Ne kadar para harcanır

Ukrayna'da ne kadar para harcanır
Ne kadar para harcanır

Ukrayna’ya gitmek isteyenler ve bu gezi için bütçe ayarlamak isteyenler için Ukrayna’da 1 gün ne kadar para harcanır? Ukrayna’da yaşam her ne kadar ucuz olsa da, gitme amacınız ve bu geziden beklentilerinize göre günlük para harcama bütçeniz değişecektir. Ukrayna’da yemek, gezmek, gece hayatı, sigara ve alkol fiyatları ülkemize göre gayet uygun. İşte hostelden, günlük kiralık eve, aparta ya da 5. Otele kadar günlük harcama listeniz.

Ucuz Ukrayna Gezisi

Ekonomik ukrayna gezisi

Ucuz Ukrayna gezisi

Avrupa’nın en uygun seyahat noktalarından birisi olan ucuz Ukrayna gezisi için günlük ne kadar harcanır? Ülkede hayat Türkiye’ye göre oldukça ucuz.  Başkent Kiev’de de kalsanız, tatil kenti Odessa’da da, Lviv’de, Zaporojiya ya da Kherson aslına bakarsanız hemen hemen tüm fiyatlar aynı. Ukrayna’da 24 saatlik geçireceğiniz zamanı en düşük bütçeden en yüksek bütçeye kadar inceleyelim. İlk olarak Ukrayna’da ne kadar para harcanır yazımıza günlük 50 Tl ile başlayalım.

50 TL ile Ukrayna’da 1 gün

Ukrayna'da 1 gün en az ne kadar harcanır

50 TL ile Ukrayna’da 1 gün

Uçaktan indiniz artık Ukrayna’dasınız. Şimdi 50 Tl ile Ukrayna’da günlük kadar para harcanır nasıl geçirirsiniz bir bakalım. Tüm havaalanlarından şehir merkezlerine otobüsler ve servisler neredeyse 24 saat mevcut. Bu otobüslerin ücretleri ortalama 1 Tl ile 2 Tl arasında değişiyor. Servise binip şehir merkezine gidebilir, oradan da yine bizdeki dolmuşların Ukrayna’daki ismi Marşrutkalar ile kalacağınız hostele geçebilirsiniz. Marşrutka ücretleri 20 kuruş ile en uzak yer 1 TL. Ukrayna’da hostel fiyatları şehirlere merkeze uzaklıklarına göre değişmekle birlikte 10 Tl ile 30 TL arasında değişmek. Hostele de 15 tl verdiğinizi düşünürsek, şimdiye kadar ulaşım ve konaklamaya 18 Tl para harcadık. Ukrayna’da kahvaltı kültürü olmadığı için kahvaltı ihtiyacımızı her şehirde olan sandviç barlardan giderebiliriz. Ya da büyük alışveriş marketleri içinde olan Varus’dan peynirli, patatesli börek ve çay ile geçiştirebiliriz. Börek ve çaya ödeyeceğiniz rakam en fazla 5 TL olacaktır.

Şehir içi ulaşımda kullanacağımız Marşrutkalar ile şehir merkezlerini ve daha önce internetten araştırdığımız gezilecek yerlere ulaşım sağlayabiliriz. Gün içerisinde, su, ulaşım ve 2 tane bira içtiğimizi de farz edersek bunlara ödeyeceğimiz maksimum rakam da 10 TL. Öğlen yemeğini bizdeki tavuk döner büfeleri gibi Ukrayna’da da olan Şavurma satan büfelerden yiyerek geçiştirelim. Lavaş arasında tavuk döner ve içeceğe vereceğimiz rakam da 5 TL. Akşam yemeği alternatiflerinde ise, şehirde bulunan küçük sade restoranlarda, çorba ve balık ya da ızgara ve bir içecekle birlikte ödeyeceğiniz rakam 10 TL olacaktır. Ukrayna’da metro bileti ya da jetonu ücretleri de gayet uygun. 1 TL’ye şehir içinde tüm metroları, 20 kuruşa ise tüm tramvayları kullanabilirsiniz. Yaklaşık 45 – 50 Tl arası, kalacak yer, yemek, ulaşım dahil bir günü geçirdik. Yazımızda da anlatmaya çalıştığımız gibi ne kadar para harcanır tamamen size bağlı.

Ukrayna’da gece hayatına ne kadar para harcarım?

Ukraynada gece hayatına ne kadar para gerekli

Ukrayna gece hayatı fiyatları

Ukrayna’da gece hayatına ne kadar para harcarım diye soracak olursanız, ülkede eğlence fiyatları da oldukça uygun. Ülkedeki tüm gece kulüplerine giriş ücretleri en fazla 30 TL. Birçok night club girişi ise ücretsiz. Gece kulüplerinde masada oturmak yani loca kiralamak isterseniz fiyatlar hafta içi hafta sonu ve gece kulübüne göre değişiyor. Masa için ücret ödemeseniz de sizden depozito alıyorlar ve o depozitoyu harcamak zorundasınız, yani geri iadesi olmuyor. Masa ücretleri ise 100 TL ile 400 TL arasında en lüksü olmak üzere değişiyor.

İçki fiyatları da yine bulunduğunuz mekanlara göre değişse de, gece kulübünde içebileceğiniz en pahalı içki olarak Chivas Regal viskiyi örnek aldığımız zaman, 1 Litre viskinin fiyatı 150 Tl ile 400 Tl arasında değişiyor. Tabi daha ekonomik bir gece geçireyim isterseniz, 10 TL giriş ücreti olan bir diskoya gidip, bardağı 5 TL’den martini, votka kokteyl, bira, bardağı 10 TL’den viski, şişesi 25 TL’den şampanya, şarap alternatifleri ile de tüm geceyi 50 TL harcamadan da geçirebilirsiniz. Ukrayna gece hayatında harcayacağınız tutar ya da ödeyeceğiniz hesap tamamen size bağlı.

Ukrayna’da lüks tatil
Lüks tatil Ukrayna

Ukrayna’da lüks tatil

Lüksün sınırı olmadığını zaten biliyoruz, fakat standartların üstünde Ukrayna’da lüks tatil yapmak isterseniz harcayacağınız rakamları ortalama olarak verelim. Lüks tatilde ne kadar para harcanır derseniz; Bu lüks tatilin içinde en iyi otelde kalmaktan, araç kiralamaya, hatta Ukrayna’da limuzin kiralamaya, en iyi restoranlarda yemek yemekten, gece kulüplerinde masa ayırtmaya hatta alışverişe kadar detayları inceleyelim. Örnek vermek gerekirse Kiev Hilton otelde kalmak isterseniz, ya da benzeri 5 yıldızlı bir otelde günlük ödeyeceğiniz rakam en fazla 100 $. Kiev araç kiralama da yaptığınızı da farz edersek ve kiralayacağımız aracın da lüks olduğunu düşünürsek günlük araca da ödeyeceğimiz rakam 100 $. En lüks restoranlarda yiyeceğimiz içkili yemekler için 3 öğün ortalama 100 $ harcarız. Gece kulübünde loca kiralayıp masada oturduğumuzu da düşünürsek burada da ödeyeceğimiz rakam 100 $ Ukrayna’da 1 gün lüks bir tatilin bize ortalama maliyeti 400 $.

Türkiye ile kıyasladığımız zaman Türkiye’de sadece lüks bir gece kulübünde ödeyeceğiniz rakam en az 400 $. Biz Ukrayna’da 400 $ a iyi bir otel, iyi bir araba kiralaması, iyi restoranlarda yemek ve en iyi gece kulüplerinde eğlenebiliriz. Ukrayna’da kıyafet, tekstil, parfüm gibi ürünlerin bir çoğu Türkiye’den geldiği için fiyatları Türkiye’ye göre daha pahalı. Örnek vermek gerekirse bizde pazar malı dediğimiz bir tişört 30 tl’den başlayan fiyatlarla.

Yoruma cevap ver

Whatsapp üzerinden ulaşın