Lviv Gezi Rehberi

Lviv gezi rehberi
lviv-gezi-rehberi

Yılın her mevsimi turistleri kendine çeken Ukrayna’nın güzel şehri Lviv gezi rehberi ve gezilecek yerler hakkında bilgi vereceğiz. Şehre neredeyse araç ve uçak ile günde 200.000’den fazla turist girdiği gelen resmi bilgiler arasında.

Lviv Gezi Rehberi

Lviv Gezi Rehberi fotoğrafı

Lviv Gezi Rehberi

Ukrayna şehirleri arasında en ünlüsü Lviv gezi rehberi yazımıza kentin sloganı ile başlayalım, “Lviv aşklar kenti, aşıklar şehri!”  Kentin sokaklarında yürürken kendinizi birden fazla ülkede hissetmenize neden oluyor. Sokaklarında hem Paris, hem Milano, hem Sovyetler Birliğinde, hem de Tayland’da hissedebileceğiniz şahane bir kent. Şehir merkezinde sokak sanatçılarını dinleyebilir, partneriniz ile sabaha kadar şarap içip dans edebilirsiniz. Şehirde bulunan nostaljik tramvaylara binerek şehri gezebilirsiniz. Şehrin doğal güzelliklerini de keşfetmenizi öneririz. Devasa büyüklükteki parkları, göl ve nehir kenarındaki doğal alanları ve birçok el değmemiş doğal ortam sizleri büyüleyecek. Turistik bir kent olması sebebiyle şehirde birçok ilginç mekan bulunmaktadır.  Ayrıca şehirde Türk ve yabancı turistlere yönelik faaliyet gösteren rehberlerin de sayısı oldukça fazla. Sokaklarda gezerken her ülkeden turistler ile karşılaşmanız mümkün.

Lviv gezilecek yerler

Gezilecek yerler lviv

Lviv gezilecek yerler

Gün içerisinde, akşam ya da gece için Lviv gezilecek yerler oldukça zengin. Her ne kadar yüzölçümü olarak küçük bir şehir olsa gezebileceğiniz birçok ilginç yer var. Lviv çikolata fabrikası da bu enteresan yerlerin başında geliyor. 5 katlı olan çikolata fabrikasından, yüzlerce çeşit çikolata alabilir, küçük terasında çay, kahve eşliğinde çikolata yiyebilirsiniz. Ayrıca şehri kuşbakışı olarak görmeniz de mümkün. Eski bir askeri yer altı kampı olan Lviv Kryjivka Kafe Restaurantta turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir. Kapısında silahlı bir askerin beklediği kafeye kapıda parola olan “Slava Ukraine” ( zafer Ukrayna’nın ) diyerek giriş yapabiliyorsunuz. Yer altında 4 farklı mağara türü odadan oluşan mekanda, pizzadan et balık ürünlerine kadar herşeyi yiyebilir, içkinizi içebilirsiniz.

The Room wine bar ve Winehouse şarap evi gibi çok kaliteli şarapları tadabileceğiniz şarap barları da mevcut. Tarih müzesi ( Arsenal Museum ), Eczane müzesi ( Pharmacy Museum ) de görülmeye değer. Rynok meydanında bulunan 4 ihtişamlı heykelde Neptune, Diana, Adonis ve Amphitrite temsil etmektedir. Yine muhteşem görüntüsü ile Opera ve Bale Salonu ( Theatre of Opera and Ballet ) Latin Cathedralı ( Cathedral Basilica of the Assumption ) muhakkak görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Lviv Hight Castle Park ise şehri tamamen panoramik olarak görebileceğiniz bir yer. Yüksek Saray olarak da bilinen parkın içindeki taş mağarayı da gezmenizi tavsiye ederiz.

Lviv sokakları caddeleri

Lviv sokak ve caddeleri

Lviv sokakları caddeleri

Fotoğraf makinesini omzuna, çantasını sırtına alan birçok gezgini Lviv sokakları ve caddelerinde büyülenmiş şekilde binaları ve yapıları izlerken görebilirsiniz. Sokaklarında günün her saati insanları görmeniz mümkün. Lviv gezi rehberi kış gezisi düşünenler için, şehirde hava ne soğuk geçse de, kent emin olun içinizi ısıtacaktır. Özellikle kış aylarında sokaklarda yürürken eski Rus zamanı filmlerindeki kareler gözlerinizin önüne gelecektir. Şehrin hemen merkezindeki Rynok Caddesi şehrin en ünlü yerlerinden birisi. Tarihi Opera ve Bale binasının da olduğu sokak yaz aylarında günün her saati tüm Ukraynalı ve turistlerin gezintiye çıktığı cadde. Cadde üzerinde kurulan stantlar, özellikle hafta sonlarında müzik grupları ve çeşitli aktiviteler ile eğlenceli bir panayır alanı oluyor. Kent aynı zamanda çikolata yapımı ve şarapları ile de meşhur.

Lviv Türk Restoranları

Türk Restaurantı Lviv

Lviv Türk Restoranları

Yine Ukrayna’nın büyük kentlerinin hepsinde olduğu gibi Lviv Türk Restoranları mevcut. Taksim Restaurant, İstanbul Restaurant, Mangal Station bunlardan bazıları. Restaurantlarda Türk kahvesinden, kuru fasulye pilava, Türk çayından Türk kahvesine kadar herşeyi bulabilirsiniz. Şehirde bulunan Türk restaurantlarında fiyatlar ise Türkiye ile hemen hemen aynı. Kahvaltı fiyatları yaklaşık olarak 30 TL. Çorbar fiyatları 10 TL,  bir bardak çay ya da Türk kahvesine 5 -10 TL arası fiyatlar ödeyebilirsiniz. Şehirde türk turistlerin yoğun bir şekilde yer almasından dolayı, birçok Türk restoranı açılmış. Şehirde ayrıca birçok tavuk döner büfesi de görebilirsiniz. Ama size tavsiyem, zaten Türk yemeklerinin en lezzetli halini Türkiye’de yediğiniz için, şehre geldiğinizde, Ukrayna mutfağı lezzetlerini tatmanız.

Şehir hakkında detaylı bilgi almak için Lviv isimli yazımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca şehirdeki havalimanı için Lviv havalimanı isimli yazımızı okuyabilirsiniz. Eğlence hayatı için ise Lviv gece hayatı isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Yoruma cevap ver

Whatsapp üzerinden ulaşın