Lutsk Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi

Lutsk Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi
Lutsk Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi

Ukrayna’nın turistik kentlerinden olmasa da Lutsk gezilecek yerler ve gezi rehberi yazımızda şehirde gizli yerlere yer vereceğiz. Şehir tarihi yapısı ile birçok medeniyete ev sahipliği yapmış enteresan yerleşimlerden birisi. Ukrayna’nın bu keşfedilmeyi bekleyen kenti Lutsk gezi rehberi yazımıza başlayalım.

Lutsk Gezilecek Yerler

Lutsk Gezilecek Yerler

Lutsk Gezilecek Yerler

Şehre gelen Lutsk gezilecek yerler hakkında ilk gözlerine çarpan kentin girişindeki Lutsk Lubarts kalesi. Aynı zamanda Ukrayna’nın para birimi olan Grivna’nın arka yüzeyinde de yer alan Lutsk kalesi popüler bir turistik mekan.  Kale tarihi yapısının yanı sıra trajik olaylar ile de anılıyor. 1941 yılında 1.200’e yakın Yahudi kale içerisinde aynı anda katledildi. 2 Temmuz günü yaşanılan bu olay sebebiyle, her sene şehre Yahudi turistler akın ediyorlar. Kale içerisinde özellikle yaz aylarında festivaller, fuarlar ve çeşitli etkinlikler düzenleniyor. 1400’lü yıllarda inşa edilen kale, 12 sene önce aslına uyularak restore edilmiştir. Ukrayna’nın 7 harikası içinde yer alan kaleyi muhakkak gezmenizi tavsiye ederiz.

Şehirde gidilebilecek bir diğer yer ise, Lutsk hayvanat bahçesi. Doğal ortam içine kurulu, oldukça geniş ve büyük olan bu parkta 2 3 saat değerlendirebilirsiniz. Kitap müzesi de şehrin ilgi çeken yerleri arasında, bu küçük ama birçok eski kitaba ev sahipliği yapan müze haftanın her günü açık. Müze severler için bir diğer müzemiz ise, Lutsk’ta bulunan Ukrayna Askeri müzesi. Ukrayna tarihine ait savaş araçları ve Ukraynalı askere ait birçok eşyanın sergilendiği müze haftada 3 gün açık. Ayrıca Lutsk bell müzesi de en ilgi çeken yerlerden bir tanesi. Müzede bulunan 1.5 ton ağırlığında ve 300 senelik kilise çanı ilgi çekmektedir.

Lutsk Gezi Rehberi

Lutsk Gezi Rehberi

Lutsk Gezi Rehberi

Şehirde vakit geçirmek isteyen kişiler için, Lutsk gezi rehberi yazımıza şehrin merkezindeki Kültür parkı ile devam edelim.  Kafe, restoran oturma alanları ve küçük bir gölü içinde barındıran parkta özellikle yaz akşamları çok iyi vakit geçirebilirsiniz. Birçok oyun alanı, alışveriş standı, festival alanları ve sokak dansçılarının şarkıcılarının düzenlediği gösterileri izleyerek de vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca şehirde alışveriş merkezi ziyaret etmek isterseniz, Port City  iyi bir tercih. Ayrıca içinde bulunan Adrenalin City oyun ve spor kompleksinde de eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca şehirde Lutheran Kilisesi de 17. Yüzyılda yapılmış kentin sembolleri arasındadır.

Lutsk Avrupa’nın en uzun binası

Lutsk Avrupa’nın en uzun binası

Lutsk Avrupa’nın en uzun binası

Ayrıca şehirde en ilginç yapılardan birisi de birbirine bağlı Avrupa’nın en uzun binasına sahip olması.  38 adet bina, 2 sokak üzerine kurulu bir siteyi andırmaktadır. Tüm binalar birbirine yapışık olarak dizayn edilmiştir ve burada 9150 insan yaşadığı düşünülmektedir. Mimarları Vasyl Malovytsya ve Rostislav Metelnytskyy olan yapı  1969 ile 1980 tarihleri arasında yapılmıştır.

Ukrayna’nın bu gizemli ve güzel şehri Lutsk’ta ne yenir nereye gidilir diye soracak olursanız, bu konuda oldukça zengin. Lutsk gezilecek yerler hakkında, şehir merkezinde oldukça lüks restoranlar, kafeler bulunmaktadır. Altamira Restaurant, Kurin restoran tavsiye edebileceğimiz yemek yeme yerlerinden. Lutsk Türk restoranı seçeneği de bulunuyor. Kebab restoran, türk lokantası bunlar içinde. Lutsk otelleri ve konaklama seçenekleri arasında, 3 4 yıldızlı tesisler mevcut. Ama Lutsk günlük kiralık ev alternatifleri de günlük 40 TL gibi fiyatlardan başlamaktadır.

Şehirde akşam eğlencesi için Lutstk Gece Hayatı isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Yoruma cevap ver

× Whatsapp üzerinden ulaşın