Sahil şehri Berdyansk

Berdyansk
Sahil şehri Berdyansk

Ukrayna’nın bir başka gizli cennet bahçesi ve sahil şehri Berdyansk, Zaporizhia Oblastında Azak denizi kıyısında bulunan bu cennet koy şehri 5 KM’lik uzun sahili, çamur banyoları tertemiz sahili ile Ukraynalıların yaz aylarında tercih ettiği önemli tatil şehirlerinden birisi.

Berdyansk

Berdyansk şehri

Berdyansk

Kentin tercih edilmesinde en önemli etkenlerden birisi Berdyansk şehrinde sadece Ukraynalı yerel turistlerin bulunması. Diğer büyük kentlerde olduğu gibi, Türk, Arap ya da diğer ülkelerin vatandaşlarını görmeniz çok zor. Bu sebeple şehir daha sessiz ve sakin bir tatil seçeneği. Şehirde yabancı turistlerin de olmayışı aynı zamanda fiyatlara da yansıyor. Ayrıca şehir Ukrayna’nın sörf için en çok tercih edilen birisi. Deniz suyu Mayıs ayından itibaren ısınmaya başlıyor ve Eylül ayının sonuna kadar sıcak. Aynı zamanda sahillerde Haziran ve Eylül ayları arasında oldukça yoğun ve Ukraynalıların ilgisini çekiyor. Şehir her ne kadar tatil yöresi olsa da, yerel halka hitap ettiği için kette İngilizce bilen kişi sayısı az. Oteller, resturantlar, barlar ya da night club ziyaretlerinizde Rusça bilmiyorsanız zorlanacağınız kesin. Şehirde arkadaşlık kurabileceğiniz, yalnız tatile gelmiş gece eğlencesi için ya da tatil arkadaşlığı için partner arayan birçok Ukraynalı güzel kız ile iletişim kurmanızda mümkün.

Berdyansk gezilecek yerler

Gezilecek yerler Berdyansk

Berdyansk gezilecek yerler

Ukrayna’nın bu şirin şehri Berdyansk gezilecek yerler açısında da oldukça zengin. Şehrin en önemli dikkat çeken unsurlarından birisi şehirde bulunan çok sıra dışı heykel ve anıtlar. Bir sanat ve kültür şehri olan kentte sokaklarda gezerken göreceğiniz büyüleyici tasarımlar sizi kendine hayran bırakacak. Ayrıca şehirde Ukrayna’nın en büyük su parklarından birisi de bulunuyor. Berdyansk aquapark olarak bilinen Мыс доброй Надежды аквапарк ( Mys dobroy Nadezhdy akvapark ) eğlence merkezi yaz aylarında özellikle hafta sonları neredeyse tam kapasite ile çalışıyor. Şehirde çok büyük bir hayvanat bahçesi de bulunuyor. Ayrıca şehirde tarihi tiyatrolar, opera ve bale salonları da dikkat çekiyor. Şehir merkezinde bulunan 2 adet büyük alışveriş merkezinden tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Şehirde bulunan Berdyansk airport şu anda aktif olarak çalışmıyor.  2 yıl öncesine kadar Ukrayna için seyahatlerde kullanılan havaalanı şu anda kapatılmış durumda.

Berdyansk gece hayatı

gece hayatı Berdyansk

Berdyansk gece hayatı

Şehirde gece eğlencesi için bir çok alternatif mekan bulunuyor, ama Berdyansk gece hayatı için aradığınız disko ise, şehir merkezinde bulunan Rio night club ve Art club 999’u tercih edebilirsiniz. Ayrıca Fashion night club de şehirde yeni açılan gece kulüplerinden birisi. Bunun dışında gece sahillere kurulan Beach Party organizasyonlarına katılabilirsiniz. Plaj diskoları oldukça eğlenceli ve yaz aylarında şehre gelen turistlerin özellikle tercih ettiği mekanlardan birisi. Gece sarhoş olduktan sonra birçok kalacak yeri olmayan Ukraynalı kız ya da erkekler gece plajlarda birlikte uyuyorlar. Şehirde yemek yemek için MC Donalds’s da iyi bir seçim olabilir. Ya da cadde üzerindeki birçok kafe ve restoranda birbirinden lezzetli yiyecekleri tadabilirsiniz. Ayrıca gece liman yolundaki caddede kurulan eğlence alanları da gezginler için ilgi çekecek aktivitelere ev sahipliği yapıyor.

Ayrıca Azak denizi kenarındaki Berdyansk’da Ukrayna’nın en önemli ticaret limanlarından birisi de mevcut. Özellikle buğday ticareti için kullanılan bu limana Türkiye’den de azımsanmayacak gemi trafiği var.

Berdyansk nerede nasıl gidilir
Berdyansk ulaşım

Berdyansk nerede nasıl gidilir

Ukrayna’nın bu güzel sahil şehri nerede nasıl gidilir soruları için en iyi alternatif, Türkiye’den Zaporijya havalimanı için gidiş bileti satın alabilirsiniz. Zaporozhia’ya iniş yaptıktan sonra buradan 180 km uzaklıkta olan şehre gitmek için dilerseniz 2.000 Grivna ( UAH ) yani 80 dolar karşılığı taksi ile geçiş yapabilirsiniz. Ya da Zaporizhia otobüs terminali ya da tren terminaline giderek otobüs ya da tren ile 3-4 saat içinde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ukrayna’nın sahil kentlerinden bir diğeri olan Saklı cennet şehri Kyrylivka yazımız da ilginizi çekebilir.

Yoruma cevap ver

Whatsapp üzerinden ulaşın