Ukrayna haritası

Ukrayna Haritası
Ukrayna Haritası

Ukrayna haritası konulu makalemizde, Ukrayna’nın genel coğrafi haritasından sizlere bahsedeceğiz. 603.00 km karelik bir alana yayılan ülkede, 459 tane şehir bulunmaktadır. Ayrıca Ukrayna’da Donetsk Oblastının ayrılmasından sonra 25 tane oblast kalmıştır. Oblast eyalet anlamına gelir, Ukrayna’da eyalet yönetimi bulunur. Türkiye’de bölgesel yönetim olduğunu düşündüğünüzde, her bölgenin kendine özel yönetimi vardır.

Ukrayna şehirler haritası

Ukrayna şehirler haritası

Ukrayna şehirler haritası

Ukrayna şehirler haritası ve komşu ülkelerine baktığımız zaman, Ukrayna’nın komşu ülkeleri, hemen üst kısmında yani kuzey bölgesinde Belarus yer almaktadır, doğu tarafında ise Rusya bulunmaktadır. Güneyinde, Karadeniz, karşı kıyısında Türkiye, Güney batısında Moldova ve Romanya, Güneyinde Slovakya ve Polonya yer alır. Ukrayna haritası yüzölçümü olarak neredeyse Türkiye’ye yakın büyüklüktedir. 45 Milyon nüfuslu Ukrayna nüfus bakımından Türkiye’nin neredeyse yarısı kadar olsa da, yüzölçümü farkı 180.000 mt2 dir.  Ayrıca Ukrayna Avrupa’nın en geniş yüzölçümüne sahip olan ülkedir.

Ukrayna’nın başkenti Kiev’dir. Şehir hakkında detaylı bilgiye Kiev Gezi Rehberi adlı makalemizden ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda Kiev oblastının da yönetim merkezi Kiev şehridir.  Kiev’de son sayımlara göre, Başkent Kiev’den sonra en büyük şehri ise Harkiv ( Kharkov ) şehridir. Ukrayna’da nüfus sayımlarındaki istatistiklerden yola çıkarak, ülkenin %18 ini Ruslar oluşturmaktadır.

Rusya ile görünmeyen bir savaşı olan Ukrayna’nın 3 tane şehri Rusya tarafından resmi olarak olmasa da Ukrayna’dan ayrılmıştır. Donetsk, Lugansk şehirleri, ayrıca Donetsk oblastı ve Kırım Ukrayna’nın şehirlerindendi. Şu anda Donetsk Halk Cumhuriyeti, Lugansk Halk Cumhuriyeti ve Kırım Halk Cumhuriyeti olarak bağımsızlıklarını ilan ettiler. Her ne kadar bağımsız olarak görülselerde, bu 3 devlet Rusya’nın yönetim kontrolündedir. 3 ülkede de para birimi Rusya’nın para birimi olan Rubledir. Ayrıca 3 ülkede Rusya tarafından askeri destek görmektedir. Maddi yardımlarla bağımsızlıklarını ilan eden bu 3 özerk devlet çok kanlı olaylar ardından devlet olmuşlardır. Bu eski Ukrayna şehirlerinde Rusya’nın çok kanlı çatışmalar, bombalamalar, halkın bindiği otobüslerin dolmuşların taranması gibi bir çok ölümlü ve acı olay yaşanmıştır. Çok yakın geçmişte yine Rusya yanlıları Ukrayna’nın en büyük şehirlerinden ve Rusya’nın sınırı olan Kharkiv kentinde de olaylar çıkarmış fakat başarılı olamamıştır.

Ukrayna Haritası

Ukrayna Map

Ukrayna Haritası

Ukrayna oblastları

Ukrayna oblastları

Ukrayna oblastları

Dnipropetrovsk Oblastı‎

Harkiv Oblastı‎

Herson Oblastı‎

Hmelnitski Oblastı

Jitomir Oblastı

Kiev Oblastı

Kirovograd Oblastı‎

Lugansk Oblastı‎

Lviv Oblastı‎

Mıkolayiv Oblastı‎

Odessa Oblastı‎

Poltava Oblastı‎

Rivne Oblastı

Sumi Oblastı

Ternopil Oblastı‎

Vinnitsya Oblastı

Volın Oblastı

Zakarpatya Oblastı

Zaporijya Oblastı

Çerkası Oblastı

Çernigov Oblastı‎

Çernivtsi Oblastı

Çernovtsi Oblastı‎

İvano-Frankivsk Oblastı‎

Ukrayna Devlet Sitesi

Yoruma cevap ver

× Whatsapp üzerinden ulaşın