Kiev metrosu

Kiev metrosu
Kiev metro

1960 yılında Sovyetler döneminde inşa edilen ve Ukrayna’nın en eski hattı olan Kiev metrosu dünyanın sayılı metrolarındandır. 50 adet durak ve toplamda 5 tane hattan oluşan metronun Kiev Arsenal metro durağı dünyanın en derin metroları arasındadır. Hadi hep birlikte metro hattı hakkında detaylı bilgiler içeren yazımıza başlayalım.

İçerikler

Dünyanın en derin metro istasyonu Arsenal Kiev Metrosu

Ukrayna Kiev Metrosu

Arsenal Kiev Metrosu

Ukrayna’nın Kiev kentinde ulaşımın yanı sıra sadece dünyanın en derin metro istasyonunu görmek için metroyu ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Merkez metro istasyonu, Mc Donalds durağı ya da Kreşçatik (Kreschatik ) caddesi durağı olarak da bilinen Arsenal durağı. Yürüyen merdivenler ile metro durağına inmek yaklaşık olarak 5 dakika sürüyor. Her ne kadar merdivenler olsa da kimsenin merdivenleri kullanmadığını tahmin etmek zor olmasa gerek. Kiev Arsenal durağı 105 metre derinliği ile Dünyanın en derin metro istasyonları arasında. Kiev metrosu şehrin neredeyse tüm bölgelerine gidiyor. 2018 yılında metro hattındaki yenilemeler ile şehir dışında olan ve yeni kurulan yerleşim yerlerine de metro ulaştırılacak.

Haritası

Kiev metro haritası

Kiev metro haritası

Özellikle gezginlerin kullandığı ve ucuz olması sebebiyle de tercih edilen Kiev metro haritası şehre yaptığınız seyahatlerde yanınızda bulunması gerek. Her ne kadar metroların içinde hem Rusça hem de İngilizce olarak durak isimleri yazsa da gideceğiniz hattı harita sayesinde daha kolay bulabilirsiniz. Ülkenin genelinde İngilizce yaygın olarak kullanılmasa da Kiev metrosunda durak anonsları da İngilizce olarak yapılmaktadır. 3 ana hat ve 2 yardımcı hat ile birlikte 5 farklı line üzerinde 65 km uzunluğundaki metroyu kullanmanızı tavsiye ederiz. Çünkü şehirde özellikle iş giriş ve çıkış saatleri trafik durumu neredeyse İstanbul ile aynı yoğunlukta. Bilet ya da Metro jetonu ücreti ise sadece 7 Grivna karşılığı yaklaşık 1 TL. Kart alırsanız Türkiye’de olduğu gibi daha da uygun fiyatlara geliyor. Eğer 10 günlük bir Kiev geziniz varsa metro kartı almanızı öneririz.  Kiev metrosu durakları hakkında yukarıdaki resimden bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çalışma saatleri

Kiev metrosu giriş

Kiev metrosu bilet jeton çalışma saatleri

Ülkemizde olduğu gibi Ukrayna’da metro çalışma saatleri konusunda halktan büyük bir tepki var. Özellikle gece çalışmaması nedeniyle neredeyse 24 saat yaşayan şehirde metronun kapatılması ulaşımı kötü yönde etkiliyor. Kiev’de toplu taşıma yükünün %50’ye varan kısmı metro tarafından sağlanıyor. Haftanın her günü sabah saat 05:00’da açılan Kiev metrosu gece saat 24:00’a kadar hizmet veriyor. Sadece bazı özel günlerde, yılbaşı, sevgililer günü ve çeşitli bayramlarda 24 saat hizmet verdiği de görülüyor.

Dünyanın en eski metrosu

Dünyanın en eski metrosu

Kiev Arsenal Metrosu

Her ne kadar bize yeni bir teknoloji olarak gelse de 1863 yılında kullanıma açılan Londra metrosu dünyanın en eski metrosu konumundadır.  Ve şimdi sıkı durun, metro hattı tam tamına 408 km uzunluğa sahip, bu neredeyse İstanbul Ankara arası kadar. Bunu ikinci sırada Londra metrosu takip etmektedir. Hepimizin bildiğinin aksine 1874 yılında İstanbul metrosu kurulmuş ve dünyanın en eski 3. Metro hattı olarak bilinmektedir. Her ne kadar ilk 10 listesine giremese de Kiev metrosu dünyanın en eski ilk 15 metro hattından birisidir.

Kiev gezilecek yerler ve gece hayatı

Kiev gezilecek yerler

Kiev gezilecek yerler

Ukrayna’nın başkenti olan bu şehir hakkında detaylı bilgi almak için Kiev isimli yazımızı okuyabilirsiniz. Şehirde nerelere gidilir, ne yapılır derseniz Kiev gezilecek yerler yazımıza göz atın. Eğlence için mekanlar arıyorsanız Kiev gece hayatı isimli yazımıza göz atabilirsiniz. Ulaşım için Kiev havaalanları şehirde tercüman ihtiyacınız için Kiev Türk rehber isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Yoruma cevap ver

× Whatsapp üzerinden ulaşın