Skadovsk şehri

Skadovsk Kherson
Skadovsk Şehri

Skadovsk şehri Ukrayna’nın bir diğer tatil kasabalarından birisi. Aynı zamanda ülkenin önemli iç turizm kentlerinden birisi.  Özellikle Ukraynalı halk tarafından yaz aylarında uzun dönem tatiller için tercih edilen kentte büyük şehirlerde yaşayan birçok Ukraynalının yazlık evleri bulunuyor.

Skadovsk

Skadovsk Ukrayna

Skadovsk

Ukrayna’nın Karadeniz sahilindeki Herson oblastına bağlı Skadovsk kenti her ne kadar küçük olsa da, oldukça uzun bir sahile ve plaja sahip. Yaz aylarında şehir nüfusu tatilciler ile birlikte 100.000 kişiyi geçtiği için plajda yer bulmak oldukça zor. Şehirde aynı zamanda uluslararası bir liman da bulunuyor. Türkiye’den de Zonguldak limanından şehre haftada bir gün gemi seferleri yapılan bu küçük liman Ukrayna’nın Türkiye ile arasında önemli ticaret limanlarından birisi idi. Son zamanlarda ise aktif olarak kullanılsa da, İstanbul ve Zonguldak’tan Herson ve Odessa’ya yapılan seferlerin artması ile popülaritesini kaybetti. Şehirde bir çok otel, turbaza, apart ve kiralık evde tatilciler için sezonda hizmet veriyor. Özellikle tatil için sessiz, sakin deniz kenarında, turistlerden uzak bir yer arayanlar için ideal bir seçim. Otel fiyatları 30 TL ile 100 TL arasında. Ukrayna’da ekonomik deniz tatili yapmak isteyenler için de günlük 10 TL fiyatlar ile ortak banyo ve tuvaletli tek oda turbazalar tercih edilebilir.

Skadovsk gece hayatı

Gece hayatı Skadovsk

Skadovsk gece hayatı

Kent küçük bir kasaba havasında olsa da Skadovsk gece hayatı oldukça renkli ve sabaha dek süren gece eğlenceleri ile insanları büyülüyor. Plaj kenarındaki Miami night club, Ozon night club ve Grand club yaz aylarında sabahın ilk ışıklarına kadar dolu. Gece kulüpleri içinde en ilgi çeken yerlerden bir tanesi Miami gece kulübü. Havuz kenarına kurulan bu gece kulübü gündüz hem aquapark olarak hem de disko olarak hizmet veriyor, gece de night club olarak devam ediyor. Neredeyse 24 saat açık olan bu mekanda seksi dans gösterileri, havuz partileri, ıslak geceler, dans şovlar ile gece kulübüne gelenlere keyifli dakikalar sunuyorlar. Fiyatlara gelecek olursak, gece kulübü girişleri için 25 Grivna yani 1 dolar gibi ücretler mevcut. İçerde masada ya da locada oturmak isterseniz ayrıca ücret ödemenize gerek yok. Ukrayna gece kulüpleri arasında en ucuz fiyatlara geceyi geçirebileceğiniz bir kent. 1 bardak viskiyi 2 dolara, 1 bardak martiniyi 1 dolara içmek mümkün. Ayrıca açık hava diskolarında sigara ve kalyan (nargile ) da serbest. Tüm Ukrayna’da olduğu gibi nargile kültürü bu şehirde de oldukça yaygın.

Skadovsk gezilecek yerler

Skadovsk gezilecek yerler ise şehrin küçük ve tek merkezli olmasından dolayı oldukça sınırlı. Şehir merkezinde iki adet alışveriş merkezi bulunuyor. Plaj yoluna kurulu Pazar sokağında kurulan stantlarda yöresel kıyafetler, yiyecekler, ahşap el işçiliği ürünleri, deniz ürünlerinden hediyelik eşyalar bulmak mümkün. Ayrıca şehirde bulunan tarihi müzesinde şehre ismini veren Sergey B. Skadovsky’in de mezarının olduğu ev restore edilerek müze haline getirilmiş. Gezmek için oldukça ideal olan bu mekana da uğramanızı tavsiye ederiz. Aynı zamanda şehirde bulunan küçük lunapark ve yunusların gösteri yaptığı aquapark şehirde vakit geçirmek için ideal bir seçim.

Skadovsk plajı
Ukrayna'da Skadovsk plajı

Skadovsk plajı

Skadovsk plajı denize girmek için her ne kadar temiz olsa da limana yakın yerlerde, deniz suyu kirliliği yüksek. Yerel halk ve şehre tatil için gelen turistler denize girmek için limana uzak sahili tercih ediyorlar. Limanın sağında ve solunda bulunan bu iki plaj Mayıs ayından Eylül ayı sonuna kadar kalabalık ve çeşitli etkinlikler ile tatilcilere güzel dakikalar yaşatıyor. Sahil kenarındaki 1 km’lik alanda restoran ve kafeteryalarda günün neredeyse 24 saati yemek yiyebilir ve içkinizi içebilirsiniz. Şehirde bir adet Türk restoranı da mevcut. Türk bir işletmeci tarafından sahil yolunda açılan lokantada Türk yemekleri yiyebilirsiniz.

Skadovsk nerede nasıl gidilir sorusunun cevabına gelecek olursak, şehre gitmek için bir çok alternatif bulunuyor. Türkiye’den bu şirin sahil kasabasına gitmek için en kısa yol, uçak ile Kherson havaalanına gitmeniz. Kherson ile şehir arasındaki karayolu mesafesi yaklaşık olarak 100 KM. Kherson’dan gün 2 saatte bir kalkan otobüsler ile şehre ulaşmanız mümkün. Şehre tren ile gitmek isteyen tatilciler için de yine Herson tren garından günde 1 kere tren seferleri bulunuyor.

Ukrayna’nın diğer sahil şehri, kasabaları ve alternatif tatil kentleri için Berdyansk ve Kyrylivka yazılarımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca şehrin bağlı olduğu oblast olan Kherson şehri incelememize de göz gezdirebilirsiniz.

Yoruma cevap ver

× Whatsapp üzerinden ulaşın