Romanov koyununu nasıl ithalat ederim prosedürler neler?

Ukrayna'dan romanov koyun ithalatı
Ukrayna romanov koyun ithalatı

Verimi oldukça iyi olan ve Türkiye’de de gün geçtikçe sayıları artan Romanov koyun ithalatı hakkında detayları yazımızda bulabilirsiniz. Koyunlar kaç günde Türkiye’ye ulaşır, ne zaman ödeme yapmam gerekiyor, en az kaç adet almalıyım gibi birçok sorunun cevapları yazımıza başlıyoruz.

Romanov koyun ithalatı

Romanov koyun ithalatı

Romanov koyun ithalatı Ukrayna

Öncelikle Romanov koyun ithalatı için onay almalı ve yerinizde kaç tane hayvan beslenebilir olduğunu ilgili bakanlıktan öğrenmelisiniz. Bunun devamında Ukrayna’dan size proforma fatura kesiyoruz, o fatura ile resmi olarak ithalat için izin alıyorsunuz. (Proforma fatura, teklif niteliği taşıyan bir fatura türüdür. Herhangi bir mali yükümlülük taşımaz. ) Yeriniz ve faturanız onaylandıktan sonra Ukrayna’ya gelerek hayvanlarınızı veteriner eşliğinde ya da kendiniz seçebilirsiniz. Seçeceğiniz hayvanlarda dilediğiniz kadar koç, koyun, gebe Romanov seçebilirsiniz. Seçip numaralandırma işlemi yaptıktan sonra size vereceğimiz faturaya istinaden tam tutarı bankaya blokeli bir şekilde ödüyorsunuz. Hayvanların Türkiye’ye geldiğinde kaldırılması şartı ile diye bildirirseniz, hem sizi hem de bizi koruyan bir ödeme yöntemi olmaktadır. Böylelikle biz malımızın Türkiye’ye girdiğinde paramızı kesin bankadan tahsil edebileceğimizi, siz de mal Türkiye’ye gelmesi şartı ile paranın transfer olacağını biliyorsunuz. Bunun ardından Türkiye’den gelen heyet hayvanları kontrol edip, saflık, ırk ve hastalık kontrolü yapıyor. Aynı zamanda tüm hayvanların kan örnekleri alınarak hastalık tespiti yapılıyor.

Küpeleme işlemi ardından Romanov koyunlar Ukrayna’da kiralanan bir çiftlikte bakanlık kararı ile 30 güne yakın bir süre karantinada kalıyor. Burada karantina süresi dolana kadar hayvanlarınıza biz bakıyor ve ardından yükleme yaparak Türkiye’ye yola çıkartıyoruz. Sizin ayrıca ödemeniz gereken 300 adet alırsanız 1 Romanov fiyatı 250 dolar olarak hesapladığımızda 750 dolar vergi + 1500 tl harç ödüyorsunuz.

Romanov ithalatı ile ilgili sıkça sorulan sorular

Romanov ithalatı nasıl yapılır

ithalat süreci hakkında

Bugüne kadar yapmış olduğumuz ticaretlerde ya da görüşmelerde Romanov koyun ithalatı hakkında soruların cevaplarını sizlerle paylaşalım.

1. 300 adet Romanov koyunu alacağım, kaç tane koç almalıyım?
Bizim önereceğimiz rakam size 30 tane koçtur, 300 hayvanlık bir sürü için 30 koç yeterli olacaktır

2- Hayvanları kendim seçerken hepsini gebe seçebilir miyim?
İstediğiniz adette gebe romanov seçebilirsiniz, dilerseniz hepsini gebe alın. Ama burada bizim önerimiz ise olabildiğince gebe hayvan almaktan uzak durmak. Gebelik süreleri 5 ay ve doğumdan 30 35 gün sonra tekrar hamile kalabiliyorlar. Aldığınız hayvan 2 3 aylık hamile olduğunu düşündüğünüzde, karantina süresi ve yolculuk ile hayvanların yolda doğurma olasılıkları yüksek. Bu da yavruların ezilerek ya da doğum esnasında burunları temizlenemeyerek ölmelerine neden olabilir. Ayrıca bunların da bir canlı olduğunu farz edersek, yolculuk, karantina yer değişimi gibi etkenler ölü doğumlara neden olabilir. Bizim önerimize gelecek olursanız, hayvanların rahatı, doğum verimi ve canlı doğum sayısı düşünülerek gebe hayvan alınmaması. Hatta sürünüzü kendi çiftliğinize götürdüğünüzde 15 20 gün sakinleşmeleri ve yerlerine alışmalarının beklenmesi. Sürüye bu zamana kadar koç katılmaması yönünde tavsiyelerimiz olabilir. Ama sonuç olarak gebe hayvan seçebilirsiniz, burada bizim herhangi bir kısıtlamamız bulunmamaktadır.

3- Taşıma sırasında ya da karantinada hayvanlarım ölürse ne olacak?
Gerek karantinada gerekse Türkiye’ye nakliye durumunda hayvanların ölüm oranları çok düşüktür. Şöyle düşünün nakliye ve karantina sürelerinde hayvanların yaşları 9 ay 18 ay. Bu yaşlar  arasındaki hayvanların 1000’de 1 gibi bir ölüm oranı vardır. Aldığınız hayvanlar içinde gebe olanlar, ya da gebe olacakları düşündüğünüzde bu sayı her koşulda sizin artınıza sonuçlanacaktır.

4- 50 adet Romanov almak istiyorum ne yapabilirim?

Bununla ilgili yapabileceğiniz tek şey Türkiye’den düşük sayıda hayvan almak isteyenler ile ortak bir şekilde almanız olacaktır. Aksi takdirde 50 100 adet almak istediğinizde fiyatlar çok yüksek olacağından karlı olmayacaktır.

5- Ukrayna’ya gelmemiz şart mı, gelmeden alamaz mıyız?
Tabi ki gelmeden de alabilirsiniz, hayvanlarınızı sizin yerinize biz seçeriz ve işlemlerinizi hallederiz. Ama bir yatırım yapacaksanız Ukrayna’ya gelip hayvanları kendiniz seçmeniz daha uygun olacaktır.

6- Ukrayna’dan Romanov almak için şirket olmamız gerekli mi?
İthalat ve ihracat yapacaksanız adınıza kayıtlı bir firmanızın olması gerekmektedir.

7- Satın aldığım koyunlar kaç günde Türkiye’ye geliyor
Burada bazı kriterler ön plana çıkıyor. Türkiye’den heyetin gelmesi, gönderilen kan örneklerinin sonuçlarının beklenmesi ve karantina süresi. Ama en az 30 en geç 45 gün içerisinde hayvanlarınız Türkiye’de bulunan çiftliğinize teslim ediliyor.

Romanov koyunu

Romanov koyunu Ukrayna

Romanov koyunu

Daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki Romanov Koyunu makaleleri inceleyebilirsiniz.

Romanov Koyunu Bakımı

Ukrayna’da romanov koyun fiyatları 2018

1 Yorum

  • Amerika texas ta yasiyorum . ukraynadan amerikaya. Canli romanov koyun goturulurmu ve bu konuda yetkililer izin veririmi.tesekurler.

Yoruma cevap ver

Whatsapp üzerinden ulaşın