Romanov Koyunu Bakımı

Romanov Koyunu Bakımı
Romanov Koyunu Bakımı

Romanov Koyunu Bakımı yaparken çok dikkat edilmesi gereken hususlar bulunuyor. Bu kuzu makineleri etlerinin kurbana uygun olması, doğduktan 3 ay sonra hamile kalabilmesi, bir yılda yaklaşık olarak 10 kuzu vermesi gibi bir çok artılara sahip. Romanov bakımı masrafları ve maliyetleri diğer koyun türlerinden pahalı olsa da, verdiği kuzu sayısı göz önüne alındığında maliyet size fazlasıyla dönecektir. Bu sebeple Türk besicilerin tercihi haline gelen Romanov Koyunu hakkında bakım tüyoları, önerileri ve çiftliklerden aldığımız ipuçlarını sizinle paylaşıyoruz.

Romanov Koyunu Beslenmesi

Romanov Koyunu Beslenmesi

Romanov Koyunu Beslenmesi

1-) Kuzu olarak yetişmeye başlayan Romanov koyunun 1.5 aylık evreyi geçtikten sonra ot ve yemle tanıştırılması gerekiyor. Bu zamana kadar süt ile beslenmesi çok önemli. Gerekirse biberon takviyesi ile kuzular beslenmelidir.

2-) Kuzu, 2.5 aylık sürecini tamamladıktan sonra tamamen sütten kesilmesi gerekiyor.

3-) Koyunlarda, hamilelik öncesinde, hamilelik sırasında ve daha sonraki evrede yem verimi iki kat arttırılmalıdır.

4-) Koyunlara doğum öncesinde kesinlikle tuz verilmemesi gerekiyor. Bu konuda tuz verin önerilerine kesinlikle inanmayınız.

5-) 3 veya 5 ayda bir, iç ve dış parazit ilaçlanması yapılmalıdır.

6-) Aşı ve vitamin takviyesi zamanlı olarak yapılmalıdır. Aşılar bu hayvanlar için özellikle büyük önem taşımakta.

7-) Koyunlar ve kuzular, kesinlikle yaş zeminlerde yatırılmamalıdır ve tutulmamalıdır.

😎 Yeni doğan kuzulara, ağız yoluyla aşılar yapılmalıdır.

9-) 15 veya 20 günde bir, ağıl girişine kireç serpiştirilmelidir.

10-) Yağmura ve soğuğa dayanıklı olsalar da Romanov Koyunları kesinlikle cereyanlı ( rüzgarlı ) ortamlarda bırakılmamalıdır.

11-) Koyunların ağıl ve yatakları, her ay düzenli olarak dezenfekte edilmeli ve özenle temizlenmelidir.

12-) Ayağında çıkma veya kırılma olan koyunların ayakları sıkıca gövdeye bağlanmalıdır. Gövdeye bağlanan ayağın daha fazla zarar görmemesi için de, koyunlar 12 gün boyunca meraya bırakılmamalı ve dinlendirilmelidir. Bu süreçte yem miktarı biraz arttırılabilir.

13-) Ağız ve dış yaralarda, mutlaka antibiyotik takviyesi yapılmalıdır.

14-) Ağıllara girişte ve çıkışta, koyunlar kesinlikle ani hareket ettirilmemeli ve koşturulmamalıdır.

15-) İlkbahar döneminde meraya bırakılan koyunların, mera otlarından zehir kapmamaları için de gerekli olan aşıları yapılmalıdır. Bu konuda bölgenizde bulunan veterinerden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Romanov Koyunu Bakımı hakkında önemli bilgi: Koyunlara aşı yapılırken, hap verilirken veya kırım işlemi uygulanırken işlemler tek tek yapılmalıdır. Toplu ortamda yapılan işlemlerde, koyunlar birbirlerini ezebilirler.

Siz de Romanov Koyunu üreticiliği veya bakımını yapmak istiyorsanız, güzel bir Romanov çiftliği sahibi olmalısınız. Bu koyunların bakımları, normal koyunların bakımlarına göre gerçekten zor. En ufak bir problemde, koyunlarda büyük sıkıntılar meydana geliyor. Dünya çapında kıymetli olan Romanov Koyunları’nın hemen hemen 4-5 ülkede üretimi yapılıyor. Tam donanımlı, mera ortamına uygun bir çiftlik kurduktan sonra, bakım aşamalarını da dikkate alarak kolaylıkla Romanov Koyunu üreticisi olabilirsiniz.

Daha önceden bir hayvancılık döneminden geçtiyseniz ve bakımın sizi zorlamayacağını düşünüyorsanız, Ukrayna’daki çiftlikler ile iletişime geçmek için bizlere ulaşabilir siz de Romanov Koyunu sahibi olabilirsiniz.

Yorumlar

Yoruma cevap ver

Whatsapp üzerinden ulaşın