Romanov Koyunu Bakımı ve Özellikleri

Romanov koyunu Ukrayna
Romanov koyunu

Romanov koyunu, ülkemizde bulunan diğer normal koyunlara göre daha farklı bir koyun türüdür ve avantajlı özellikleri ile öne çıkan bu koyunun ülkemize ithal edilmesi ve satılması hayvancılıkla uğraşan pek çok vatandaşımızı ticari olarak cezbetmektedir.

Romanov Koyunu ve Koyunların İthalatı ve Bakımları Hakkında Merak Edilenler

Romanov koyunu fiyatları araştırması yapan pek çok kişi, ciddi bir ithalat düşüncesine girmeden önce, bu işin karlı bir iş olup olmadığına emin olmak adına elbette bu hayvanlar hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak istiyor; bakımı, büyütülmesi ve yavrulaması ve benzeri diğer konularda araştırma yapıyor.  Bu yazımızda başlıklar halinde Romanov koyunu hakkında merak edilen konulara değinmeye çalıştık;

Romanov koyunu yılda kaç kuzu verir?

Özellikle evcil olmasından,  sürekli doğum yapabilmesinden dolayı ve kuzu makinesi olarak adlandırılmasından ötürü  dünya çapında kısa sürede gelişimini ve ithalatını sürdürdü. Türkiye’de de popülaritesini ve besi çiftliği sahiplerinin ilgi odağı oldu. Son zamanlarda Türkiye ithalatı yapılan ve yetiştirilen koyunların başında geliyor. Yıllık 2 doğum yapabilen bir Romanov Koyunu da yaklaşık 100 koyun 1 senede 500 – 700 kuzu verebiliyor. Bir seferde 2 – 5 arası kuzu veriyorlar. Koyunun en belirgin özelliği olan doğum yaptıktan 35-40 gün gibi bir süre zarfından tekrar hamile kalabiliyor olması.

Romanov ne zaman hamile kalır?

sorusu ise en ilginç olanı, 3 aylık bir kuzu hamile kalabiliyor. Analık kabiliyeti ve duyguları aşırı derecede yüksek olan bu koyun türünün, aynı zamanda soğuk ve sıcağa da aşırı dayanıklı olduğu biliniyor.

Ukrayna Romanov Koyunu Neden Cazip?

Ukrayna Romanov Koyunu

Ukrayna Romanov Koyunu

Ukrayna Romanov Koyunu bakımının kolay olması sebebiyle, son zamanlarda besicilerin ilgi odağı oldu. Ukrayna’da Romonav arayan besi çiftlikleri, gerek internet üzerinden gerekse bizzat Ukrayna’ya giderek bu koyun hakkında araştırma yapmaya başladılar.

İlk olarak Rusya topraklarından fark edilen bu koyun türü, Rusya’nın Volga bölgesinde oldukça fazla görülmekteydi.  Zamanla Almanya, Ukrayna ve Fransa ülkeleri tarafından da koyunun üretimi hızla arttı. Fakat Türkiye’ye en yakın ülkelerden olan Ukrayna’da Romonav gerek fiyatları gerekse getirmek kolaylığı açısından Türk besicilerinin ilgisini çekti.

İthalatın artmasıyla ülkeler, kendi koyunlarının üretimini de yapmaya başladılar. Hatta ülkemizde bile saf olarak Romanov Koyunu yetiştiriliyor.  Fakat günümüzün en iyi Romanovlar Ukrayna’da bulunuyor. Bu koyunları getirmek isteyen çiftçiler, genellikle ithalatın en kolay olduğu Ukrayna’dan getirmek hem süreç hem de maliyet açısından en avantajlısı.

Romanov koyunu çiftliği

Romanov koyunu çiftliği

Romanov koyunu çiftliği

Romanov koyunu çiftliği, genellikle karasal iklime elverişli olarak yaşadıkları için, ülkemizde mera alanlarında olması daha uygundur. Ukrayna’da genelde kırsal alanda yaşayan koyunlar, bazı bölgelerde çiftlikte de yaşamaktadır. Ülke için büyük bir geçim kaynağı haline gelen bu koyunlar, beklenmedik bir soğuk hava dalgasına karşı da oldukça dayanıklı olan koyunlar, çiftlik tarzı yaşamlarda da uyum sağlayabilmektedir. Doğumdan itibaren siyah bir renge sahip olan bu koyun ırkı, daha sonra gri renk yapısına doğru ilerlemeye başlar. Kısa kuyruklu bu koyun türü, yün olarak da gayet güzel değerlendiriliyor. Ukrayna’da işlenen yorganlar ve yataklar, Romanov yününden işlenmektedir. Romanovlar evcil ve uysal bir koyun türü olarak biliniyor. Aynı zamanda bu koyunun türünün yünleri de oldukça dayanıklı ve kullanışlı. . Günümüzde, ülkemizde kullandığımız birçok el işçiliğinin yapımında da Romanov yünü kullanılıyor. Ukrayna’da koyunların yaygınlaşmasıyla beraber tüm el işçiliği neredeyse Romanov yününden yapılıyor. Yapılan çalışmalar ülke bazında kullanılırken, aynı zamanda dış ülkelere de ithal ediliyor.

Tarım bakanlığı: www.tarim.gov.tr/

 

Romanov Koyunu Bakımı yaparken çok dikkat edilmesi gereken hususlar bulunuyor. Bu kuzu makineleri etlerinin kurbana uygun olması, doğduktan 3 ay sonra hamile kalabilmesi, bir yılda yaklaşık olarak 10 kuzu vermesi gibi bir çok artılara sahip. Romanov bakımı masrafları ve maliyetleri diğer koyun türlerinden pahalı olsa da, verdiği kuzu sayısı göz önüne alındığında maliyet size fazlasıyla dönecektir. Bu sebeple Türk besicilerin tercihi haline gelen Romanov Koyunu hakkında bakım tüyoları, önerileri ve çiftliklerden aldığımız ipuçlarını sizinle paylaşıyoruz.

Romanov Koyunu Bakımı ve Beslenmesi

Romanov Koyunu Beslenmesi

Romanov Koyunu Beslenmesi

1-) Kuzu olarak yetişmeye başlayan Romanov koyunun 1.5 aylık evreyi geçtikten sonra ot ve yemle tanıştırılması gerekiyor. Bu zamana kadar süt ile beslenmesi çok önemli. Gerekirse biberon takviyesi ile kuzular beslenmelidir.

2-) Kuzu, 2.5 aylık sürecini tamamladıktan sonra tamamen sütten kesilmesi gerekiyor.

3-) Koyunlarda, hamilelik öncesinde, hamilelik sırasında ve daha sonraki evrede yem verimi iki kat arttırılmalıdır.

4-) Koyunlara doğum öncesinde kesinlikle tuz verilmemesi gerekiyor. Bu konuda tuz verin önerilerine kesinlikle inanmayınız.

5-) 3 veya 5 ayda bir, iç ve dış parazit ilaçlanması yapılmalıdır.

6-) Aşı ve vitamin takviyesi zamanlı olarak yapılmalıdır. Aşılar bu hayvanlar için özellikle büyük önem taşımakta.

7-) Koyunlar ve kuzular, kesinlikle yaş zeminlerde yatırılmamalıdır ve tutulmamalıdır.

😎 Yeni doğan kuzulara, ağız yoluyla aşılar yapılmalıdır.

9-) 15 veya 20 günde bir, ağıl girişine kireç serpiştirilmelidir.

10-) Yağmura ve soğuğa dayanıklı olsalar da Romanov Koyunları kesinlikle cereyanlı ( rüzgarlı ) ortamlarda bırakılmamalıdır.

11-) Koyunların ağıl ve yatakları, her ay düzenli olarak dezenfekte edilmeli ve özenle temizlenmelidir.

12-) Ayağında çıkma veya kırılma olan koyunların ayakları sıkıca gövdeye bağlanmalıdır. Gövdeye bağlanan ayağın daha fazla zarar görmemesi için de, koyunlar 12 gün boyunca meraya bırakılmamalı ve dinlendirilmelidir. Bu süreçte yem miktarı biraz arttırılabilir.

13-) Ağız ve dış yaralarda, mutlaka antibiyotik takviyesi yapılmalıdır.

14-) Ağıllara girişte ve çıkışta, koyunlar kesinlikle ani hareket ettirilmemeli ve koşturulmamalıdır.

15-) İlkbahar döneminde meraya bırakılan koyunların, mera otlarından zehir kapmamaları için de gerekli olan aşıları yapılmalıdır. Bu konuda bölgenizde bulunan veterinerden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Romanov Koyunu Bakımı hakkında önemli bilgi: Koyunlara aşı yapılırken, hap verilirken veya kırım işlemi uygulanırken işlemler tek tek yapılmalıdır. Toplu ortamda yapılan işlemlerde, koyunlar birbirlerini ezebilirler.

Siz de Romanov Koyunu üreticiliği veya bakımını yapmak istiyorsanız, güzel bir Romanov çiftliği sahibi olmalısınız. Bu koyunların bakımları, normal koyunların bakımlarına göre gerçekten zor. En ufak bir problemde, koyunlarda büyük sıkıntılar meydana geliyor. Dünya çapında kıymetli olan Romanov Koyunları’nın hemen hemen 4-5 ülkede üretimi yapılıyor. Tam donanımlı, mera ortamına uygun bir çiftlik kurduktan sonra, bakım aşamalarını da dikkate alarak kolaylıkla Romanov Koyunu üreticisi olabilirsiniz.

Daha önceden bir hayvancılık döneminden geçtiyseniz ve bakımın sizi zorlamayacağını düşünüyorsanız, Ukrayna’daki çiftlikler ile iletişime geçmek için bizlere ulaşabilir siz de Romanov Koyunu sahibi olabilirsiniz.

Yoruma cevap ver

× Whatsapp üzerinden ulaşın