Lviv havaalanı

Lviv uluslararası havaalanı
Lviv havaalanı

Lviv havaalanı Ukrayna’nın en büyük 3. Uluslararası havalimanıdır. Bu tarihi hyoravaalanı 1929 yılında kurulmuştur. Lviv Danylo Halytsky Uluslararası havaalanı olarak da bilinen Lviv havaalanına Türkiye’den haftanın her günü Türk yolcuları Ukrayna’da Lviv kentine taşımaktadır. Lviv havalimanı kodu LWO kodu ile uluslararası tanınmaktadır. Havalimanı danışma ( information ) telefon numarası +38 032 229 81 12, adresi ise Liubinska Sokak No: 168’dir. Telefon ile aradığınızda İngilizce bilen personel sorularınızı yanıtlayacaktır.

Lviv havalimanı

Lviv uluslararası havalimanı

Lviv havalimanı

Euro 2012 Dünya Kupasına Polonya ile ortak olarak ev sahipliği yapan Ukrayna bu turnava öncesi Lviv havalimanı için 200 milyon dolar harcayarak yenileme çalışması yapmıştır. Bu yenileme ve büyütme ile birlikte modern bir görüntüye kavuşan Lviv havaalanı, özellikle ülkenin kuzey batısına ve çevresine ziyaret etmek isteyen yolcuların sıklıkla kullandıkları bir havalimanı konumuna geldi.

Lviv havaalanından şehir merkezine ulaşım

Lviv havaalanı transfer

Lviv havaalanından şehir merkezine ulaşım

Şehir merkezine 25 km uzaklıktaki Lviv havaalanından şehir merkezine ulaşım ise taksi, minibüs, otobüs ya da havaalanı servisleri ile sağlanmaktadır. Birçok havayolu firmasının şehir merkezine yolcuları taşıdığı servisler havaalanı dışında beklemektedir. Bu servisler ile havalimanından şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Havaalanı servislerinin bazıları ücretli iken bazı hava yolu firmalarının servisleri ücretsiz olarak şehir merkezine ulaşım sağlıyorlar.

Lviv havaalanı taksi

Lviv havaalanı taksi numarası

Lviv havaalanı taksi

Lviv Ukrayna’da belki dil problemini en yoğun yaşayacağınız şehirlerin başında geliyor. Şehirde Rusça konuşmayı bile reddeden sizinle anlamadığınızı bilmesine rağmen Ukraynaca konuşan halkın İngilizce bilme oranı çok düşük, bilse bile konuşmak istemiyor. Bu sebepten ötürü Lviv havaalanı İngilizce bilen taksi şoförü bulmak çok zor fakat havaalanı taksilerinin hemen hemen hepsi İngilizce biliyorlar, hatta bazıları sizinle Türkçe konuşmaya bile çalışacaktır. Lviv Havaalanından şehir merkezine taksi ile gitmek isterseniz ödemeniz gereken fiyat yaklaşık olarak 25 $ olacaktır. Rusça biliyorsanız Ukrayna sim kartınız ile 579 numaralı telefondan taksi çağırarak istediğiniz adrese daha ucuz bir şekilde gidebilirsiniz.

Lviv havaalanı hakkında
Lviv havaalanı hakkında bilgi

Lviv havaalanı hakkında

Lviv havaalanı hakkında kısa bilgi vermek gerekirse, bu modern hale getirilen havaalanı içinde pasaport kontrol noktalarında, bagaj alımlarında ve çıkış işlemlerinde Türk yolculara sorun çıkartıldığına dair herhangi bir yorum bulunmamaktadır.  Havaalanı içinde döviz büroları bulunuyor fakat dikkat edilmesi gereken konu ise, döviz bürolarının akşam saat 20.00’dan itibaren çalışmıyor olmaları. Eğer Lviv havaalanı iniş zamanınız bu saatlerin dışında ise havaalanında döviz bozdurmanız biraz zor olacaktır. Havaalanında bulunan bazı kişiler çok düşük kurlardan döviz bozumu yapmaktadır. Bunun yerine havaalanında bulunan Ukrayna bankası ATM’lerinden Türk bankası kartlarınız ile Ukrayna parası Grivna çekebilirsiniz. Her çekim işleminiz için tutar fark etmeden ortalama 8 TL ile 12 Tl arası komisyon ile havaalanında Ukrayna parası çekebilirsiniz. Lviv havaalanına Türkiye’den Atlas Jet, Pegasus, THY, Onur Air ve Ukraine Airlines havayolu firmaları uçuş gerçekleştirmektedir.

Şehir hakkında daha detaylı bilgi almak için Lviv isimli yazımızı, ve Gezi Rehberi yazımızı okuyabilirsiniz. .

Yoruma cevap ver

× Whatsapp üzerinden ulaşın