Rusya’yı Rusya yapan şehir Poltava

Poltava Ukrayna
Poltava Ukrayna

Yaklaşık olarak 300.000’den fazla kişinin yaşadığı, Ukrayna’nın kuzey batısında yer alan Poltava şehri tarihi 1174 yıllarına dayanmaktadır. Kendi ismi ile aynı oblastın da yönetim birimi olan şehirde havalimanı ve 3 adette üniversite bulunmaktadır.

Poltava

Poltava

Poltava

Tarihte birçok kez savaş ve yıkım gören, ancak yeniden kurulan Poltava Ukrayna’nın en çok tarihi olaya tanıklık eden kenti. Tarihi, kültürel anıtlarla ve müzelerle zengin birçok turisti kendine çekmektedir. Yaklaşık 5 sene öncesine Ukrayna içi ve uluslar arası uçuşların bulunduğu Poltava havaalanı bugün kullanılmamaktadır. Yüz ölçümü olarak da küçük olan şehirde özellikle son zamanlarda Ukraynaca kullanımı yaygınlaşmıştır. Tüm halk Rusça bilse de ya da anadili Rusça olsa da genelde kendi dilleri olan Ukraynacayı kullanmaktadır. Şehirde İngilizce kullanımı oldukça az olmakla birlikte, bilen kişi sayısı da çok düşük. Ayrıca şehirde Ukrayna’nın en büyük pamuk tarlaları ve hazır giyim, tekstil üzerine birçok fabrika bulunmaktadır.

Poltava hakkında

Poltava hakkında

Poltava hakkında

1980’li yıllarından bu yana Poltava hakkında petrol, gaz, kimyasal, madencilik, otomotiv, elektrik ve tekstil endüstrileri hızla gelişti diyebiliriz. Bugün her ne kadar küçük olsa da sanayisi ile ön plana çıkmış, çok önemli fabrikaları barındıran bir kenttir. Kentin nüfusunun yarısından fazlası çalışan kesimdir ayrıca şehirde 11.000 öğrenci bulunduğu bilinmektedir. Şehrin ismi şehrin içinden de geçen Latava nehri isminden almıştır. Şu anda bölgeden geçen 465 km uzunluğundaki ünlü Vorskla nehri, şehrin futbol takımının adına da verilmiştir.

Nerede nasıl gidilir?

Poltava nerede nasıl gidilir

Nerede nasıl gidilir

Şehirde bulunan havalimanının çalışmayı durdurmasından sonra Poltava nerede nasıl gidilir soruları daha da önem kazandı. Rusya hariç herhangi bir yerden şehre gitmek istiyorsanız, en iyi ve kısa yol Kharkiv havalimanını kullanmak olacaktır. 143 KM uzaklıktaki Kharkiv şehrinden Poltava’ya ulaşmak için her gün tren, otobüs ve havalimanı servisleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra özel taksi ile gitmek isterseniz 80 dolar karşılığı gidebilir, ya da havalimanından araç kiralayabilirsiniz. Şehir Kiev’den 340 km, Lviv’de 900 KM, Odessa’dan 570 KM Dnipro kentinden ise 190 KM uzaklıktadır. Diğer Ukrayna yollarının aksine, Kharkiv’den gitmek istediğinizde yollar oldukça bakımlı ve güzel. Araç ile 2 saat içinde, otobüs ve tren ile ise 3 saat içinde şehre ulaşabilirsiniz.

Rusya’yı rusya yapan savaş

Poltava savaşı

Rusya’yı rusya yapan savaş

Belki de bugün Rusya’nın var olmasındaki en önemli etkenlerden bir tanesi Poltava savaşıdır. Bölgede gerçekleşen 27 Haziran 1709 günü o günkü Rus çarı Petro’nun İsveç’i yenmesiyle sonuçlanmıştır. Kuzey Savaşı’nın Rusya’nın sahip olduğu topraklardaki önemi oldukça fazladır. Savaştan sonra yenilen İsveç kralı tümünde bir dönüm noktası oldu. Savaştan sonra İsveç kralı XII. Charles ( Demirbaş Şarl ) kaçarak Osmanlı Hükümdarlığına sığınmıştır. 1775 yılında şehir, Novorossiysk eyaletinin ilçe merkezi haline geldi. Bölge, Rus Komünistlerinin kazandığı iç savaştan sonra Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti‘ne dahil oldu. Sanayileşme ve kollektivizasyon süreçleri burada terör ve baskı koşulları altında gerçekleşti.

Hava durumu

Şehir Ukrayna’nın kuzey kısmında Rusya’ya yakın olması sebebiyle Poltava hava durumu ülke geneline göre biraz daha sert geçmektedir. Özellikle kış aylarında neredeyse yerlerde kar 5 ay kalmaktadır. Kış mevsiminde gece soğuklukların -30 derecelere kadar düştüğü şehirde don olayları görülmektedir. Yılın 4 ayı ise yoğun yağmurlu geçmekte, yazları ise diğer şehirlere göre biraz daha serindir.

Poltava otel, günlük kiralık ev konaklama
Poltava nerede kalınır

Konaklama, oteller, günlük kiralık evler

Şehre yapacağınız turistik ya da ticari gezilerinizde konaklama için otel, günlük kiralık ev, hostel gibi alternatiflerden faydalanabilirsiniz. Booking sitesi üzerinden baktığımızda şehirde en lüks 4 yıldızlı otel bulunmaktadır. Bunun yanı sıra 3 yıldızlı ve 2 yıldızlı otellerde mevcut. Fiyatlar ise oldukça ucuz 40 dolara geceliği şehrin en iyi ve merkezi otelinde konaklayabilirsiniz. Daha uygun tercihler için ise hostel veya günlük kiralık evleri tercih edebilirsiniz. Burada size önerimiz günlük kiralık evler olacaktır çünkü 10 dolardan başlayan fiyatlar ile evler bulmak mümkün. İçinde tüm ev malzemelerinin olduğu, balkonlu, temiz ferah evler mevcut. Ama sosyalleşmek ve arkadaş çevresi edinmek, sizin gibi seyahet severler ile tanışmak için hostelleri de tercih edebilirsiniz.

Şehre ulaşım için en yakın havaalanı olan Kharkiv havalimanı hakkında yazdığımız makaleyi okuyabilirsiniz. Ayrıca araç kiralama için Kharkiv kiralık araç isimli yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. Şehir resmi web sitesi için tıklayınız.

Yoruma cevap ver

Whatsapp üzerinden ulaşın