Ukrayna’nın Batısındaki Avrupa şehri Ternopil

Ternopil
Ternopil

Ülkenin batısında yer alan Ternopil şehri, 300.000’e yaklaşan nüfusu, tertemiz havası ve mistik sokakları ile Ukrayna’nın gözde sanayi şehirlerinden. Şehrin önemli geçim kaynakları arasında tarım, hayvancılık ve endüstri yer almaktadır.

Ternopil Hakkında Bilgi

Ternopil Hakkında

Şehir Hakkında

Uzun bir dönem Türk idarisi altında kalan Ternopil hakkında bilgi vermek gerekirse halen Türk izlerine rastlamak da mümkündür.  1540 yılında Osmanlı’ya karşı yapılan kale ve duvarlar ördü. Şehrin girişindeki bu Çin Seddi görünümündeki duvarlar 1. Dünya savaşı esnasında yıkıldı. Gerek Türk ve Tatarlar gerekse 1. Dünya savaşı esnasında büyük zarar gören şehir tamamen yıkıldı. Şehrin merkezinde şehrin savaşlar öncesindeki yerleşiminin bronzdan yapılmış ufak bir maketi bulunmaktadır.  Her yıl 28 Ağustos şehirde kurtuluş günü olarak kutlanmaktadır. Şehirde tüm Ukraynalılar Rusça bilseler de genel olarak Ukraynaca dili kullanılmaktadır. Şehirde konaklama ve oteller açısından birçok alternatifi barındırmaktadır. Şehirde en fazla 3 yıldızlı oteller ve birçok günlük kiralık ev, hostel, apart seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Nerede nasıl gidilir?

Ternopil nerede nasıl gidilir?

Ternopil nerede nasıl gidilir?

Şehir Ukrayna’nın batısında Lviv şehrine 120 km uzaklıkta bulunmaktadır. Peki şehir nerde, nasıl gidilir, alternatif yollar neler, tren ya da otobüs seyahati tüyolarımızı verelim. Şehirde uluslararası Uluslararası havaalanı bulunsa da, havalimanı şu anda çalışmamaktadır. Şehre ulaşım için Türkiye’den Lviv havaalanına oradan da otobüs ya da tren ile şehire geçebilirsiniz. 120 Km’lik yolu daha konforlu gitmek için Lviv’den taksi ile gitmek isterseniz ödeyeceğiniz rakam 100 TL’dir.  Şehre başkent Kiev’den gitmek isterseniz, 548 Km bir yolu kara yolu ile gitmeniz gerekecek. Kiev tren garından her gün sabah saat 09:48’de tren bulunmaktadır, yolculuk yaklaşık 10 saat sürmektedir. Bu mesafeyi otobüs ile gitmenizi tavsiye etmeyiz, Ukrayna’da yollar çok kötü olduğundan bu yolculuk 15 saat sürebilir.

Ternopil Ukrayna

Ternopil Ukrayna

Ternopil Ukrayna

Küçük kentlerden olan Ternopil Ukrayna son zamanlarda ticaret ve öğrenim için şehre gelen turistlerle daha da ilgi çekmeye başladı. Kış aylarının oldukça çetin geçtiği şehirde, yaz ayları ise yanınızda muhakkak ince de olsa mont bulundurmalısınız. Ukrayna’nın batı kısmı yaz aylarında bile yoğun yağış almakta olduğundan ağustos ayında gün içinde 10 dereceyi görebilirsiniz. Ama bunun yanında tertemiz bir havası ve el değmemiş bir doğası bulunmaktadır.

Aynı zamanda kent, Ternopil Oblastının da idari yönetim merkezi. Oblasta bağlı şehirler Chortkiv, Kremenets, Berezhany, Terebovlia, Zbarazh, Buchach, Borschiv, Zalischyky, Lanivtsi, Pochaiv, Zboriv, Khorostkiv, Kopychyntsi, Shumsk, Skalat ve Pidhaitsi.

Şehir küçük olmasına 6 üniversiteyi içinde barındırmaktadır. Ekonomi Üniversitesi, Devlet Tıp Üniversitesi, Ivan puluj technical Üniversitesi, Volodymyr Hnatyuk Pedagogical Üniversitesi, Cooperative trade and economic Üniversitesi, American Ukrainian School Of Computer Sciences And Technologies.

Şehre en yakın havalimanı için Lviv havaalanı isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Şehir web sitesi: http://rada.te.ua/

Yoruma cevap ver

× Whatsapp üzerinden ulaşın