Ukrayna’da hava durumu nasıl?

Ukrayna'da hava durumu
Ukrayna hava durumu nasıl

Genel olarak baktığımızda Ukrayna hava durumu ülkemize bakarak daha soğuk bir iklime sahiptir. Ülkenin güney kısımları ile kuzeyi arasında her mevsim yaklaşık olarak 8-10 derece farkı sıcaklık farkı bulunmaktadır. Yaz kış Ukrayna’nın büyük şehirleri Kiev, Odessa, Lviv, Kharkiv, Dnipro günlük, haftalık ve aylık hava durumlarına birlikte göz atalım.

Ukrayna hava durumu

Ukrayna hava durumu

Ukrayna hava durumu

Ülkeye özellikle kış aylarında ziyaret edeceklerin en çok merak ettikleri birisi de Ukrayna hava durumu nasıl sorusu. Özellikle daha kuzeyde ve Rusya sınırında olmasından ötürü seyahat severler kış aylarında ülkenin çok soğuk olduğunu düşünmektedir. Genel olarak baktığımızda Ukrayna kış mevsiminde her ne kadar soğuk olsa da dondurucu soğuklar yok. Tabi geceleri hava soğuklukları Ukrayna’da Ocak, Şubat ve Mart aylarında bazen -20 dereceleri görebiliyor. Soğuğu daha fazla hissetmemizin nedeni ise kar ve buzun şehir merkezinde neredeyse tüm kış boyu kalması.

Kiev hava durumu

Kiev'de hava durumu

Kiev hava durumu

Örnek vermek gerekirse Kiev ocak ayında hava durumu 0 ile -5 derece arası. Mevsim normallerine ve geçmiş yıllara baktığımızda derecelerde yaklaşık 5 10 derece yükseklik mevcut. Kiev ile Ankara hava durumları an ve an aynı olarak düşünebiliriz. Sadece Ukrayna’da kar ve buz temizleme ülkemizde gibi iyi yapılmadığından her tarafı buz kaplı olarak görebiliriz. Nisan ayından itibaren havalar ısınmaya başlıyor ve Kiev’in muhteşem yeşil doğası ortaya çıkıyor. Akşam ve gece saatlerinde serin olsa da gün içerisinde sıcaklık 10 derece üstünde oluyor. Başkent Kiev Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim hava sıcaklıkları 15 ile 30 derece arasında değişiyor. Kasım ayında soğuklar başlasa da kar yağışı Aralık ve Ocak aylarında daha yoğun oluyor.

Odessa hava durumu

Odessa hava durumu

Odessa’da hava durumu

Ülkenin en güneyinde yer alan ve en sıcak şehirlerinden birisi olan Odessa hava durumu ise beklenilen gibi sıcak değil. Yaz aylarında sıcaklık diğer Ukrayna şehirlerine göre daha yüksek olsa da her zaman Karadeniz’in rüzgarı mevcut. Kış aylarında ise kar kalınlığı bazı zamanlarda 50 cm ye kadar ulaşıyor. Özellikle karla birlikte esen rüzgarlar kış aylarında deyim yerindeyse Odessa’yı yaşanmaz hale getiriyor. Şehirde deniz olması yaz aylarında serinlemek için bir artı olsa da Aralık ile Nisan ayları arasında soğuk ve rüzgar şehri teslim alıyor. Kişisel fikrim Odessa’ya gitmek için en iyi aylar Haziran sonu ile Eylül ayları arasıdır. Ağustos ayında çok sıcak olduğu gibi nemli bir havada bulunmaktadır.

Kharkiv hava durumu

Kharkiv'de hava durumu

Kharkiv hava durumu

Ukrayna’nın en soğuk şehirlerinden olan Kharkiv hava durumuna baktığımızda tüm kış kar ve buz tutmuş yolları ile bizleri karşılıyor. Şehirde özellikle Aralık ayından itibaren Ocak, Şubat, Mart aylarında akşam dışarıda dolaşmak neredeyse imkansız. Yolda insanları kar montları, atkıları, şapkaları ve kışlık özel termal kıyafetleri ile görebilirsiniz. Tipi şeklindeki kar yağışı neredeyse şehirde 3 ay boyunca devam ediyor. Kış aylarında caddeler ve sokaklardaki kaldırımlar kar buz yüzünden 50 cm ye varan yüksekliklere ulaşıyor. Şehir merkezi haricinde yerlerde araç yollarında da asfaltları görmek neredeyse imkansız halde. Kharkiv’de yaz nasıl diye soracak olursanız yine Ukrayna şehirlerinin genelinde olduğu gibi sıcak ve kuru.

Lviv hava durumu

Lviv hava durumu

Lviv hava durumu

Ukrayna’nın bir diğer en çok turist alan kentlerinden birisi olan Lviv hava durumu ise neredeyse Harkov ile aynı. Sadece fark olarak Lviv’de kar ve yağmur yağışı daha fazla oluyor. Bunda en büyük neden şehirde yeşil alanların çok fazla olmasıdır. Şehirde kış aylarında rüzgar çok fazla olmuyor ama kar yağışı Aralık ortasından itibaren başlıyor. Neredeyse tüm kış boyu kar altında kalan Lviv’de Ocak, Şubat ve Mart ayları kenti bembeyaz görebilirsiniz. Yaz aylarında ise sıcaklıklar 20 ile 30 derece arasında seyrediyor. İlkbahar ve sonbaharda Lviv şehri ise yağmurluk ve şemsiye olmadan Lviv’de dolaşmanız mümkün değil.

Dnipro hava durumu

Dnipro hava durumu

Dnipro’da hava durumu

Ülkenin en fazla yağmur alan birisi de Dnipro hava durumu eski adı ile Dnepropetrovsk biraz daha ılıman. Ukrayna’nın güney doğusunda yer alan şehir 2017 Mayıs ayında kar yağışı ile şaşırtmıştı. Özellikle nisan, mayıs ve eylül, ekim, kasım aylarında yoğun yağmurlar yağıyor. Bazen 1 hafta boyunca yağmurun hiç kesilmediği zamanlarla da karşılaşabilirsiniz. Şehirle aynı ismi taşıyan Dinyeper nehrinin kıyısında olmasından dolayı şehirde rüzgar da kış aylarında oldukça yoğun. Mevsim normalleri ise kış aylarında 0 ile -20 dereceleri bulabiliyor. Bunun yanında Dnipro şehrinde hava durumu Yaz aylarında sıcak olsa da bunaltıcı bir havası yok.

Ukrayna’da sonbahar ve kış

Ukrayna sonbahar ve kış mevsimi

Ukrayna’da sonbahar kış

Genel olarak bakıldığında Ukrayna’da sonbahar ve kış aylarında kar, dolu ve yağmurlu oluyor. Ülkenin yeşil yapısından da anlayacağımız üzere çok yağış alan bir bölge. Sonbahar yağmurları kısa sürede yerini kar yağışına bırakıyor. Ama bazı zamanlar ve bölgelerde yağmur yağışları haftalarca durmadan sürebiliyor. Özellikle Ukrayna’nın batı kısmında kar ve yağmur yağışı daha fazla. Kış aylarında ise kar, donma olayları oldukça yaygın. Çoğu kentte Aralık ayında yerleri kaplayan kar ve buz nisan ayına kadar asfalt gibi yerleri kaplıyor. Burada tuzlamanın az yapılmasının da nedeni olsa da sürekli yağan kar ile baş etmek kolay değil. Özellikle kış aylarında Ukrayna’da aracınız varsa çok iyi kar lastikleri almak zorundasınız. Çünkü tüm kışı ana yollar, ara yollar ve uzun yollarda dahil olmak üzere karlı buzlu yolların üzerinde geçireceksiniz.

Ukrayna’da ilkbahar ve yaz

Ukrayna’da ilkbahar yaz hava durumu

Ukrayna’da ilkbahar yaz

Belki de Ukrayna’nın en güzel mevsimlerinden birisi ilkbahar olduğunu söyleyebiliriz. Ya da şöyle söyleyeyim ben en çok bahar ayını seviyorum Ukrayna’da. Yemyeşil doğa tekrardan doğmaya başlıyor adeta. Üşütmeyen ama çok ıslatan yağmurlar da Ukrayna’ya o kadar çok yakışıyor ki. Tabi bahar aylarında ülkedeyseniz dışarı çıkarken ayakkabınızı unutmadığınız gibi şemsiyenizi de unutmamanızı tavsiye ederim. Ben kardan çok yağmurun ülkeye daha çok yakıştığını düşünüyorum. Şemsiyenizi alıp yoğun yağmur yağışında şehirde güzel bir gezi yapabilirsiniz. Mevsim normalleri bahar aylarında 10 ile 20 derece arasında değişmektedir. Yanı sıra Ukrayna’da Yaz aylarında ise bunaltıcı bir şekilde sıcak olmasa da güneş çok rahatsız edici. Genelde Haziran ayından sonra Eylül ayına kadar bütün Ukraynalılar sahil kentlerine taşınıyorlar. Şehir merkezlerinde de nehirler, kanallar ve göllerin kenarında serinleyen Ukraynalıların pek sıcağı sevdiğini söyleyemeyiz.

Ukrayna hakkında

Ukrayna hakkında bilgi

Ukrayna Hakkında

Ukrayna’ya hangi mevsimde gidilir, ya da hangi mevsimde nereye gidilir derseniz Ukrayna’da ne zaman hangi şehre gidilir yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Ayroıca Ukrayna hava durumu yazımızı okuduktan sonra eğlence hayatı için Ukrayna gece hayatı kategorimizden mekanlar hakkında bilgi sahibi olabilirler. Anlık durumu görmek için https://www.accuweather.com/tr sitesine bakabilrisiniz.

Yoruma cevap ver

× Whatsapp üzerinden ulaşın