Ukrayna Gezisi Sırasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

ukrayna gezisi güvenlik önlemleri

UKRAYNA’DA BUNLARA DİKKAT EDİN!

Turistik gezi, ticari seyahat ya da eğitim amacıyla olması farketmeksizin, Ukrayna’da bulunduğunuz süre boyunca dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var ve güvenli bir seyahat için bazı maddeler hayati önem taşıyor!

ukrayna gezisi güvenlik önlemleri

Ukrayna Seyahatinde Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Güvenlik Önlemleri

 

 •  Ukrayna’da yerde para bulma şansınız milyonda 1, yerde gördüğünüz parayı almayın, o parayı bekleyen birileri vardır, bu şekilde tezgah kuruyorlar. Parayı verdikten sonra eksikti v.s diyerek. Ukrayna’nın büyük kentlerin en büyük dolandırıcılık yöntemlerinden biri budur. Çok eski bir numara olsa da halen yapıyorlar.
 • Ukrayna’da ev, araba alarak OTURUM VE VATANDAŞLIK ALAMAZSINIZ. Bu şekilde sizlere yönlendirme yapanlardan kaçının. Ev alırken muhakkak bir AVUKAT olsun, ayrıca YEMİNLİ TERCÜMAN olmadan da ev alamazsınız bilginiz olsun. Ukrayna’nın en çok tercih edilen şehirlerinde ev alma ile ilgili daha detaylı bilgi için Ukrayna’da Ev Satın Alma yazımıza bakabilirsiniz.
 •  Bindiğiniz taksilerde ya da yolda size yaklaşan kişilerin Masaj, Striptiz, Kız ( Eskort ) ister misin sözlerine inanıp yönlenmeyin, TÜM PARANIZI ALIRLAR. Paranız sizin, kimsenin problemi değil elbette ama gittiğiniz yerlerde can güvenliğiniz ve mal güvenliğiniz olmadığını unutmayın. Küçük büyük tüm kentlerde Striptiz kulüpler, masaj salonları var kendiniz araştırın gidin. Birisinin yönlendirmesine ihtiyacınız olmamalı.
 •  Bir Ukraynalı ile hiçbir şekilde kavga etmeyin, tartışmayın. Öldüresiye dayak yiyebilirsiniz. Kültürlerinde çocukluklarından bu yana spor olarak birbirlerini döven bu insanlar ile kavga etmek istemezsiniz emin olun. Ayrıca acıma hisleri yok, biz Türkler kavga ederiz araya birileri girer kavga ayrılır, ya da birini dövdüğümüz zaman, ya da dayak yediğimizde bile sonra birbirimize yardım ederiz. Bunlar öldüresiye döverler, onun yanında da size yoldan geçen kimse yardım etmez. Ayrıca dayak yerken ölürseniz yatacağı ceza 6 ay bile değil, çünkü kavga ediyordunuz siz vurdunuz o vurdu siz öldünüz, hoş sizi ilgilendirmez öldükten sonra. Bu olaylar olmasa bile karakola düştüğünüzde dilini bilmediğiniz bir ülkede rüşvet vermekten başka alternatifiniz yok. Haklı olamazsınız, haklı olup olmamanız ile kimse ilgilenmez.
 •  Havaalanlarında, tren garlarında, sokakta dolar bozdurmamaya dikkat edin, yüksek kurdan alır satarlar ama sahte para verenleri var arasında. Hatta sahte para verip, sonra polis ile işbirliği yapanlar bile var, hem paranız gider hem de sahte para bulundurmaktan diye sizi alıp rüşvet alırlar.
 •  İnsanlarla iletişim kurun sıcak kanlı insanlardır, ama bir bakın önce yanında ERKEK ARKADAŞI var mı? Her Ukraynalı kız sizi beklemiyor, her kızın yanındaki de TİCARET YAPMIYOR!. Ayrıca buraya gelen Türk kadın turistler içinde geçerli bu, Ukraynalı erkeklere dikkat edin, paranızdan olmayın.
 •  Gelelim bu kadın kız işine, ne kadar bahsetmekten hoşlanmasam da, burada ahkam kesenlerin bile Ukrayna’ya geliş amaçları %80 bunun için olduğu için bahsedeyim. Özellikle büyük kentlerde gece kulüplerinde bulunan kızların maalesef çoğu para ile çalışan kızlar bunu açık ve net söylüyorum. Para karşılığı bile gidecek olsanız kiralık evde kalıyorsanız bile otele gidin. Otele girerken kızın pasaportunu resepsiyona vermesini isteyin. Kızla odadayken değerli eşyalarınızı kilitli dolap varsa oraya koyun ya da resepsiyona emanet edin ya da bir şekilde koruyun. Yine gece kulüplerinde sizinle birlikte hiçbir karşılık beklemeden geceyi geçirmek istediğini söyleyen özellikle TÜRKÇE ve İNGİLİZCE bilen kızlara dikkat edin, Brad Pitt de olsanız böyle bir olasalık 100.000 de 1. Riski alırım diyorsanız ve başınıza bir şey gelirse umarım sadece maddi zarar ile atlatırsınız.
 • Bu detaylar dışında Ukrayna’daki gece hayatı bilhassa da Kiev geceleri hakkında bilgi almak istiyorsanız, Kiev gece hayatı yazımıza bir bakın.
 • Gel sana burada Türk restoranı açalım, mağaza açalım diyen bunları size teklif eden kişilerden uzak durun. Türk, Azeri, Gürcü fark etmez. Böyle bir niyetiniz varsa Ticaret danışmanı firmalardan ve avukatlardan yardım alın. Çünkü bu sizlere bu teklifi eden kişiler önce iş yerlerini kendi üzerlerine açacaklarını, sonra size oturum alıp size devir edeceklerini söyleyip sonra malınıza paranıza deyim yerindeyse çöküyorlar.
 • Ukrayna cevizi yasal yollardan Türkiye’ye giderse eğer Türkiye’de fiyatından çok daha pahalıya mal oluyor, vergileri çok yüksek. Kaçak yollardan size getiririz diyenlere dikkat edin. Ceviz ile ilgili detay için buraya bakabilirsiniz
 • Romanov koyunu için fiyatlar değişiyor ama Ukrayna’da 4 tane büyük çiftlik var. 100.000 dolara yakın bir yatırım yapacaksanız internette aramak yerine gelin Ukrayna’ya görün çiftlikleri, alın yanınıza bir veteriner, bir de avukat bu şekilde işlem yapın. Veteriner ve avukata 1.000 dolar  para harcarsınız ama dolandırılma şansınız olmaz.
 •  Uzun yolculuklar yaparken, kimsenin içki ikramını kabul etmeyin ya da birlikte içtiğiniz şişeden doldurduğuna emin olun.
 •  Gece saatlerinde özellikle yürüyüş yapmayın, taksi kullanın. Adresten adrese gidin. Şehir merkezleri hariç karanlık ve herhangi bir kamera sistemi yok, kapkaç gasp olayları ve Ukrayna’da suç oranı son yıllarda fazlaca arttı.
 • Ukrayna’da kimse TÜRK İŞÇİ ÇALIŞTIRAMAZ artık. Yasal yollardan bahsediyorum. Çünkü ülkede işsizlik oranı yüksek olduğu için devlet yabancı işçi istemiyor. Bu sebeple vergileri yükseltti, bir yabancı işçinin aylık 15.000 UAH yani ( 530 ) dolar vergisi var. Size Ukrayna’da iş bulacağız buradan da Avrupa’ya geçersiniz diyerek sizden kayıt parası adı altında para isteyenlerden uzak durun.
 •  Ukrayna’da alabileceğiniz içki, sigara, el işçiliği ürünlerden başka hiçbir şey ucuz değil, bu sebeple burada birilerine sipariş verip Türkiye’ye gönderecek diye beklemeyin, paranıza yazık olur. Özellikle kehribar taşı ve tespihini 3 kuruş ucuza alacağım diye dolandırılmayın. Buraya geldiğinizde de kehribardan anlamıyorsanız, size fabrikasyon plastikleri kehribar diye yuttururlar. Azerilere, Gürcülere bu konuda ekstra dikkat edin. Kusura bakmasınlar genelleme yapıyorum ama 6 senedir Ukrayna’da 100 kişi ile tanıştım, düzgün insan zor. Azeri, Gürcüler ve Türkler tarafından da dolandırılan yüzlerce turist biliyorum.
 • Turist rehberleri KADIN TİCARETİ YAPMAZLAR!. Rehber sizin, dilinizi bilmediğiniz bir ülkede tatilinizi konforlu hale getirir. Tatil konfor demektir, en azından benim için. Havaalanından alır sizi, taksinizi ucuza getirir, şehirde internette yazsada mekanlar, o mekanların bilinmeyenlerini anlatır, ne zaman gidilmesi gerektiği ne yapılması gerektiği hakkında bilgiler verir. Yani rehber sizin tatilinizi daha konforlu, daha ucuz ve daha güvenli hale getirmek amacıyla çalışan kişilerdir. Sırt çantalı gezgin değilseniz, günlük 50 – 60 dolar verin bir rehber tutun. Rehberi de tutmadan önce bir test edin, size rehberlik mi etmek istiyor yoksa rehber maskesi altında YASA DIŞI TİCARET mi yapmak istiyor.
 • Ukrayna’da araç kiralıyorsanız, büyük firmalardan kiralayın, araç içinde sigara içmeyin kesinlikle tabi ceza olarak 100 dolar öderim sorun değil demiyorsanız. Aynı şekilde otel odalarında da içmeyin cezası var. Türkiye gibi görmezden gelmezler herşekilde alırlar fark ederlerse ki, siz çıkış yaparken resepsiyonda beklediğiniz anda kontrol mini bar ve sigara kontrolüdür.
 • Yanınızda çok fazla para bulundurmanıza gerek yok. 2.000 3.000 Grivna bulundurun, kredi kartınız ile her yerde ödeme yapabilirsiniz. Bazı arkadaşlar dolar ile geliyorlar ama bence çok doğru bir yöntem değil. Türk banka kartlarınız ile tüm ATM’lerden para çekebilirsiniz. 5.000 Grivna çektiğinizde 11.5 TL bir komisyon alınıyor onun dışında birde kurdan 10 TL bir zararınız olur. Hadi 25 TL olsun. Ama üzerinizde çok para durmasından güvenlidir. Türkiye’de de TL’yi önce Dolara sonra Doları da Grivna’ya çevireceğiniz için her iki şekilde de kur kaybı var. Bunda yapacak bir şey yok. Sadece TEB bankasının kartı varsa komisyonsuz bir şekilde UkrSibbank’lardan para çekebildiğiniz söyleniyor. Bu konuda bilgim yok ama arkadaşlar böyle söylediği için aktarıyorum. TEB bankasının logosu ile aynı zaten yolda gezerken logodan anlarsınız.
 •  Günlük kiralık ev tutarken sizden pasaportunuzu alacaklardır, pasaport almadan işlem yapmıyor ev sahipleri. Telefon numaralarını isteyin muhakkak yolda polis çevirirse pasaport sorduğunda ev sahibi ile telefonda polisi görüştürürsünüz.
 •  İnternette tanıştığınız ve sizi Ukrayna’ya davet eden kişilere dikkat edin. Özellikle sizlerle gece kulüplerinde v.s buluşmak isterlerse. Yakın zamanda yaşanan bir olayı anlatayım. Odessa’dan bir bayan ile tanışıyor Türk bir arkadaşımız, buluşma yeri olarak gece kulübü veriliyor. Gecenin sonunda adama 20.000 UAH hesap gönderiyorlar, kız burada kons olarak çalışıyor v.s diye. Bu mekanı da Odessa’da olan birçok kişi biliyordur zaten. Bunun gibi birçok örnek var. Aynı zamanda internette tanışıp, Türkiye’ye sana gelmek istiyorum bana bir bilet al, bir de yol masrafı için 100 dolar ver şeklinde kişilere de dikkat edin.
 • Bu kadar olay anlattıktan sonra diyeceksiniz ki sen de amma yaptın o zaman hiç gelmeyelim. Ya da daha komik bir tepki alıyorum, “Siz bizim buraya gelmemizi istemiyorsunuz” şeklinde. Böyle salakça bir neden olur mu, sadece dikkat edin bu ve buna benzer yüzlerce olay yaşanıyor. Ukrayna’da polislerin en büyük geçim kaynaklarından birisi turistlerden aldıkları paralar. Daha havaalanında başlıyor olay. Kapının önüne çıkıyorsunuz bakıyorsunuz herkes sigara içiyor, yakıyorsunuz sigaranızı, hemen 2 polis asker geliyor yanınıza. Çekiyor sizi odaya burada sigara içmek yasak ver 50 dolar 100 dolar ceza diye. Adam haklı sigara içme odaları var dışarıda da sigara içmek için bölümler var, orada içeceksiniz. Siz Ukraynalı olmadığınız için hemen size gelip bu şekilde davranıyorlar. Hatta a4 kağıda Türkçe yazı bile yazdırmışlar size okutuyorlar. Bunun gibi bir sürü olay var.
 •  Ukrayna güzeldir, yeşilin başkentidir. Tarihi dokusu, doğası, kültürü zengin insanları sıcakkanlıdır. Eğlence hayatı oldukça iyi ve çok çeşitlidir. İngilizce bilme oranı çok düşüktür, Rusça bilmiyorsanız biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bütçenize göre istediğiniz kadar kısıtlı ya da lüks tatili yapabilirsiniz. Sadece dikkat edin lütfen ve burada yaşayan insanlara biraz saygınız olsun.

1 Yorum

 • merhaba 6 yıl kaldığınızı yazmışsınız sizden bilgi almak için sosyal paylaşım yada benzeri bir yerden ulaşabilirmiyim

Yoruma cevap ver

Whatsapp üzerinden ulaşın