Kiev Gezi Rehberi

Kiev Gezi rehberi ve Gezilecek Yerler
Kiev Gezi rehberi ve Gezilecek Yerler

Ukrayna’da belki de ilk ziyaret edilmesi gereken Kiev gezi rehberi  ve gezilecek yerler notlarımıza şehir hakkında bilgi vererek başlayalım. Büyüleyici eski Sovyet yapıları ve yeşili ile kendini size hayran bırakan şehir keşfedilmek için ziyaretçilerini bekliyor.

Kiev gezi rehberi

Kiev gezi rehberi

Kiev gezi rehberi

Ukrayna’nın en yoğun nüfusa sahip kenti seyahatinizde Kiev gezi rehberi yazımızın sizlere yardımcı olmasını umuyoruz. Şehre ilk defa gelenler için şehri tanımak ve gezmek için en az 1 hafta kalmanızı tavsiye ederiz. Şehir hafta sonu turları için her ne kadar popüler olsa da bu muhteşem kenti tanımanız için yetmeyecektir. Genellikle Cuma – Pazar günü için Kiev’e gelenler gece hayatı ve eğlencesi için gelenler. Bir diğer önerimizde eğer şehri keşfetmek için geliyorsanız muhakkak araba kiralayın. Şehir çok büyük ve çok dağınık olduğundan ötürü gezilerinizde vakit kaybetmemenizi öneririz. Bir diğer taraftan ise şehrin doğal güzellikleri ve alanlarını görmek için otobüs, metro ulaşımı olmadığından araç gezisi işinize yarayacaktır. Kiev’de tüm tabelalar, trafik işaretleri İngilizce olduğundan ötürü Rusça bilmiyorsanız bile trafikte problem yaşamadan gezinizi yapabilirsiniz. Araç kiralamadan şehri gezmek isteyen gezginler için Kiev metrosu oldukça geniş. Neredeyse tüm şehri metro ile baştan sona gezebilirsiniz.

Kiev gezi önerileri

Kiev gezisi için öneriler

Kiev gezisi için öneriler

Öncelikle Kiev gezisi için öneriler konumuza gelecek olursak, ilk öncelikle şehir her ne kadar güvenli olsa da turist olduğunuzu unutmayın. Üzerinizde çok fazla para taşımamaya özen gösterin. Kredi kartı ile çoğu yerde ödeme yapabileceğinizi düşündüğünüzde para size çok fazla gerekmeyecektir. Üzerinizde en fazla 2.500 Grivna ( 100 dolar ) bulundurun. Taksi için en iyisi Uber, hem İngilizce desteği var hem de ucuz. Havaalanından şehir merkezine geldiğinizde kendinize bir Ukrayna hattı alabilirsiniz 3 – 5 dolar karşılığı 5 – 10 gb internetiniz olur. Lifecell, Kyivstar, MTC ya da Vodafone gibi GSM operatörleri mevcut. Bu numaralardan 579, 881, 889 gibi taksi firmalarını da arayabilirsiniz. Onlar sizi geri arayacaktır, az biraz Rusça biliyorsanız bulunduğunuz adresi ve gideceğiniz adresi söylemeniz yeterli. Kiev metro map ( Kiev Metro Haritası ) çıktısını alın bu sizin çok gerekli olacak. Ayrıca Kiev gezi haritası da edinirseniz ve gezeceğiniz yerleri harita üzerinde işaretlerseniz gezinizde size yardımcı olacaktır.

Kiev gezilecek yerler

Kiev gezilecek yerler

Kiev gezilecek yerler

Şehir kültürel ve tarihi seyahatleriniz için çok zengin bu yüzden Kiev gezilecek yerler oldukça fazla. Geçmişi çok eski olan Kiev şehrinde özellikle tarihi manastırlar, kliseler, anıtlar parklar, müzeler oldukça ilginizi çekecektir. Özellikle doğal yapıları büyük caddeleri ve sokakları ile Kiev kültür gezisi için çok iyi bir seçim.

Azize Sofya Katedrali

Azize Sofya Katedrali

Azize Sofya Katedrali

Kiev’in şehir simgelerinden birisidir. Aynı zamanda Unesco dünya mirası listesinde yer alan yapı, Ukrayna’nın da 7 harikasından biri olarak tanımlanmaktadır. 1000 yaşın üstünde olan yapının inşa tarihi ise 1011 ile 1037 yılları arasında yapılmıştır. Şehrin hemen merkezinde yer alan katedralin adresi ise Volodymyrska Street 24 Kiev

Kiev Özgürlük Meydanı (Nezalezhnosti Meydanı )

Kiev Özgürlük Meydanı (Nezalezhnosti Meydanı )

Kiev Özgürlük Meydanı (Nezalezhnosti Meydanı )

Yine Kiev’in can damarlarından birisi Kreşatik caddesi olarak da bilinen en büyük buluşma yeridir. Genellikle siyasi toplanma noktası olarak da bilinir. Göstericilerin birçok olayına tanıklık eden meydanda özellikle yaz aylarında çok güzel etkinlikler yapılıyor. Şehirdeki büyük konserlerin birçoğunun da burada yapıldığını söylemek doğru olur. Kiev’e gezmeye gelenlerin muhakkak fotoğraf çektirdikleri bir anıt. Etrafında birçok kafe, restoran ve bar bulunmaktadır.

Mariyinsky Sarayı

Kiev Mariyinsky Sarayı

Kiev Mariyinsky Sarayı

Tarihi bir yapı olan Mariyinsky Sarayı Cumhurbaşkanının resmi davet ve törenleri düzenlediği bir yer. Sarayın dışındaki bahçe ve park ise haftanın belli gün ve saatlerinde ziyaretçilere açık olduğunda sarayı gezmeniz mümkün. Bunun dışında Mariyinsky parkı olarak da bilinen doğal alanda vakit geçirebilir, kahve ve içkinizi içebileceğiniz mekanlarda dinlenebilirsiniz. Fotoğraf severler içinde müthiş kareleri barındıran mekan Kiev gezi rehberi yazımız için önerilerimiz arasında. Mykhaila Hrushevskoho Street 5A adresinde yer almaktadır.

Kiev’de nerelere gidilir?

Kiev'de nerelere gidilir?

Kiev’de nerelere gidilir?

Jurassic Dream Island Eğlence Parkı ( Ukrayna’nın en büyük Aqua parkı )
Şehrin 10 km uzağında Dream Town 1 alışveriş merkezinin içinde yer alan Dream Island Parkı yaz kış dolu. İçerde hava sıcaklığı yaz kış 29 derece. İçinde restoran, bar, bowling salonu, masaj, sauna gibi birçok hizmet de bulunuyor. Devasa havuzları ve kaydırakları ile 100 e yakın çalışan personelle hizmet veren havuz içinde 5 ayrı bölme var. 6 büyük havuz ile hizmet veren aquapark içerisinde 10 saat eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

2. Dünya Savaşı Müzesi ( İkinci Dünya Savaşında Ukrayna Tarihi Müzesi )

1974 yılında inşası biten ve 1981 yılında genişletme çalışmaları ile Ukrayna’da bulunan en büyük müzelerden birisidir. 2. Dünya savaşında Almanlara karşı verilen mücadelenin izlerini taşıyan müze oldukça popüler bir turistik yer. Pazartesi günleri hariç haftanın her günü sabah 10 ile 17:00 arası ziyarete açıktır. Alman Nazilerin savaş esnasında Ukraynalı halka ve askerlere uyguladığı şiddetin izlerini müzede bulmanız mümkün. Birçok kişisel eşya, savaş aletleri, madalyalar, dönemin izlerini taşıyan birçok nesne bulunmaktadır. Kiev’in hemen hemen her yerinden gözüken 102 metre uzunluğundaki Vatan ana heykeli de müzenin önünde bulunmaktadır. Web sitesi olan http://www.warmuseum.kiev.ua/ adresinde müze hakkında daha detaylı bilgi okuyabilirsiniz.

Ukrayna Çernobil Müzesi Kiev
Ülkedeki felaketi en iyi anlatan Çernobil müzesi Kiev Khoryva Ln No: 1 adresinde yer almaktadır. Ukrayna tarihinin belki de en acı olaylarından birisi olan Çernobil faciası ile ilgili birçok doküman ve eşyaya rastlamak mümkün. 150.000 den fazla kişinin hayatını kaybettiği facianın izlerini 1.000 yıl daha süreceği düşünülmektedir. Detaylı bilgi için: http://chornobylmuseum.kiev.ua/en/mainpage/

Kiev gezi rehberi uyarıları

Kiev gezi rehberi uyarıları

Kiev gezi rehberi uyarıları

Şehre yapacağınız ziyaretlerde Kiev gezi rehberi uyarılarını dikkate almanızı tavsiye ederim. Ukrayna’nın genelinde kamuya açık alanlarda sigara içme yasağı bulunmaktadır. Bu yasak Ukraynalılar tarafından uygulanmıyor olsa da dikkat etmek gerek. Polislerin genelde Kiev’de turistlere uyguladıkları rüşvet alma yöntemlerinden birisi bu. Yine aynı şekilde kamuya açık alanlarda içki yasağı da bulunmaktadır. Yolda, parklarda herkes içki içse de siz turist olduğunuzu unutmayın dikkat edin. Kiev ayrıca hırsızlık olayları ile de oldukça ünlü, pasaport, cüzdan, telefon gibi özel eşyalarınızı iyi koruyun. Kiev’de günlük ev kiralayacağınız zaman pasaportunuzu sizden isteyen birçok ev sahibi olacaktır. Bu durumlarda ev sahibinin numarası sürekli sizde olsun, çünkü polisin size ilk soracağı soru pasaportunuz olacaktır. Ayrıca sokaklarda sizlerin yanına gelip konuşmak isteyen Ukraynalı kızlar konusunda da dikkatli olmanızı öneririm. Ya da size kız ayarlamak için yanınıza gelen Türk, Azeri ya da Gürcü vatandaşlara da özellikle dikkat edin. Bu tür birçok dolandırılma vakası ile karşı karşıya kalan arkadaşlarımız bulunmaktadır.

 Kiev Türk Restoranları
Türk restaurantları Kiev

Kiev Türk Restoranları

Şehirde yaşayan birçok Türk, Azeri, Gürcü, Arap olması nedeniyle Kiev Türk Restoranları ve Türk yemekleri oldukça popüler durumda. Şehirde birçok Türk restoranı mevcut olmak ile birlikte Ukrayna mutfağı domuz eti dışında bizim ülkemiz ile benzerlik göstermektedir. Lezzetli çorbaları Borş çorbası ya da borsh çorbası olarak da okunmaktadır harika hazırlanmış lezzetli balıkları ile karnınızı doyurabilirsiniz. Ülkede genelinde Türk kahvaltısı kültürü olmadığı için, ille de Türk kahvaltı özlemi çekenler için Van Breakfast House restaurant tercih edilebilir. Ayrıca şehir merkezinde bulunan Lokanta ve Turkish House isimli restoranlarında da Türk yemekleri ve kahvaltısını bulabilirler.

Şehir eğlence hayatı için Kiev gece hayatı isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Yoruma cevap ver

× Whatsapp üzerinden ulaşın