Kiev Hakkında – Nerede Nasıl Gidilir?

Kiev
Kiev

Ukrayna’nın en kalabalık ve büyük kenti başkent Kiev şehridir. Nüfusu 2006 sayımında 2.8 milyon kişi olarak gözükse de bugün 5 milyon kişi yaşamaktadır. Ayrıca dünyanın en büyük yeşil alanlara sahip şehri olarak dikkat çekmektedir.

Kiev

Kiev

Kiev

Avrupa’nın en gözde şehirlerinden biri olan Ukrayna Kiev modern yapısı, ışıklı büyük cadde ve bulvarları ile gözde şehirlerden. Kentte bulunan öğrenci, turist ve yaşayan yabancı kişi sayısı da 300.000’e yakın. Kentte akşam saatlerinde ulaşım problemi neredeyse İstanbul ile aynı boyutta. İş çıkışı saatlerinde 10 km uzaklıktaki şehir merkezinden geçen ulaşımınız 2 saati bulabiliyor. Hafta sonları, iş giriş ve çıkış zamanları ve özel günlerde metroyu kullanmanızı öneririm. Şehrin tüm bölgelerini kapsayan ve neredeyse Avrupa’nın en büyük ağına sahip metro 1930 yılında inşa edilmiştir. Şehrin bir ucundan bir ucuna metro ağı ile ulaşabilirsiniz. Şehrin merkezinden geçen nehir şehri sağ yaka ve sol yaka olarak ikiye bölmektedir. Levy Bereg ve Prava Bereg olarak adlandırılan şehrin iki yakası birçok köprü ile bağlanmaktadır. Şehir ayrıca Ankara ile kardeş şehir ilan edilmiştir. Şehirde Rusça konuşulsa da günümüzde tabelalar ve resmi dil Ukraynaca olarak değiştirilmiştir. Sovyet izlerini üzerinden atmak isteyen Ukrayna kendi diline geçiş yapmaktadır.

Kiev Hakkında

Kiev fotoğrafları

Kiev Hakkında

Türk turistlerin gözdesi Kiev hakkında Goethe “içinde parklar olan şehirler gördüm ama parkın içinde şehri ilk kez görüyorum” diyerek tanımlamıştır. Şehir’de kış aylarında hava soğuklukları -20 -25 dereceye kadar düşerken, yaz aylarında sıcaklık 25 – 35 derece arasında seyretmektedir. Özellikle kış aylarında buz tutmuş nehrin üzerinde birçok kişiyi balık tutarken görebilirsiniz. Bazı gençler nehrin tam ortasında nehrin tam buz tuttuğu zamanlar çadır kurarak geceyi geçiriyorlar. Eğlence hayatı ile ön plana çıkmış gibi gözükse de, ülke ekonomisinin en büyük ithalat ve ihracatının ana merkezidir. Şehirde 500’e yakın büyük sanayi kuruluşu yer almaktadır. Bunun yanı sıra 150’den fazla Türk işletmesi olduğu da bilinmektedir. Kiyev ya da Kief (Київ , Киев ) olarak okunan şehir 500 yıl Türkler tarafından yönetilmiştir. Aynı zamanda ülkenin yönetim merkezi olan şehirde meclis ve tüm bakanlıklar bulunmaktadır. Şehrin ismi ile aynı olan oblastın da idari merkezidir. Şehirde İngilizce bilen kişi sayısı fazla değildir.

Kiev nerede nasıl gidilir?

Kiev nerede nasıl gidilir?

Kiev nerede nasıl gidilir?

Peki Ukrayna Kiev nerede nasıl gidilir? Türkiye’den her gün Ankara ve İstanbul üzerinden direk uçuşlar bulunmaktadır. Ayrıca yaz aylarında turist yoğunluğu sebebiyle bir çok charter uçak da şehre uçuş yapmaktadır. Turkish Airliness ( THY ) , Ukraine Airliness, Pegasus, Atlasjet gibi firmalar ile Türkiye’den 2 saat gibi bir sürede kente ulaşım sağlanmaktadır. Son zamanlarda firmaların yaptığı kampanyalar ile 150 TL’ye bilet bulmak mümkün hale geldi. Havaalanları Ukrayna’ya göre modern bir yapıda olsa da, ülkenin en büyük havalimanı olan Boryspil, Türkiye’de bulunan Antalya havalimanı büyüklüğündedir. 2 tane havaalanının yer aldığı kente gün içinde farklı ülke ve şehirlerden yaklaşık 100’e yakın uçuş bulunmaktadır. Ukrayna Kiev’e araba, otobüs, tren ya da feribot ile gitmek de mümkün. Araba ile gitmek isterseniz Bulgaristan, Romanya, Moldova karayolunu izlemeniz gerekmektedir. İstanbul’dan Ukrayna’ya giden tren seferleri sorgulamasında ise henüz seferler bulunmamaktadır. Zonguldak ve İstanbul limanlarından haftada 2 gün Ukrayna Odessa şehrine araçlı feribot seferleri bulunmaktadır.

Kiev Otel Fiyatları

Kiev otel fiyatları

Kiev otelleri

Şehir konaklama açısından bizlere yüzlerce alternatif otel, hotel, hostel sunmakla beraber, Kiev otel fiyatları da oldukça ucuz. Düşük fiyatlara kiralayacağınız günlük kiralık ev ile de bütçenize göre konaklama yapabilirsiniz. Otel fiyatları 50 TL ile 400 TL arasında değişmektedir. Türkiye standartlarında 3 yıldızlı kalacağınız şehir merkezinde bir otelin gecelik 2 kişi fiyatı 100 Tl’dir. Hostel fiyatları ise 10 tl ile 50 tl arasında değişmektedir. Günlük kiralayacağınız apartlarda ise yine bütçeye ve şehir merkezine uzaklığa bağlı olarak 70 tl ile 200 tl arasında fiyatlar bulunmaktadır. Ayrıca lüks villa kiralama, 4 5 yatak odalı 300 metrekare evler kiralama imkanınız da bulunmaktadır. Şehir konaklama açısından 300’e yakın otel ve hostel, binlerce günlük kiralık ev ile oldukça zengin.

 Kiev Canlı İzle

Şehir merkezleri kameralarından şehri anlık olarak canlı izleyebilirsiniz. Bazen kameralar çalışıyorken bazen teknik aksaklıklardan dolayı yayınlar durabiliyor. Bu durumlarda 1 2 saat sonra tekrar ziyaret ederseniz yayın aktif olacaktır.

Şehir gezileriniz için Gezi Rehberi isimli yazıyı, eğlence hayatı için ise Gece Kulüpleri isimli yazımızı okuyabilirsiniz. Şehir resmi web sitesi: http://mfa.gov.ua/

 

Yoruma cevap ver

Whatsapp üzerinden ulaşın