Temmuz ayında kar ve dolu

Ukrayna'da temmuz kar ve dolu
Temmuz ayında kar ve dolu yağışı

Ukrayna’da Temmuz ayında kar ve dolu yağışı. Ülkenin güneyinde bulunan Kherson oblastında 2017 Temmuz ayında kar ve dolu yağışı görüldü. Sahil kıyılarının en yoğun olduğu aylardan birisi olan Temmuz ayındaki yağış bölgede bulunan tatilcileri isyan ettirdi.

Ukrayna’da kar ve dolu yağışı

Kar yağışı Ukrayna

Ukrayna’da kar yağışı

Özellikle Ukrayna’da kar ve dolu yağışı vatandaşlarının tatil için sıklıkla tercih ettikleri Kherson oblastı ve şehirlerinde bulunan tatilcileri hüsrana uğrattı. Ukrayna’nın en büyük sahillerinden ve iç turizm merkezlerinden birisi olan Kherson oblastına bağlı Berdyansk gün içinde şiddetli yağışın doluya çevirmesi ve yer yer kar yağışı görüldüğü gözlemlendi. Hava sıcaklığının 10 derecelere düştüğü tatil beldesinde hazırlıksız yakalanan vatandaşların şaşkınlığı görüldü. Tatil için sahilleri tercih eden Ukraynalılar ise hava şartlarının kötüye gitmesinden ötürü oldukça şikâyetçi. Kısa dönem tatil imkanı olan ülke vatandaşlarından bazılarının dönüş yaptıkları gözlemlendi.

Ukrayna’da ilkbahar

Ukrayna'da ilkbahar dolu yağışı

Ukrayna’da ilkbahar

2017 Nisan ayında tüm Ukrayna’da ilkbahar yaşanırken 10 günlük bir kar yağışı da olmuştu. Bu yoğun kar yağışı tüm ülkeyi olumsuz etkilemiş, ülkeye adeta Ocak ayını tekrardan yaşatmıştı. Sosyal medyada bir çok paylaşıma neden olan Ukrayna’da Nisan ve Mayıs aylarında kar yağışı ise tüm dünyadan ilgi ile izlenmişti.  Son günlerde tüm Ukrayna genelinde havanın yağışlı olması ve mevsim sıcaklığının altında seyretmesi Ukraynalıları şaşırtmıştı. Özellikle Kiev, Odessa, Kherson, Kharkiv gibi kentlerde hava sıcaklıkları 15-22 derece arasında seyrediyor.

Ukrayna’da temmuz

Ukrayna’da temmuz ayları genelde Türkiye kadar olmasa da sıcak geçiyor. 25-30 derece arasında seyreden sıcaklıklar ülkenin kuzeyi ve güneyi arasında değişiklik gösterse de Temmuz ayında Ukrayna’da yağan kar ve dolu tüm ülke televizyonlarından birinci haber olarak yayınlandı. Yolların göle dönüştüğü, tatil merkezlerindeki sokakların adeta terk edilmiş şehir havasına büründüğü, yollarda tutan karlar, hatta bazı vatandaşların kardan adam yapma çabaları da ilgi ile izlendi. Bu duruma en çok şaşıran çocuklar ise eğlenmeye devam ettiler. Yetkililerden alınan haberlere göre Ukrayna’da hava sıcaklıkları önümüzdeki haftadan itibaren normale dönecek ve 25-35 derece arasındaki sıcaklıklar mevsim normalllerine tekrar geri gelecek.

Yoruma cevap ver

× Whatsapp üzerinden ulaşın