Odessa havaalanı

Odessa Airport
Odessa havaalanı

Ukrayna’nın güneyindeki bir diğer uluslararası havaalanı olan Odessa havaalanı ülkenin en büyük 3. Havalimanıdır. Türkiye’den İstanbul ve Ankara üzerinden direk uçuşlarla, şehir ile aynı isimli Odessa şehrine 2 saat gibi bir sürede ulaşmak mümkün. Türk turistlerin Ukrayna’ya uçak seferleri arasında yoğun olarak kullandıkları havalimanına ayrıca yaz aylarında Antalya, Dalaman havaalanlarından da charter uçuşlar bulunmaktadır.

Odessa havalimanı

Odessa Uluslararası Havalimanı

Odessa havalimanı

Odessa havalimanı bizim ülkemizdeki küçük şehirlerde bulunan otobüs terminallerini andırmaktadır. Neredeyse baraka görünümdeki havaalanı için gelen yorumlarda, neredeyse hiç bir güvenlik önleminin olmadığı, Odessa havaalanı, pasaport kontrol noktasında sürekli Türklerden rüşvet istendiğine dair bilgiler de tarafımıza ulaşmaktadır. Özellikle Türk yolcuların valizlerinin gereksiz yere aranması, İngilizce bilmeyen görevliler tarafından Rusça konuşularak taciz edilmesi, Odessa havaalanını kullanan yolcuların en büyük şikayetlerinden birisi.

Odessa havaalanı içinde 3 tane rent a car firması bulunmakta, bu firmalar üzerinden İngilizce konuşarak, araç kiralama işlemi yapabilirsiniz. Ayrıca Odessa airport dış hatlar çıkış noktasında döviz bürosu da bulunmaktadır. Normal dolar kurundan biraz düşük olarak bozsalar da şehre ilk geldiğinizde ihtiyacınız olacak küçük miktardaki Grivna için yanınızda dolar varsa burada Ukrayna parasına çevirebilirsiniz. Alternatif olarak Odessa havaalanı içinde bulunan Privatbank ATM aracılığı ile Türk kartlarınızdan Ukrayna para birimi olan grivna çekim işlemi yapabilirsiniz.

Odessa uçak bileti fiyat karşılaştırma

Pegasus Odessa bileti

Pegasus Odessa uçuşları

Türkiye’den en uygun fiyatla Odessa şehrine ulaşım için Odessa uçak bileti fiyat karşılaştırması yapalım. Ukrayna’nın bu küçük Uluslararası havaalanına Pegasus ilehaftanın 3 günü, Salı, Perşembe, Cuma ve Pazar günleri İstanbul Sabiha Gökçen üzerinden Pegasus Odessa uçak bileti ile tatilcileri kavuşturuyor. İstanbul Odessa seferleri bilet fiyatları ise, sezon ve doluluk oranına göre 225 TL ile 4250 Tl arasında değişmektedir.

Onur Air Odessa Uçuşları ise haftanın 3 günü İstanbul Atatürk havaalanı üzerinden Odessa havaalanına, salı perşembe ve cumartesi günleri yapılmaktadır. Doluluk oranına göre Onur air Odessa uçak biletleri 321 Tl ile 1.080 TL arası fiyatlarla Onur Air ile Odessa şehrine ulaşmak mümkün.

Onur air istanbul odessa uçak bileti

Onur air Odessa uçuşları

THY Odessa Uçuşları

Türk hava yolları Odessa uçuşları

THY Odessa uçuşları

THY Odessa seferleri ise haftanın her günü İstanbul Atatürk havalimanı üzerinden yapılmaktadır. Günde 3 sefer ile Ukrayna’ya en çok seferi yapan THY İstanbul Odessa uçak bileti fiyatları ise, 471 TL ile 1.500 Tl arasında değişmektedir. Bir diğer konu ise eğer Türk hava yolları ile Odessa havaalanına geldiyseniz, pasaport kontrolden geçip valizinizi aldıktan sonra çıkış noktasında THY danışma ofisi de bulunmakta. Burada Türkçe bilen personel bulunmakta kendisinden taksi ve şehir hakkında bilgi alabilirsiniz.

Odessa havaalanından şehir merkezine ulaşım

Odessa havaalanından şehir merkezine  ya da konaklayacağınız otele ulaşmak için taksi kullanabilirsiniz. Odesaa havaalanı şehir merkezine çok  yakın olduğu için, merkeze ulaşım oldukça rahat. Aynı zamanda havaalanı çıkışında  İngilizce bilen hatta Türkçe bilen taksi bulmanız mümkün. Her ne kadar fiyatlar Ukrayna genelinin çok üstünde pahalı olsa da pazarlık etmeniz durumunda uygun fiyatlara şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Odessa havaalanı transfer
Odessa havaalanı transferi

Odessa havaalanı transfer

Odessa havaalanı transfer ve ucuz ekonomik taksi arayışınız için ise Ukrayna sim kartınız varsa 579 numaralı telefonu arayarak taksi çağırabilirsiniz. Rusça bilmeseniz bile telefon ile arama yaptığınızda size ilk olarak taksiyi nereye istediğiniz sorulacaktır, airport deniz yeterlidir. Taksi operatörü “yehat gide” dediği de ise gideceğiniz adresi ya da otel ismini ya da “senter gorad” yani şehir merkezi diyerek istediğiniz adrese ulaşabilirsiniz. Telefon konuşması bittiğinde gelecek olan taksinin markası modeli plakası ve ödeyeceğiniz tutar SMS olarak size gelecektir. Ayrıca havaalanı dışında bekleyen özel araçlar ile de şehir merkezi ya da otelinize transfer işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Odessa havaalanına giriş yapan Türk yolcular için tavsiyeler için, öncelikle Odessa’ya gelirken pasaport kontrolde problem yaşamamak için yanınızda, dönüş biletinizin bir nüshası, kalacağınız otelin rezervasyon çıktısı muhakkak olsun. Bu tür evraklar olmasa da giriş yapabilirsiniz fakat bazı durumlarda Türk yolculardan rüşvet almak için sorgu odasına götürüp yolcuları bekleterek psikolojik baskı ile para koparmaya çalışıyorlar.

Odessa havaalanı olduğu şehir hakkında inceleme yazımız için Odessa Gezi Rehberi isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

  • Merhaba

   Ukrayna’ya pasaport gerekmiyor fakat, pasaport kontrol noktası var tabi ki, sadece kontrol noktasında pasaport yerine çipli kimliğinizi vererek pasaport kontrol merkezinden geçiyorsunuz.

   • merhaba
    ukrayna havaalanında gece saat 1de varacağız. Şehir merkezine ulaşımı nasıl sağlayabiliriz. O saatte otobus vs ekonomik ulaşım mümkün müdür?

 • 24 Temmuzda Odessaya gideceğim. Oradan Kherson ‘a geçiş yapacağım. Odessa uçağım gece olduğu için. gece saat 3 – 3.5 gibi havaalanından çıkınca otobüs var mı şehir içine veya otobüs terminaline. En kısa yoldan Odessa otobüs terminaline nasıl giderim?

  • Merhaba

   Odessa’dan Kherson’a tren otobüs ya da taksi ile geçiş yapabilirsiniz. Alternatiflere gelecek olursak, taksi ile Odessa’dan Kherson kentine geçmek isterseniz, havaalanı taksilerini tercih etmemenizi öneririm. Rusça biliyorsanız ve Ukrayna telefon sim kartınız varsa tüm Ukrayna genelinde hizmet veren yerel taksi numarası 579’u arayarak Odessa’dan Kherson’a taksi isteyebilirsiniz. Ya da Rusça bimiyorsanız, sizinle birlikte Odessa’ya gelen aynı uçaktaki kişilerden de yardım isteyebilirsiniz. Taksi firması ile gitttiğinizi farz edersek, 210 Km gibi bir yolu taksi ile gitmeniz demek. Bu da km’de 6 Grivna yaklaşık olarak fiyatlandırılır. ( Ukrayna’da şehirler arası km hesaplamada geliş gidiş hesaplanır, yani 210 KM’lik yol ise hesap 420 Km üzerinden yapılır ) Yani yaklaşık olarak 2500 Grivna para ödersiniz, bu da 100 dolar yapar. Gece 03:00 ya da en geç 03:30’da Odessa havaalanına indiğinizde otobüs terminali size 7 km uzaklıkta, taksi ile 50 grivna yani 2 dolar ödeyerek otobüs terminaline gidebilirsiniz. Saat 05:30’da Odessa’dan Kherson’a otobüs var her gün. Bilet fiyatı ise 210 Grivna yani yaklaşık 9 dolar. Bir diğer seçenek ise tren ama bu mevsimde maalesef tren bileti bulamazsınız, Ukraynalılar tren ile seyahati daha çok tercih ettikleri için, özellikle sahil hatlarında bu mevsimlerde tren biletlerini en erken 20 gün sonrasına bulursunuz. Bütçenize göre seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yoruma cevap ver

Whatsapp üzerinden ulaşın