Ukrayna’nın gözbebeği Odessa

Ukrayna Odessa
Ukrayna Odessa

Ukrayna güneyinde yer alan Odessa, Karadeniz kıyısında 1 milyonu aşkın nüfusu, turizm ve sanayi şehri olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkenin en büyük 4. Şehri olan kent, Karadeniz havzasının da en büyük şehri olarak karşımıza çıkıyor.

Odessa

Odessa

Odessa

Şehir, yaz aylarında, plaj, deniz, kum tatili arayanlar için son dönemlerde en popüler yerlerden biri Odessa olmaya başladı. Yaz aylarında neredeyse İstanbul gibi 24 saat yaşayan şehirde konserler, sokak sanatçıları ile şehirde eğlene sürekli devam ediyor. Yemyeşil ormanları, parkları ile ön plana çıkan şehrin her yerinde havuzlar, çeşmeler ile bezelidir. Son yapılan Anlaşma ile Ukrayna ve Türkiye arasında kalkan vize uygulamasından sonra Türkiye’den de birçok turist şehri tercih ediyor. 2017 yılından itibaren Türk vatandaşları için sadece kimlik ile Ukrayna’ya girişler serbest hale geldi, sadece biyometrik kimliğinizi ile Ukrayna gezisi mümkün. Şehirde 20 tane üniversite var evet yanlış duymadınız tam yirmi tane yüksek okula sahip bir kent. Bu sebeple de şehirde okuyan öğrenci nüfusu oldukça fazla, aynı zamanda yabanı öğrenci sayısı da %30’larda. Ayrıca şehirde ay çiçeği yetiştiriciliği de geçim kaynaklarından birisi, kilometrelerce uzanan ayçiçeği tarlaları görmeniz mümkün.

Tarihi

Odessa tarihi

Tarihi

300 sene Osmanlı imparatorluğu himayesinde kalan kent 1794 yılında Ruslar tarafından işgal edilerek Odessa tarihi ismini almıştır. 1200’lü yıllarda tatar 1792 Osmanlı Rus savaşı bölge Rusların eline geçiyor. Bu döneme kadar şehrin ismi Hacıbey idi. Halen kentte Osmanlı döneminden kalma birçok bina ve yapı bulunmaktadır. Ayrıca şehirde antik Yunan döneminden kalma birçok tarihi eser de bulunmaktadır. Şehir çok sayıda etnik kültürü içerisinde barındırması sayesinde farklı kültürlerin tüm özelliklerini bir arada taşıyor. Uzun yıllar boyunca Osmanlı, yine uzun bir süre Rus etkisi altında ve Avrupa’dan gelen göçler nedeniyle Avrupa’nın etkisi altında yaşadı. Bu özellik, hem şehrin genel karakterine hem de mimarisine renk katıyor. Şehir, özellikle SSCB dönemi Sovyet donanmasına ev sahipliği yapması açısından çok değerli bir şehir. Günümüzde Ukrayna topraklarında yer alan kent, yine Ukrayna’nın önemli limanlarından birini barındırıyor.

Turizm

Odessa Turizmi

Turizm

1.150.000 kişinin yaşadığı şehirde turistler ile birlikte bu rakam yaklaşık 1.500.000 olarak tahmin edilmektedir. Avrupa’nın her yerinden şehre tatil yapmaya geliyorlar. Günün ilk ışıklarından geceye kadar Odessa’da sahiller tamamen dolu. 31 km uzunluğundaki körfezi sayesinde şehrin neredeyse her yerinden denize girmek mümkün.Yaz aylarında şehirde neredeyse adım atacak yer bulunmuyor. Şehre yabancı turistlerin yanı sıra birçok Ukraynalı da yaz tatilini geçirmek için geliyor. Özellikle uzun süre tatil yapmayı seven Ukraynalı aileler yaz ayının büyük bir kısmını şehirde geçiriyorlar. Her yıl Ukrayna turizmi 1 milyondan fazla yerli 1.5 milyondan fazla da fazla da yabancı turist aldığı bilinmektedir.

Mimari

Odessa mimarisi

Mimari yapılar

Kentte yer alan pek çok yapı, Ukrayna mimarisi ile pek bağdaşmıyor. Akdeniz mimarisinin görüldüğü kentte, Avrupa’dan aldığı göç nedeniyle özellikle İtalyan mimarların izlerine rastlamak mümkün. Dünyaca ünlü İtalyan mimar Francesco Boffo tarafından, 19. yüzyılda inşa edilen Potocki Sarayı kentte sizi bekliyor. Bu mimari akımlar haricinde, bazı önemli binalarda neo barok esintilerine ve rokoko tarzı tasarımlara rastlamak mümkün.

Narişkin sarayı 1824 yılında yapılmış, bir evlilik hediyesidir. Güzel sanatlar müzesi 10 binden fazla eser var, Ukrayna ve Yugoslavya tarihi. 1899 yılında müze olmuş. Sarayın altında etnografya müzesi bulunuyor. Ukrayna tarihine ait giysiler, eşyaları görebilirsiniz.

Kent mimari açıdan kalıplara uymayan ve kendine özgün bir tarza sahip, ender Ukrayna şehirlerinden biri.

Kültür

Mimarisinde de görebileceğiniz gibi, Odessa kültürlerin tam anlamıyla birbiri içine geçtiği bir şehir. Farklı kültürlere ev sahipliği yapması, şehirdeki kültürel etkinliklerin de sayısını artırıyor. Özellikle Ukrayna hükumeti tarafından, desteklenen müzeler, hem ülkenin hem de bölgenin kültürel yapısının net bir şekilde görülmesine yardımcı oluyor. Şehirde çok sayıda müze mevcut ve bu müzelerin her biri görülmeye değer.

Nerede Nasıl Gidilir?

Odessa Nerede Nasıl Gidilir?

Nerede Nasıl Gidilir?

Coğrafi konum itibariyle oldukça avantajlı bir noktada bulunan kente, Ukrayna’nın diğer noktalarına ulaşmak kolay. Peki Odessa nerde nasıl gidilir derseniz şehirde havalimanı bulunması nedeniyle Türkiye’den 2 saat içinde şehre ulaşmak mümkün. Ukrayna’nın başkenti Kiev’e 443 kilometrelik bir yolculukla ulaşmanız mümkün. Ülkenin bir diğer turizm kenti olan Lviv ise 805 kilometre mesafede yer alıyor. Türkiye’den her gün direk uçuşlar ile şehre ulaşmak mümkün. İstanbul ve Ankara’dan direk uçuşlar Pegasus, THY, Onur Air, AtlasJet ve Ukraine Airliness ile mümkün. Bilet fiyatlarına gelecek olursak gidiş dönüş uçak bilet fiyatları 500 TL ile 900 TL arasında sezona göre değişiyor. Türk Hava Yolları ve Pegasus’un dönemsel olarak kampanyalarından 350 TL gibi fiyatlara gidiş dönüş uçak bileti almak mümkün.Şehir, konum olarak Ukrayna’nın güneyinde yer alıyor. Tepelerle çevrili bir coğrafyaya sahip olan kent, ismini bu şehirden alan bir körfeze sahiptir. Odessa Körfezi, Karadeniz’in sıcak su limanlarından birine ev sahipliği yapıyor. Şehrin yüz ölçümü yaklaşık 163 kilometrekare.

Gezilecek Yerler

Odessa gezilecek yerler

Gezilecek görülecek yerler

Deyim yerindeyse Odessa Türkiye’nin Bodrum’u ve mükemmel gezilecek yerlere sahip bir kent. Muhteşem doğasının yanı sıra, bale, opera, tiyatro salonları ile bir kültür ve sanat şehri. Gündüz yapabileceğiniz etkinliklerin içinde şehirde bulunan bir çok tarihi yapıyı gezebilirsiniz. Opera ve bale salonu, Shevchenko Park, şehrin en ünlü sembollerinden olan, Potemkin merdivenleri gibi. Ayrıca şehirde yer alan plajlar ise tatilseverler için hem eğlenceli hem de uygun fiyatları ile göz alıyor. Turistlerin çok olması ise Ukrayna’da en büyük problemlerden biri olan dil sorununu bu şehir için ortadan kaldırıyor. Yerel halk ve işletmelerde Ingilizce konuşarak iletişime geçebilirsiniz. Bir çok restaurant, otelde Türkçe menüde mevcut.

Dünyanın en gözde tatil şehirlerinden biri olan Odessa, hem renkli yaşantısı hem de farklı kültürleri birleştirmesi ile Ukrayna’nın göz bebeği konumunda. Şehir, Lviv ile birlikte, Ukrayna’nın turizm gelirinin büyük bir kısmını karşılıyor. Hem hareketli gece yaşantısı, hem de Avrupai bir kültür barındırması sayesinde, giderek daha fazla turist çeken kentte unutamayacağınız bir gezi yapma imkanınız var.

Şehirdeki Kozak köyü dünyanın en önemli köylerinden birisi. 1000 kişi yaşıyor, 300 ev var. Hacıbey gölünün hemen kenarında bulunmaktadır. Tuz gölü ve hayvancılık ile geçiliniyor. Odessa’nın ilk yerleşim alanı olan köyde Kozaklılar, doğal köy yaşantılarına devam ediyorlar.

Plajlar ve Doğa

Odessa plaj ve sahilleri

Plajlar Sahiller

Karadeniz’de nadir görülen kum plajlardan biri Odessa’da bulunuyor. Deniz turizmine pek uygun olmasa da, dinlenmek veya piknik amacıyla bu plajlar ziyaret edilmekte. Turizm açısından çok büyük katkı sağlamasa da, görülmeye değer plajlardan birine ev sahipliği yaptığı söylenebilir.

Odessa, doğası sayesinde oldukça büyüleyici olabiliyor. Kentin şehir merkezinden uzak bölgelerinde pek çok huzur evi ve terapi amacıyla kullanılan otele rastlamak mümkün. Bu tesisler, hem Ukrayna’dan hem de diğer ülkelerden çok sayıda ziyaretçi çekmekte.

Odessa’da Sizi Ne Bekliyor?

Pek çok farklı kültürün buluştuğu şehirde, yemeklerden mimariye kadar pek çok konuda çok farklı izlere rastlamak mümkündür. Şehrin hem Roma, hem Osmanlı, hem Rus etkisi altında kalması, tüm bunlar yaşanırken aynı zamanda Avrupa’dan ciddi göç alması şehrin dokusunun baştan aşağı yeniden şekillenmesine yol açıyor. Şehirde sizi çok farklı tatlar ve kültürler karşılayacak. Odessa sahilleri, plajları, büyüleyici caddeleri, sokakları ve güzel kızları ile keşfedilmeyi bekleyen harika bir şehir.

Gezi Rehberi

Odessa Gezi Rehberi

Gezi Rehberi

Şehir, kurulduğu günden beri, özellikle Avrupa’dan çok fazla göç alan bir yerleşim. 18. yüzyılın sonlarında, Rusya’nın en önemli figürlerinden biri olan Catherine tarafından kurulmuştur. Hem liman kenti olması hem de dönemin dev donanmalarından birine ev sahipliği yapması açısından Avrupalı tüccarların ilgi odağı haline geldi. Kent gezi rehberleri için büyük alternatifler sunuyor.

Özellikle Yahudi tüccarların göç ettiği bu kent, kurulduğu günden beri farklı kültürlerin buluşma noktası halinde. Son dönemlerde yaşanan politik problemlerin durulması ile birlikte, kent geçmişteki popülerliğini yeniden kazanmaya başladı.

Şehrin en ilgi çeken turistik mekanı eski sokakları. Bu şehirde dolaşırken, özellikle sokaklarda kaybolmaya ve etraftaki tarihin izlerini farketmeye çalışın. Evleri, sokakları inceleyerek gerçekleştireceğiniz gezi hem bölgenin insanlarını tanımanızı hem de çok keyif almanızı sağlayacak.

Kentte hem yapılacak çok sayıda etkinlik hem de görülecek çok yer bulunuyor!

Görülmesi Gereken Müzeler

Odessa müzeleri

Müzeler

Kültürel açıdan çok zengin olduğu için, şehirde yer alan müzeler de bir o kadar çok. Farklı konularda çok ilginç özelliklere sahip müzeleri gezi planınıza dahil edebilirsiniz.

Doğu ve Batı Sanatları Müzesi (Muzei Zakhidnoho i Skhidnoho Mystectva): Odessa’nın, belki de Ukrayna’nın en ilginç müzesi kabul edilen bu müzede, şehrin tarih boyunca bir batıya bir doğuya geçişi esnasında ortaya çıkan muhteşem eserleri görebilirsiniz. 1923 yılında kurulan bu müze oldukça özel ev eserleri bünyesinde barındırıyor. Müzede yer alan tablolar, pek çok sanatsever tarafından özellikle ziyaret ediliyor.
Puşkin Müzesi: Puşkin’in Odessa’da yaşadığı dönemdeki evi müze haline getirilmiş. 1823 yılına dayanan bir tarihe sahip olan ev içerisinde, Puşkin’e ait el yazmaları ve diğer eserler sergileniyor. Müzenin açılış tarihi ise 1961.

Edebiyat Müzesi: Müze içerisinde Odessa ve Ukrayna’ya edebiyatına ait çok sayıda eseri bulmanız mümkün. 1977 yılında hizmete açılan müze 300’den fazla yazara ev sahipliği yapıyor. İçerisinde bulunan eserler ise 2000 yıllık tarihe sahip.
Denizcilik Müzesi: İçerisinde Alman U-Boat denizaltılarını batıran ünlü C-13 denizaltısının ve çok sayıda denizcilik ile ilgili eserin sergilendiği bu müze, diğer müzelere kıyasla oldukça genç. 2010 yılında faaliyete geçen müze, her yaştan ziyaretçi için ilginç bir gezi fırsatı sunuyor.
Arkeoloji Müzesi: 1825 yılında kurulan ve Ukrayna’nın en eski arkeoloji müzesi olan bu müze içerisinde çok sayıda tarihi esere rastlamak mümkün. Konum olarak Edebiyat Müzesi’ne çok yakın olan bu müzeyi de gezi programınıza dahil etmeniz tavsiye ediliyor.

Odessa’da en çok ziyaret edilen müzeler bunlar olsa da, bunların haricinde Çikolata Müzesi, Sinema Müzesi ve buna benzer çok sayıda müze de ziyaretçilerini bekliyor.

Odessa’da Görülmesi Gereken Plajlar

Odessa sahilleri

Sahiller Plajlar

Liman bölümü hariç, neredeyse tamamı sahile yatay şekilde yayılan Odessa’da, bu durumdan dolayı çok sayıda plaj mevcut. Karadeniz’in en güzel plajlarına ev sahipliği yaptığından bahsedilen Odessa’da, birbirine yakın mesafelerde çok sayıda plaj bulabilirsiniz.

Odessa plajlarından en ünlüsü ve en çok turist çekeni Arcadia. Özellikle içerisinde barındırdığı barlar ve gece kulüpleri nedeniyle turistler tarafından tercih edilen bu plajda, daha üst kademe barlara ve gece kulüplerine rastlayabilirsiniz. Şehir merkezinden ulaşımı oldukça kolay.

Arcadia’da olduğu gibi, Malibu plajında da çok sayıda gece klübü ve bar bulunuyor. Şehir merkezine biraz uzak olsa da, Odessa’nın en temiz plajı olarak tanınıyor.

Turistler tarafından oldukça ilgi çeken bir diğer plaj ise Chkalovskyi. Bu plajı ilginç kılan nokta ise nudist bir plaj olması. Eğer gezi takviminize ekleyeceksiniz bu konuya dikkat etmenizde fayda var.

Bunlar dışında, Lanzheron, Vidrada ve Dolphin plajları da Odessa’nın popüler durakları arasında yer alıyor.

Odessa’da Yapılması Gereken Etkinlikler

Odessa'da nereye gidilir ne yapılır

Ne yapılır nereye gidilir?

Şehir özellikle tarihi dokusu ile ilgi çekiyor. Bu nedenle pek çok gezgin, Odessa’da uzun yürüyüşler yapmanızı tavsiye etmekte. Özellikle yaz ve sonbahar aylarında, Derybasivska Caddesi üzerinde yapacağınız yürüyüşler gezinize bambaşka bir tat katabilir. Büyüleyici tarihi dokusu ve manzarası ile ünlü olan bu cadde, Odessa’da en iyi vakit geçirebileceğiniz yerlerden biri.

Yine yürüyüşlerinize dahil etmeniz önerilen bir diğer lokasyon olan Yeketerynenska Caddesi, özellikle özel mimariye sahip binaları ile meşhur. Kısa bir cadde olsa da görülmeye değer. Bu bölgeden sonra, Prymorskyi Bulvarı civarında da gezinti yapabilirsiniz. Bu bulvarda, şehrinin kurucularından olan Dük Rechelieu’nun anısına yapılmış bir heykel de bulunuyor. Bu bulvarda bol bol fotoğraf çekebilir, dürbün ile gözlem yapabilirsiniz. Eğer merdivenlerden inerseniz yine farklı mimari akımlarının etkisini gözlemleyebilirsiniz.

Odessa Gezisi

Özellikle turistler tarafından ilgi gören aktivitelerden olan Opera, Odessa gezisinin olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Ferdinand Fellner tarafından “dünyanın en iyi operası” olarak tanımlanan bu binada bir müzikal dinlemeden asla ayrılmayın. Eğer müzikten hoşlanıyorsanız, yine akustik özellikleri ile ünlü Odesa Filarmoni Tiyatrosu‘nda, Odessa Filarmoni Orkestrasını dinleyebilirsiniz.

Şehir eğlence hayatı için Odessa gece hayatı isimli makalemizi okuyabilirsiniz. Bunun yanı sıra şehre yapacağınız gezilerde kullanacağınız Havaalanı yazımıza da göz atmanızı öneririz. Kiralık araba ihtiyacınız varsa  Kiralık araç isimli yazımızı da inceleyebilirsiniz. Ayrıca omr.gov.ua adresinden şehirde resmi işlemler için bilgi alabilirsiniz.

Yoruma cevap ver

× Whatsapp üzerinden ulaşın