Taras Shevchenko Üniversitesi

Taras Shevchenko Üniversitesi
Taras Shevchenko Üniversitesi

Taras Shevchenko Üniversitesi, yani Kiev Milli Taras Shevchenko Üniversitesi, 1934 yılında kurulmuş. Ukrayna’da kurulan bu üniversite, ülkenin en prestijli üniversitelerinden biri olarak kabul görüyor. Fakültelerin kalitesiyle, eğitim kalitesiyle ve avantajlarının fazla olmasıyla beraber düzenli bir üniversite olması da, artı olarak üniversiteye yansıyor.

Taras Shevchenko üniversitesi fiyatları

Taras Shevchenko üniversitesi fiyatları

Taras Shevchenko üniversitesi fiyatları

Üniversitenin fiyatları farklılık göstermektedir. Kayıt olurken, eğitim dillerine dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü üniversitede hangi eğitim diliyle ders alacaksanız, ona göre ücret ödemeniz gerekiyor. Örneğin Rusça eğitim alacaksanız farklı bir ücret, Ukraynaca eğitim alacaksanız daha farklı bir ücret, İngilizce eğitim alacaksanız farklı bir ücret ödemeniz gerekiyor. Bunun haricindeki dillerde de eğitim alabiliyorsunuz. Bu tercihi yaparsanız, iki ana dile göre daha farklı ve yüksek fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Üniversite yıllık fiyatları ise 2.000 $ ile 5.000 $ arasında değişmektedir.

Üniversiteye kaydolmak için, pek fazla kayıt şartları ile karşılaşmıyorsunuz ve ayrıca herhangi bir sınav şartı da bulunmuyor. Yani üniversiteye girip okumak için, herhangi bir sınavın sonucuna tabi tutulmuyorsunuz. Üniversitede okumak için meslek lisesi veya normal lise öğreniminizi bitirmeniz ve diplomanızı elinize almanız yeterli oluyor.

Kiev Taras Shevchenko Üniversitesi bölümlerinin öğrenci sayısı da her yıl 20.000’i geçmiyor. Üniversitede lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimleri veriliyor. Aynı zamanda üniversitenin eğitim dilleri İngilizce Ukraynaca ve Rusça. Dillerin farklı olması da kayıt esnasındaki ücretleri bir hayli etkiliyor.

Taras Shevchenko Üniversitesi bölümleri

Taras Shevchenko Üniversitesi bölümleri

Taras Shevchenko Üniversitesi bölümleri

YÖK ile denklik gösteriyor. Kayıt şartları da pek fazla engel çıkarmadığı için, kolaylıkla kayıt olunabiliyor.

Üniversiteye gelmek isteyen öğrenciler, farklı dillere mensup oluyorlar. Üniversite, bunu da düşünerek farklı dildeki öğrenciler için bir eğitim fakültesi açmış. Bu eğitim fakültesi de 1960 yılında faaliyet göstermeye başlamış.

Üniversite içerisinde konaklama ve sosyal etkinlik imkanları da oldukça fazla. Ayrıca bu masrafların tamamı da üniversite tarafından karşılanıyor. Üniversite içerisinde konforlu öğrenci yurtları, bilgisayar kulüpleri, çeşitli spor tesisleri, farklı aktiviteler ve onlarca kaliteli kafeterya bulunuyor.

Kiev Taras Shevchenko Üniversitesi içerisinde 15 fakülte ve 5 enstitü bulunuyor.

Fakülteler

Biyoloji Fakültesi

Sibernetik Fakültesi

Kimya Fakültesi

Jeoloji Fakültesi

Coğrafya Fakültesi

İktisat Fakültesi

Hukuk Fakültesi

Tarih Fakültesi

Mekanik – Matematik Fakültesi

Felsefe Fakültesi

Fizik Fakültesi

Psikoloji Fakültesi

Radyofizik Fakültesi

Hazırlık Fakültesi

Sosyoloji Fakültesi

Enstitüler

Gazetecilik Enstitüsü

Filoloji Enstitüsü

Uluslar arası İlişkiler Enstitüsü

Yüksek Teknolojileri Enstitüsü

Askeri Enstitüsü

Üniversitenin web sitesi: http://www.univ.kiev.ua/en/

Üniversitenin bulunduğu şehir hakkında detaylı bilgi almak isterseniz Kiev Gezi Rehberi isimli yazımıza bakabilirsiniz.

 

 

 

 

1 Yorum

Yoruma cevap ver

× Whatsapp üzerinden ulaşın