Ukrayna hakkında

Ukrayna resmi
Ukrayna

Ukrayna Avrupa’nın yeni gözbebeği, Rusya’nın içten içe almaya çalıştığı, verimli toprakları, bozulmamış doğası, ormanların içlerine kurulu kentleri, deniz kadar büyük, dünyanın en büyük ve en uzun nehrine sahip ülkesi. Ukrayna deyince belki de ilk akla gelen Slav ırkının en güzel kadınlarının yaşadığı ülke. Dünya üzerinde birçok erkek tarafından kadınları kusursuz güzellikte bulunan Ukrayna hakkında detaylı bilgi içeren yazımıza başlıyoruz.

1991 yılında Sovyetlerden ayrılan Ukrayna, yarı başkanlık sistemi ile yönetilen, ekonomisi her geçen gün iyiye giden, coğrafi konumu nedeniyle Rusya Avrupa Birliği ve Amerika’nın her geçen gün kendine çekmeye çalıştığı ülke konumunda. Petro Poroşenko başkanlığı ve Vladimir Groysman başbakanlığı yönetimde olan Ukrayna’da 450 sandelyeli Ukrayna yüksek şurası ile yönetilmektedir.

Ukraynalılar

Ukraynalı insanlar

Ukraynalılar

Güler yüzlü, eğlenceli insanları, Avrupa’nın en güzel sayılan Ukraynalı kadınlar, her ne kadar isimleri geçmese de Avrupa’nın en yakışıklı erkeklerine sahip Ukraynalılar. Halkı dışarıdan bakıldığında her ne kadar fakir görülse de, yaşam kalitesi ve standartlarına bakıldığında neredeyse Türkiye ile yaklaşık hayat standartlarına sahiptir. Her ne kadar teknoloji, yol, ulaşım gibi konularında gelişmekte olsa da, yaşamları 1980-1990 Türkiye’sini andırmaktadır. 40 Metre kare evleri, trafikte görebileceğiniz 1960 model araçları, yamalı bozuk asfaltları, binalar aralarındaki aydınlatmaların olmayışı ve ülke olarak 100 $ ile 500 $ arası değişen rakamlarda aylık maaşları onları her ne kadar fakir gösterse de, ülkedeki halkın mutlu yaşam biçimi, diğer ülke vatandaşlarını özendirmektedir.

Ukrayna’da ekonomi

Ukrayna ekonomik durumu

Ukrayna’da ekonomi

Ukrayna’nın verimli topraklarının yanı sıra kömür madeni, doğalgaz gibi yeraltı kaynakları, hurda demir, mobilya gibi birçok sektörde ekonomisi hızla gelişmektedir. Sovyetlerden ayrıldıktan sonra ülkedeki deyim yerindeyse altın yumurtlayan fabrikalar o dönemde siyasi güce yok denecek paralara peşkeş çekilmiş, halka da ülkedeki tüm evler ücretsiz dağıtılmıştır. Bu sebepten ötürü ülkede neredeyse yeni doğan bir bebekten 60 yaşındaki insana kadar herkesin bir evi bulunmaktadır. Ukrayna’da ekonomi her geçen gün gelişmekte ve halkın gelir seviyesi artmaktadır.

Ukrayna hakkında

Ukrayna hakkında bilgi

Ukrayna Hakkında

Başkenti Kiev olan, 45 milyona ulaşan nüfusu, 600.000 Km2 yüzölçümü ile Avrupa’nın en büyük ülkelerinden birisi olan Ukrayna’nın ana dili her ne kadar Ukraynaca olsa da, Sovyetlerden ayrılma olduğu için ülkede konuşulan dil Rusçadır. Ülkede kullanılan para birimi Grivna kısaltması UAH’tır. 2017 Haziran ayında 1 $ 26 Grivna karşılığına gelmektedir. Ülke kodu +38. 2014’de halkın ayaklanması sonucu o dönem devlet başkanı olan Viktor Yanukoviç istifa ettirilmiş fakat bu iç karışıklıktan faydalanan Rusya Kırım’ı almıştır. Aynı zamanda Lugansk ve Donestk oblastları ( bölgeleri ) Rusya’nın desteklediği örgütler tarafından şiddet ve terör eylemleri ile sindirilmiş, buradaki halk zorla referanduma götürülerek Donestk Halk Cumhuriyeti ve Lugansk halk cumhuriyeti adı altında iki özerk bölge ile Ukrayna’dan ayrılmıştır. Her ne kara Rusya’ya ait olmasa da bu topraklar para birimi olarak Rus Rublesi kabul edilmiş, ülke vatandaşlarının girişi kısıtlanmıştır.

Ukrayna Türkiye

Türkiye Ukrayna

Ukrayna Türkiye

Türkiye ile Ukrayna arasındaki vizelerin kalkmasından sonra özellikle iki ülke arasındaki turist yoğunluğu artmıştır. Türkiye’den Kiev, Odessa, Kharkiv, Zaprozhia, Kherson gibi 5 şehre direk uçuşlar bulunmaktadır. Türkiye’den Kiev’e her gün direk 3 sefer bulunmaktadır. Ayrıca THY, Pegasus, AtlasJet Onur air gibi firmaların Ukrayna’ya her gün uçuşu bulunmaktadır. Ukraynalılar için de Türkiye bir tatil ülkesi konumundadır. Her sene Ukrayna’dan Türkiye’ye 500.000’i geçkin turist gelmektedir. Antalya, Marmaris, Kuşadası, Mersin gibi şehirlerde Ukraynalı turistler için 7 gün uçak bileti dahil 4 5 yıldız otellerde konaklama fiyatları 300 $ ile 500 $ arasındadır.

Ukraynalılar için neredeyse su kadar önemli olan ve günlük hayatlarında tüketilen votka birçok aile tarafından evlerde Samagon ismi ile üretilmektedir. Ukrayna’da sosyal ve ekonomik durumları her ne olursa olsun eğlenceye ve gece hayatı çok düşkün olan Ukraynalıları hafta sonlarında gece kulüplerinde görmek mümkün. Müzik ve dansın hayatlarında olmazsa olmazlardan olduğu, içki tüketiminin yoğun ve başlama yaşının 13 olduğu ülkede alkol fiyatları da Türkiye’ye göre neredeyse %70 daha ucuzdur.

Ukrayna’nın nüfusunun %77 gibi bir bölümü Ukraynalılar oluşturmaktadır %17 gibi bir oranda Rus ve Beyaz Rusya ( Belarus ) vatandaşları yaşamaktadır. Ayrıca ülkede Kazaklar, Kırım tatarları ve Türkleri de bulunmaktadır. Ülke askeri güç bakımından Avrupa’nın en güçlü 2. Ordusuna sahiptir. Ayrıca 2017 yılında Avrupa birliği yapılan anlaşma gereği ülke vatandaşları Avrupa ülkelerine vize olmadan turist olarak ziyaret edebiliyorlar. Avrupa birliği ile gümrük anlaşmasının sağlanmasının ardından ülke kısa aman içinde Avrupa birliği üyeliğine kabul edilecek.

Ukrayna hakkında ilginizi çekebilecek başlıklar:

Ukrayna Gece hayatı

Ukrayna’d Fiyatlar

Yoruma cevap ver

Whatsapp üzerinden ulaşın