Romanov Koyunu

Romanov Koyunu
Romanov Koyunu

Romanov koyunu, ülkemizde bulunan diğer normal koyunlara göre daha farklı bir koyun türüdür. Peki Romanov koyunu yılda kaç kuzu verir? Özellikle evcil olmasından,  sürekli doğum yapabilmesinden dolayı ve kuzu makinesi olarak adlandırılmasından ötürü  dünya çapında kısa sürede gelişimini ve ithalatını sürdürdü. Türkiye’de de popülaritesini ve besi çiftliği sahiplerinin ilgi odağı oldu. Son zamanlarda Türkiye ithalatı yapılan ve yetiştirilen koyunların başında geliyor. Yıllık 2 doğum yapabilen bir Romanov Koyunu da yaklaşık 100 koyun 1 senede 500 – 700 kuzu verebiliyor. Bir seferde 2 – 5 arası kuzu veriyorlar. Koyunun en belirgin özelliği olan doğum yaptıktan 35-40 gün gibi bir süre zarfından tekrar hamile kalabiliyor olması.  Romanov ne zaman hamile kalır, sorusu ise en ilginç olanı, 3 aylık bir kuzu hamile kalabiliyor. Analık kabiliyeti ve duyguları aşırı derecede yüksek olan bu koyun türünün, aynı zamanda soğuk ve sıcağa da aşırı dayanıklı olduğu biliniyor.

Ukrayna Romanov Koyunu

Ukrayna Romanov Koyunu

Ukrayna Romanov Koyunu

Ukrayna Romanov Koyunu bakımından son zamanlarda besicilerin ilgi odağı oldu. Ukrayna’da Romonav arayan besi çiftlikleri, gerek internet üzerinden gerekse bizzat Ukrayna’ya giderek bu koyun hakkında araştırma yapmaya başladılar.

İlk olarak Rusya topraklarından fark edilen bu koyun türü, Rusya’nın Volga bölgesinde oldukça fazla görülmekteydi.  Zamanla Almanya, Ukrayna ve Fransa ülkeleri tarafından da koyunun üretimi hızla arttı. Fakat Türkiye’ye en yakın ülkelerden olan Ukrayna’da Romonav gerek fiyatları gerekse getirmek kolaylığı açısından Türk besicilerinin ilgisini çekti.

İthalatın artmasıyla ülkeler, kendi koyunlarının üretimini de yapmaya başladılar. Hatta ülkemizde bile saf olarak Romanov Koyunu yetiştiriliyor.  Fakat günümüzün en iyi Romanovlar Ukrayna’da bulunuyor. Bu koyunları getirmek isteyen çiftçiler, genellikle ithalatın en kolay olduğu Ukrayna’dan getirmek hem süreç hem de maliyet açısından en avantajlısı.

Romanov koyunu çiftliği

Romanov koyunu çiftliği

Romanov koyunu çiftliği

Romanov koyunu çiftliği, genellikle karasal iklime elverişli olarak yaşadıkları için, ülkemizde mera alanlarında olması daha uygundur. Ukrayna’da genelde kırsal alanda yaşayan koyunlar, bazı bölgelerde çiftlikte de yaşamaktadır. Ülke için büyük bir geçim kaynağı haline gelen bu koyunlar, beklenmedik bir soğuk hava dalgasına karşı da oldukça dayanıklı olan koyunlar, çiftlik tarzı yaşamlarda da uyum sağlayabilmektedir. Doğumdan itibaren siyah bir renge sahip olan bu koyun ırkı, daha sonra gri renk yapısına doğru ilerlemeye başlar. Kısa kuyruklu bu koyun türü, yün olarak da gayet güzel değerlendiriliyor. Ukrayna’da işlenen yorganlar ve yataklar, Romanov yününden işlenmektedir. Romanovlar evcil ve uysal bir koyun türü olarak biliniyor. Aynı zamanda bu koyunun türünün yünleri de oldukça dayanıklı ve kullanışlı. . Günümüzde, ülkemizde kullandığımız birçok el işçiliğinin yapımında da Romanov yünü kullanılıyor. Ukrayna’da koyunların yaygınlaşmasıyla beraber tüm el işçiliği neredeyse Romanov yününden yapılıyor. Yapılan çalışmalar ülke bazında kullanılırken, aynı zamanda dış ülkelere de ithal ediliyor.

Tarım bakanlığı: www.tarim.gov.tr/

 

Yoruma cevap ver

Whatsapp üzerinden ulaşın