Kiev’de Bağımsızlık Gününde Bombalı Eylem

Kiev'de Bağımsızlık Gününde Bombalı Eylem
Kiev'de Bağımsızlık Gününde Bombalı Eylem

Ukrayna’nın bağımsızlığının 27. yılını kutladığı bağımsızlık gününde Kiev’de bombalı terör eylemi gerçekleştirildi. Şehir merkezine çok yakın Dinamo Kiev futbol takımının futbol sahasına yakın yerde infilak ettirilen bomba korku ve paniğe neden oldu. Etrafa kaçışan halk yoğun trafikte araçların altında ezilme tehlikesi yaşadı. Şehir metrosunun hemen üstünde olan patlamada, metroda olan Ukraynalılar tarafından da hissedildi.

Kiev’de bombalı terör eylemi

Kiev'de bombalı terör

Kiev’de bombalı terör

Nato üyesi ülkelerin savunma bakanları, Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko, ve birçok üst düzey yetkililerine 1 km uzaklıkta Kiev’de bombalı terör eylemi yapıldı.Yaşanan terör eylemi olay sonrası 2 kişi hafif şekilde yaralandı. Tören alanına çok yakında yapılan terör eylemi sonrası çok büyük bir panik yaşandı. Ukrayna’da ayrılıkçı Rusya yanlıları tarafından yapıldığı tahmin edilen olay nedeniyle geniş güvenlik önlemleri alındı. Ukrayna’da tüm havaalanları ve yollarda denetimler arttırıldı. Akşam saatlerinde polis yetkilileri ve Ukrayna hükümetinden yapılan açıklamalarda soruşturmanın devam ettiği belirtildi.

Ukrayna Kiev’de son durum

Bilindiği üzere, Ukrayna yakın zamanda büyük terör olayları ile uzun süre dünya gündeminde kalmıştı. Ukrayna Kiev’de son durum hakkında bilgi vermek gerekirse, ülkede yaşanan son olaylardan sonra sakinlik hakimdi. Özellikle ülkenin güney doğusunda yaanan  terör olaylarında, Ukrayna’dan 2 oblast ile birlikte birçok şehir ayrılmıştı. Ayrılan şehirler Rusya yanlısı grupların liderliğinde Rusya’ya resmen bağlanmasa da Cumhuriyet kurduklarını ilan etmişlerdi. Rusya parası ve Rusya kanunlarını tanıyan bu kesim yakın zamanda bölgedeki cumhuriyetler birleşerek Küçük Rusya adı altında toplanacak.

Kaynak: https://www.kyivpost.com/

Yoruma cevap ver

Whatsapp üzerinden ulaşın