Kiev havaalanları

Kiev havaalanları
Kiev havaalanları

Kiev havaalanları İstanbul’da olduğu gibi 2 tanedir. Bunlardan büyük ve şehrin dışında olan Boryspil ( Borispol ) International Airport ( Uluslar arası havaalanı ) ve daha küçük ama şehir merkezine yakın olanı Zhulhany ( Zulhani ) International Aırport ( Uluslar arası havaalanı ). Türkiye’den iki havaalanına da direk uçuşlar mevcuttur.

Kiev Zulhani Airport

Kiev Zulhani Airport

Kiev Zulhani Airport

Kiev Zulhani Airport son zamanlarda Kiev Havaalanları içinde Ankara’dan direk Kiev’e uçuş yapmaya başlayan Pegasus ve Ukraine Aırliness ( Ukrayna Havayolları ) küçük ve vergileri daha düşük olması sebebiyle bu havaalanını tercih etmektedirler. Ucuz Kiev uçak bileti arayan ve daha uygun fiyatla Kiev’e gitmek isteyen kullanıcıların özellikle tercih ettiği bu havaalanı ufak olmasının yanı sıra şehir merkezine sadece 5 km uzaklıkta olması ile de avantajlıdır. Kiev havaalanları arasından Zulhani havaalanının bir diğer avantajı ise, havaalanı küçük olduğundan bagaj, pasaport gibi işlemlerin daha hızlı yapılmasından ötürü, havaalanından çıkış daha da hızlanmaktadır. Havaalanı dışında bekleyen taksiler ile şehir merkezine gitmek isterseniz sizden yüksek ve fahiş fiyatlar isteyeceklerdir. Şehir merkezi 6 7 km uzaklıkta olduğu için maksimum vermeniz gereken normal fiyat 50 ile 80 Grivna arasındadır. Yani 7,5 TL ile 10 TL arası. Havaalanı içinde danışmadan yardım isterseniz size normal bir taksi çağırabilirler.

Kiev Borispol Havaalanı

Kiev Borispol Havaalanı

Kiev Borispol Havaalanı

Kiev Borispol Havaalanı Ukrayna’nın en büyük havaalanlarından birisidir. A  B C D terminalleri bulunan havaalanı üzerinden dünyanın bir çok noktasına direk uçuşlar mevcuttur. Yine İstanbul üzerinden THY ( Türk hava yolları ) ile 2 saatlik bir uçuş ile Borispol international Aırport’a ulaşmanız mümkün. Havaalanı yaklaşık olarak şehir merkezinden 30 km uzaklıktadır. Havaalanı dışında bekleyen servisler ile şehir merkezine 30 – 80 Grivna yani 5 – 10 TL arası ücret karşılığı gidebilirsiniz. Şehir merkezine taksi ile gitmek isterseniz, ödemeniz gereken normal ücret 150 – 200 Grivna yani 20  ile 30 TL arasıdır. Havaalanı dışında bekleyen tabiri caizse çakal taksilere itibar etmeyiniz. Yine havaalanı içinde Rusça bilen Türklerden ya da danışmadan yardım isteyebilirsiniz. Aynı zamanda gündüz saatlerinde yine havaalanı etrafında Ukrayna’nın diğer şehirlerine giden servisler de bulunmaktadır. Havaalanının gidiş ve geliş bölümlerinde sigara odaları, kafeler, banka atmleri, araç kiralama ofisleri bulunmaktadır.

Ukrayna hattınız varsa Kiev Taksi telefon numaraları 898, 292 ya da 579 numaraları arayabilirsiniz. Aradığınız zaman sistem sizleri otomatik olarak meşgule atacak ve sizi arayacaktır. Rusça bilmeseniz bile basit bir şekilde, Havaalanı ismi ve gideceğiniz adresi söylerseniz Kiev ucuz taksi bulabilirsiniz.

Kiev hakkında

Ukrayna’nın başkenti olan bu şehir hakkında detaylı bilgi almak için Kiev isimli yazımızı okuyabilirsiniz. Şehirde nerelere gidilir, ne yapılır derseniz Kiev gezilecek yerler yazımıza göz atın. Eğlence için mekanlar arıyorsanız Kiev gece hayatı isimli yazımıza göz atabilirsiniz. Ulaşım için Kiev havaalanları şehirde tercüman ihtiyacınız için Kiev Türk rehber isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Yoruma cevap ver

× Whatsapp üzerinden ulaşın