Ternopil Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi

Ternopil Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi
Ternopil Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi

Ukrayna’nın bu güzel şehri Ternopil Gezilecek yerler ve Gezi rehberi isimli yazımızda, size şehir hakkında bilgi vereceğiz. Ternopil şehrinde gezilecek yerler, nerelere gidilir, ne yapılır, popüler mekanlar, müzeleri, restoranları, tarihi yerleri gibi birçok önerilen mekanların tanıtımına başlayalım.

Ternopil Gezilecek Yerler

Ternopil Gezilecek Yerler

Ternopil Gezilecek Yerler

Şehirde ilgi çeken ve Ternopil gezilecek yerler dediğimizde ilk aklımıza gelen yer Ternopil gölü. Eski bir bataklık olan ve 2. Dünya savaşı esnasında savaşta önemli bir stratejik konuma sahip gölün bugünkü durumu oldukça farklı. Barajlar tarafından beslenerek şehrin simgeleri arasına giren göl yerel halk ve Ternopil’e gelen turistler tarafından oldukça uğrak bir yer. Yazın etrafına kurulan kafe ve restoranlarda vakit geçirebilir, özellikle yaz akşamları çeşitli şenlik, festival ve eğlenceler düzenleniyor. Bunun yanı sıra gölün üstünde jet ski kullanabilirsiniz. Aynı zamanda yaz aylarında akşamları gece kulübü olarak çalışan teknelerde de eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Zbarazh, Kremenets, Ternopil, Chervonohorod, Berezhany, Buchach kaleleri de tarihi mekanların başında geliyor. Özelikle Kremenets ve Berezhany kalesi fotoğraf çekimi için oldukça ideal bir yer. Tarihi boyunca savaşlara ev sahipliği yapmış şehirde 10 dan fazla kale bulunmaktadır.

Ternopil Ukrayna Gezilecek Noktalar

Ternopil Ukrayna Gezilecek Noktalar

Ternopil Ukrayna Gezilecek Noktalar

Şehirle aynı isimdeki Ternopil oblastta Ukrayna gezilecek noktalar içine alacağınız en önemli yer hiç kuşkusuz Galiçya Türk şehitliği. Resmi olmayan 15.000 resmi kayıtlara göre ise, 4103 şehidimiz, Berejani, Stiri, Drubohiç yerleşimleri arasında yatmaktadır. Birinci dünya savaşı sırasında, Ukraynalıların ve Leh halkının bölgede Türk askerlerine önemli yardımları dokunmuştur.  2008 yılında Ukrayna’da Türk şehitlikleri, konsolosumuz ve Ukraynalı Türk İş adamları derneği tarafından korumaya alınmıştır. Burada bulunan şehitliklerimizi de gezi rehberinize almanızı tavsiye ederiz.

Ayrıca, Ternopil Tiyatro Meydanı, Jesuit Manastırı, Bozya dağı da görülmeye değer yerler arasındadır. Şehirde birçok kilise ve katedral de görülmeye değer, yüzyıllarca tarihe sahip bu ibadethanelerdeki mimari ve yazıtları görmenizi tavsiye ederim. Church of the Blessed Virgin Mary’s Immaculate Conception Ternopil  ( Kutsal Meryem Ana Klisesi ) bu tapınakların içindeki en görülmesi gerekeni. Şehir merkezinde olan klise, iç ve dış mimari yapısı ile şehrin simgeleri arasında yer alıyor. Yine Church of the Nativity of Christ, Madonna Assumption Kilisesi de gezilmesi gereken yerlerden birisi.  Ternopil’de bulunan parklar içinde ise yine en ilgi çekeni Hidropark ( Topilche Hydropark ). Doğal alan içinde kurulu parkta uzun süre vakit geçirebilir, eşsiz naturel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Ternopil Gezi Rehberi Nerede Ne Yenir

Ternopil Gezi Rehberi

Ternopil Gezi Rehberi

Şehirde yemek için aradığınız her şeyi bulabilirsiniz, Ternopil Gezi rehberi yazımızda şehirde nerede ne yenir, nerelere gidilir derseniz hemen başlayalım. Stary Mlyn Restoran ilk sıraya yazmanız gereken yerlerden, geleneksel Ukrayna mutfağının en iyi yemeklerini burada tadabilirsiniz. Büyüleyici tasarımı ile ilgi çeken mekanda fiyatlar ise oldukça uygun. Haftanın her günü çalışan mekan Brodovskaya Street 1A adresinde bulunuyor. Ternopil Kovcheg Restoran ise, Nuhun gemisi konseptinde ve şehrin ilgi çeken restoran kafelerinden birisi. Özel biraları ve special yemeklerini muhakkak tatmanızı öneririm.  Flamingo restoran, Munchausen, Koza, Bunkermuz Pub, restoran ve kafelerde yemek ve akşam gezisi için önerilebilecek mekanlardan. Ternopil Türk Kebap Restoranı ise Stepan Bandera Street No: 10 adresinde hizmet vermektedir

Şehirde eğlence için Ternopil Gece hayatı isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

1 Yorum

Yoruma cevap ver

× Whatsapp üzerinden ulaşın