Küçük Rusya Malorossiya Donetsk Halk Cumhuriyeti

Küçük Rusya Malorossiya Donetsk Halk Cumhuriyeti
Küçük Rusya Malorossiya Donetsk Halk Cumhuriyeti

Rusya yanlılarının işgali ile Ukrayna’dan ayrılan ve 2014 yılında Malorossiya Donetsk Halk Cumhuriyeti  henüz tam bir sukünet sağlanmış değil. 2017 Temmuz ayı itibari ile “Küçük Rusya” yani Malorossiya ismi ile resmi olarak bir ülke oldular. Kısa süre içinde de Rusya’ya resmi olarak bağlanması bekleniyor. Şu anda Malorossiya Donetsk Halk Cumhuriyeti lideri Aleksandr Zaharçenko’dur. Nüfusu 2 milyona yakın olan eski Ukrayna şehri, kömür madeni ocakları ile çevrilidir.

Malorossiya

Malorossiya

Malorossiya

Bölgede yeni bir yaşam biçimini ve yönetimini benimsemeye zorlanan Malorossiya Donetsk halkı halen tedirgin. Kanlı çatışmaların, savaşın, terörün yaşandığı şehirde halen huzur ve düzenden bahsetmek de mümkün değil. Yaşanan kanlı ve vahşi terör olaylarında birçok sivil halk hayatını kaybetti. Taranan otobüsler, bombalanan trenler, şenlikler hatta ateşe verilen Donetstk gece kulüpleri birçok sivil halka mezar oldu.

Ruble para birimi ve Rusça diline tam geçiş yapan ülkede Ukraynaca konuşmayı şu anda yasaklandı. Donetsk Halk Cumhuriyeti yönetimi, bağımsızlığını ilan ederek Ukrayna’ya sınır kapısı da koydu. Rusya’ya her ne kadar, resmi olarak bağlanmasa da Donetsk bir Rusya şehri gibi. Özellikle şehirde yeşil alanların sayısı oldukça fazla ve görkemli. Ukrayna’nın genelinde yeşil alanların fazla olması zaten doğal bir durum çünkü ülke bütünü Karadeniz ikliminde.

Ukrayna’nın en ünlü takımlarından birisi olan Şaktar Donetsk futbol takımı da eski Ukrayna şehrinin takımıdır. Takımın teknik direktörlüğünü 10 yıl boyunca Lucescu yapmıştır.

Malorossiya Donetsk Halk Cumhuriyeti Hakkında

Malorossiya Donetsk Halk Cumhuriyeti Hakkında

Malorossiya Donetsk Halk Cumhuriyeti Hakkında

2014 senesine kadar Ukrayna’nın en gözde şehirlerinden birisi Donetsk, şimdi Malorossiya Donetsk Halk Cumhuriyeti olarak anılıyor. Eski ismi ile Donetsk şimdi acı ve gözyaşının başkenti durumunda. Şehirdeki yüzlerce terör olayı ile sindirilen halk zorla referanduma götürüldü. Referandumda ise halk baskı ve terör ile korkutulup sindirilerek Ukrayna’dan ayrılma yönünde oy verdirildi. Halen tartışılan bu referandumdan sonra Ukrayna’dan tamamen kopan Donetsk şehri Rus yanlısı teröristlerin yönetimine geçti. Aynı zamanda Ukrayna’nın en zengin şehirleri arasında yer alan şehir sanayi ve endüstri bakımından oldukça zengin fabrikalara sahip. Şehirde karasal iklim etkili olduğu için, ülkemiz ile yakın mevsimlere sahiptir diyebiliriz. Yazlar sıcak, kışlar karlı geçer ve genellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında ılıktır havaları.

Malorossiya Donetsk Son Durum

Malorossiya Donetsk Son Durum

Malorossiya Donetsk Son Durum

Malorossiya Donetsk son duruma bakarsak, Rusya ile Kiev yönetiminin yeni bir anlaşma için zaman zaman harekete geçtiğini görebiliriz. Lakin hala ortada somut bir çözümün olmaması da büyük bir sorun. Bir taraftan yeni bir cumhuriyet ve ülke kuran Malorossiya, bir taraftan Ukrayna’nın halen bölgede olması oldukça ilginç. Oblastı bölgelerde devam eden çatışmalar, zaman zaman alevleniyor son durum olarak. Ateşkes bekleniyor fakat bu mümkün görünmüyor. Şehir ya da ülke nasıl söylerseniz paylaşılamayan bir yer konumunda. Bölgede Ukrayna askeri de konuşlanmış durumda. Her gün çıkan çatışmalarda Ukrayna ve Malorossiya askerlerinden birçok kişi hayatını kaybetmektedir. Bunun yanı sıra birçok sivil halkta çıkan çatışmalarda hayatlarını kaybetmektedir.

Donetsk’de bulunan birçok fabrika ve Ukrayna’nın büyük firmaları yaşanan bu terör olaylarından sonra yakın şehirlere kaçtılar. Özellikler fabrikaların birçoğu kapanarak Dnipro kentinde yeniden konuşlandılar. Ayrıca şehirde bulunan birçok zengin Ukraynalı ve Rus işadamı da Dnipro, Kiev gibi şehirlere yerleştiler.

Kaynak ve detaylı bilgi : https://en.wikipedia.org/wiki/Little_Russia

Yoruma cevap ver

× Whatsapp üzerinden ulaşın