Aynı zamanda şehirdeki tek camiidir. Yine Kiev’de şehrin değişik bölgelerinde 8 tane ufak mescit bulunmaktadır.

Kiev camii Ar Rahma

Kiev camii

Kiev Ar Rahma Camisi

Rusya imparatorluğunun 1917 yılında lav edilmesinden sonra Ukrayna’da Camii için bir girişim yapılmış fakat Sovyetler yönetimi tarafından inşaat durdurulmuştu. Ukrayna bağımsızlığını kazandıktan tam 20 yıl sonra başkent Kiev’de Ar Rahma Camisi açıldı. Dönemin cumhurbaşkanı tarafından açılışı yapılan cami Ukrayna’da yaşayan Müslümanlar için önemli bir yere sahiptir. Camideki ilk ezanı Türk bir müezzin okumuştur. Şu anda camide ise Çeçen bir cami hocası bulunmaktadır. Cami bünyesinde faaliyet gösteren bir dernek bulunmaktadır ve bu dernekte Türkçe bilen kişiler mevcuttur. Mimarisi ile ilgi çeken, Müslümanlar kadar Hıristiyanların da ziyaret ettiği bir yer konumundadır.

Kiev Camii mescit

Kiev'de cami var mı?

Kiev’de camii

Özellikle Ukrayna Kiev’de Türkler, Tatarlar, Azeriler gibi birçok Müslüman insan bulunmaktadır. Bu Müslüman kardeşlerimizin ibadetlerini gerçekleştirebilecekleri bir caminin olması bizim için çok önemli. Müslümanlık hakkında Rusça bilgi verebilecek görevliler bulunmaktadır. Aynı zamanda Ukrayna’da dini nikah yaptırmak isterseniz cami hocasından yardım alabilirsiniz.

Ukraynalıların da Müslümanlara yakın olması, dinimize saygı gösterip kardeşlik içinde yaşadığımızı da söyleyebilirim. Öyle ki dini günlerimizde, bayramlarda Kiev valisi camimizi birçok kez ziyaret etmiştir. Bunun yanı sıra Ukrayna Cumhurbaşkanı ve Başbakanı da Kiev’de bulunan Ar Rahma camisine ziyarete gelmektedir.

Kiev Camisi nerede nasıl gidilir

Kiev camisi

Kiev camii

Cuma günleri, bayramlar başta olmak üzere sürekli dolu olan Kiev Camisi merkeze araba ile 4.9 km uzaklıktadır. Lukianivska St, 46 adresinde bulunan camiye,  Kreschatik caddesinden yürüyerek gitmek isterseniz 3 km bir yolu 15 dakika yürüme mesafesinde gidebilirsiniz. Telefon numarası ise  +380 44 465 1877.  Camii namaz vakitleri hariç günün 24 saati ibadete açıktır. Ayrıca camide yardım almak isterseniz sürekli bir görevli bulunmakta, görevli Rusça ve Türkçe dillerini bilmektedir.

Kiev hakkında

Kiev fotoğrafları

Kiev Hakkında

Ukrayna’nın başkenti olan şehir hakkında bilgi almak için Kiev nerede nasıl gidilir yazımızı okuyabilirsiniz. Şehre ve ülkeye turist amaçlı geliyorsanız Kiev gezilecek ve görülecek yerler isimli makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. Cami ve faaliyetleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için http://www.islamyat.org/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yoruma cevap ver

Whatsapp üzerinden ulaşın