Lutsk Hakkında

Lutsk
Lutsk

Ukrayna’nın kuzeybatısında bulunan Lutsk eski adı ile Luchesk Volin yönetim biriminin merkezidir ve 42 kilometrelik bir alana sahiptir. Ukrayna’da son nüfus sayımlarına göre 217.000 kişinin yaşadığı şehirde, toplam 4 adet üniversite yer almaktadır. Şehrin ne zaman kurulduğu tam olarak bilinmemek ile birlikte tarihi 7. Yüzyıla kadar dayanmaktadır.

Lutsk Nerede Nasıl Gidilir

Lutsk Nerede Nasıl Gidilir

Nerede Nasıl Gidilir

Ukrayna’nın bu şirin şehri Lutsk nerede nasıl gidilir soruları için, şehre en yakın uçak yolculuğunu Lviv havaalanı üstünden yapabilirsiniz. Lviv ile arası 151 kilometre uzaklıktadır, ve iki şehir arasında her gün her 3 saatte bir otobüs seferleri düzenlenmektedir. Ayrıca tren seferleri de Lviv ve Kiev üzerinden yapılmaktadır. Lviv’den otobüs ile 3 saat olan uzaklık, Kiev’e ise otobüs ile 7 saat, tren ile 8 saati bulmaktadır. Başkent Kiev’e ise 400 Km uzaklıkta olan şehirde Belarus ve Polonya sınır kapıları bulunmaktadır.

Lutsk şehri konaklama için bir çok alternatif bulunmaktadır. Otel, pansiyon, hostel ve günlük kiralık ev alternatifleri içinde en uygun ve ucuzu tabi ki aynı odada birçok kişinin kaldığı hosteller. Fakat günlük kiralık ev fiyatlarına baktığımız zaman günlük 20 TL ile 75 Tl arasında birçok kiralık apart ve oda bulabilirsiniz. Şehirde 17 tane otel ve apart hotel var, bunların içinde en iyilerini şöyle sıralayabiliriz. Restpark Otel, Hotel Altamira, Laguna, Okolytsia, Svitiaz, Profspilkovyi, Okolytsia, otel Ukraine gibi birçok alternatif bulunuyor.

Lutsk Hakkında

Lutsk Hakkında

Şehir Hakkında bilgi

Şehri kısaca anlatmak gerekirse Lutsk hakkında, sanat, mimari ve festivallerin en yoğun olduğu kent olarak tanımlayabiliriz. Şehirde her sene 14 adet festival düzenlenmektedir. Sanat, müzik özellikle Jaz festivalleri, yaz konserleri, folklor festivalleri şehrin tanıtımı ve etkinliklerinde ilk sırada yer almaktadır. Ayrıca şehir her sene düzenlenen Ukrayna günü festivalinde yaklaşık olarak 50.000’e yakın turist almaktadır. Festival günleri oteller ve apartlarda yer bulmak neredeyse imkansız. Bu sebeple genelde insanlar parklar ve sokaklarda eğlenip geceyi dışarıda geçiriyorlar. Şehrin geçim kaynakları ve iş imkanları hakkında bilgi vermek gerekirse tarım, endüstri, makine sanayi kenti demek mümkün. Makine, gıda endüstrisi bakımından zengin olan kentte son 5 seneye bakıldığında firmaların %20 büyüme kaydettiği görülmektedir.

Lutsk Ukrayna

Lutsk Ukrayna

Lutsk Ukrayna

Belkide bu topraklarda en trajik olay ise, 23 Haziran 1941 yılında 2. Dünya Savaşı esnasında Lutsk Ukrayna şehrinde yaşandı. Şehri işgal eden Alman askerleri tarafından 3.000 Sovyet askeri ve rütbelileri şehrin cezaevi bahçesinde kurşuna dizilerek katledildi. En büyük toplu katliamlardan birisi olarak dünya tarihinde yerini almaktadır. Ukrayna’nın en ucuz ve belki de en bilinmedik şehrinde 20 kadar Türk yaşamaktadır. Bunların birçoğu ticaret ve öğrenci işleri ile uğraşıyor. Styr nehri kenarında yer alan şehir, Rusya izlerini çoktan silmiş durumda. Ukrayna’nın batısında genel olarak zaten Ukraynaca dili kullanılıyor ve halkı ile Rusça iletişime geçmek neredeyse imkansız. Sessiz sakin bir yapısı olan kentte genelde insanlar fabrikalarda çalıştığı için sokaklarda akşam saatlerinde çok insan görmek imkansız.

Şehir web sitesi: www.lutskrada.gov.ua/

Yoruma cevap ver

× Whatsapp üzerinden ulaşın