Ukrayna havaalanlarında rüşvet operasyonu

Ukrayna havaalanları rüşvet operasyonu
Ukrayna havaalanları rüşvet operasyonu

Ülkede son 2 ayda yapılan Ukrayna havaalanları rüşvet operasyonları devam ediyor. Kharkiv havalında görevli polislerin rüşvet aldıkları yönünde istihbaratı değerlendiren Ukrayna polisi 3 aylık teknik takibe aldı. Yapılan incelemelerde özellikle Türk turistlerden ve işadamlarından rüşvet aldıkları tespit edildi. Ukrayna polisi ve özel harekatının gün ortası baskını ile operasyon gerçekleşti. Havaalanı müdürü, polis müdürü ve havaalanı yetkililerinin de arasında bulunduğu 12 kişi Kharkiv havaalanına yapılan baskında gözaltına alındı. Havaalanında personelin gözaltına alınması ile havaalanında bulunan turistler arasında da kısa süreli bir şok yaşandı. Ardından Havaalanında Türkçe, İngilizce ve Rusça yapılan anonslar ile alanda bulunan kişilere bilgi verildi.

Kharkiv havaalanı rüşvet

Kharkiv havaalanı rüşvet

Kharkiv havaalanı rüşvet

Ukrayna yerel yetkililerden alınan bilgilere göre, Kharkiv havaalanı rüşvet operasyonunda gözaltına alınan kişilerin sorgusu devam ediyor. İncelenen telefon görüşmeleri ve havaalanı kamera kayıtlarına göre onlarca kez rüşvet alındığının bilgilerine ulaşıldı. Ayrıca Ukrayna’ya turist olarak gelen Türk vatandaşlarına da rüşvet alma amaçlı taciz yapıldığı tespit edildi. Kamera kayıtlarının bulunmadığı özel odalara götürüldükleri tespit edildi. İncelenen kayıtlarda sorgu odalarından çıkan turistlerin ülkeye giriş yaptıkları gözlendi. Yapılan aramalarda, havaalanı müdürünün evinde 130.000 dolara yakın para ve kullandığı arabalara el konuldu. Diğer gözaltına alınan havaalanı personellerinin evlerindeki bir miktar paraya ve cep telefonlarına da el konuldu.

Zhulhany havaalanı rüşvet

Zhulhany havaalanı rüşvet

Zhulhany havaalanı rüşvet

Bundan yaklaşık 1 ay önce, Ukrayna Kiev’de bulunan Zhulhany havaalanı rüşvet operasyonunda müdürü ve çalışan polisler de rüşvet alırken yakalanmıştı. Yapılan bu operasyonda havaalanı üzerinden yasadışı geçişler ve yasaklı maddelerin çıkışı ve girişi yapıldığı tespit edildi. Yapılan teknik takiplerin sonucunda havaalanı komiserine kadar uzayan çete çökertildi. İçlerinde üst düzey personelinde bulunduğu 20 kişiye yakın kişi rüşvet almak ve yasadışı çete örgütü üyeliğinden tutuklandı. Zhulhany havaalanı çalışanlarının da ülkeye girmek isteyen Türk ve diğer ülke vatandaşlarından rüşvet aldığı tespit edildi.

Ukrayna havaalanları rüşvet operasyonu

Ukrayna havaalanlarında rüşvet

Ukrayna havaalanlarında rüşvet

Özellikle Türk turistlerin Ukrayna havaalanlarında rüşvet operasyonu sonrası yaşadıkları sorunları incelediğimizde birçok yolsuzluk ile karşılaşıyoruz. Ukrayna ile Türkiye arasındaki vizesiz ve pasaportsuz girişin de başlaması ile artan Türkiye Ukrayna hattında turist trafiği oldukça artmıştı. Havaalanlarında Türk turistlere zorluk çıkartarak rüşvet alınması da son zamanlardaki en fazla karşılaşılan durumlardan olmaya başladı. Gerek Türk turistlerin gerekse diğer ülke vatandaşlarının bu yönde şikayetlerini değerlendiren Ukrayna polisi ise, Ukrayna’daki uluslararası havaalanlarını mercek altına aldı. Şimdiye kadar Kharkiv havaalanı ve Zhulhany havaalanında suçlular tespit edilerek havaalanları temizlenmeye başladı.

Kaynak: https://ru.tsn.ua/groshi/v-aeroportu-harkov-policiya-pryatala-mnogotysyachnye-vzyatki-v-kanalizacii-915260.html

Yoruma cevap ver

Whatsapp üzerinden ulaşın