Ukrayna et fiyatları ne kadar?

Et fiyatları ukrayna
Ukrayna et fiyatları

Ukrayna kırmızı et fiyatları, beyaz et ve balık fiyatları araştırması hakkındaki yazımızda, size Ukrayna et fiyatları hakkında bilgi ve Türkiye fiyatları ile karşılaştırma yapacağız. Ukrayna’da et fiyatları, kırmızı et fiyatları, balık ve tavuk 1 Kg fiyatları ne kadar sorularının cevaplarına başlarken ilk öncelikle Ukrayna’da tarımdan sonra hayvancılık da büyük bir geçim kaynağı. Ülkede doğal ortamda yayılan besi hayvanlarının başında dana, inek, boğa, öküz, kuzu ve koyun geliyor.

Ukrayna’da kırmızı et fiyatları

Kırmızı et fiyatları Ukrayna

Ukrayna’da kırmızı et fiyatları

Ukrayna’da kırmızı et fiyatları ve dana etinin fiyatı, pirzola, bonfile, kontrafile fiyatları kilogram başına 8 TL ile 12 TL arasında değişiyor. Ülkemizde ise bu fiyatlar 40 TL ile 70 TL arasında değişmektedir. Ukrayna dana eti fiyatları bakımından oldukça ucuz. Ülkede yiyecek ürünlerinin birçoğunun ucuz olduğu hepimiz tarafından biliniyor,  Ukrayna’da marketlerde et fiyatları ise yerel ve büyük market zincirlerine göre değişkenlik gösterse de Türkiye’de kırmızı et fiyatları göz önüne alındığında, en pahalı marketle bile aramızda neredeyse 5 6 katı farklar var. Örnek vermek gerekirse, Ukrayna’da markette kıymalık dana etinin fiyatı 7 TL, Türkiye’de kıymalık dana eti fiyatı ise 40 TL aralığında satılıyor. Ukrayna’da kasaplarda et fiyatları ise ortalama 1 2 TL daha uygun. Bir bakıma Ukrayna et fiyatları konusunda Avrupa’nın en ucuz ülkelerinden birisi konumunda. Ukrayna her ne kadar Hristiyan bir ülke olsa da, ülkede domuz yetiştiriciliğinden çok inek, öküz, boğa, kuzu ve koyun yetiştiriciliği daha fazla.

Ukrayna’da kuzu eti fiyatları

Kuzu eti fiyatları Ukrayna

Ukrayna’da kuzu eti fiyatları

Ülkede en ucuz et fiyatlarının başında, kutu eti geliyor, Ukrayna’da kuzu eti fiyatları, fleto biftek fiyatlarından örnek verecek olursak, 1 kilogram fiyatı 10 TL evet yanlış duymadınız sadece 10 TL. Türkiye fiyatı ise ortalama 50 TL ile 70 Tl arası, hatta bazı süpermarketlerde 85 TL’ye kadar çıkıyor. Kuzu koyun eti fiyatları Ukrayna’da çok ucuz, Romonav yetiştiriciliğinin çok olmasının da buna büyük etkisi var. Kuzu makinesi olarak adlandırılan bu koyunlar hakkında detaylı bilgi almak için Romanov koyunu isimli yazımızı da okuyabilirsiniz.

Ukrayna’da balık ve tavuk fiyatları

balık ve tavuk fiyatları Ukrayna

Ukrayna’da balık ve tavuk fiyatları

Ukrayna’da balık ve tavuk fiyatları da oldukça ucuz. Ukrayna tavuk bonfile fiyatı kilogramda 3 Tl, mangallık kanat, but fiyatları da 2 TL ile 4 TL arasında değişiyor. Ukrayna’nın doğal varlıkları arasında yer alan birçok nehir, göl ve Karadeniz kıyısı sayesinde, her ne kadar ülkenin kültüründe daha çok kurutulmuş balık tüketimi ve satışı gerçekleşse de, canlı ya da taze balık tüketimi de oldukça yaygın. Ukrayna balık pazarları ya da marketlerde akvaryumlar içinde canlı satılan balıklar, ya da taze balık fiyatlarına örnek vermek gerekirse, Ukrayna’da dilimlenmiş somon balığının kilosu 12 TL, Levrek balığının kilogram fiyatı 7 TL gibi fiyatlara satılıyor. Türkiye’de somon balığı kilogram fiyatı 50 Tl iken levrek balığının kilosu da, 25 TL civarında.

Ukrayna et fiyatları neden ucuz sorusunun cevabına gelecek olursak, ülkede mera, yeşil alan ve suyun çok fazla olmasından ötürü Ukrayna’da hayvancılık en yaygın gelir kaynaklarından birisi. Haliyle doğal olarak bu da et fiyatlarına yansıyor. Doğal ortamda hayvancılık yapıldığı ve vergilerin ucuz olmasından ötürü Ukrayna’da et fiyatları ise ülkemize bakarak oldukça ucuz.

Yoruma cevap ver

× Whatsapp üzerinden ulaşın