Ukrayna’nın kalesi Sumy

Ukrayna Sumi şehri
Ukrayna Sumi şehri

1653 ile 1655 yılları arasında kurulduğu düşünülen Ukrayna Sumy, 1700’lü yılların başından itibaren önemli bir yönetim bölgesi haline geldi. Bugün Ukrayna topraklarında bulunan şehir, uzun süre Rusya’yı Kırım Tatarlarından korumak için adeta bir sınır oldu. Sovyet döneminin kalesi olarak bilinen şehir Rusça Сумы olarak yazılan şehir Sumi ismi ile de bilinir.

Ukrayna Sumy şehri hakkında bilgi

Ukrayna Sumy şehri

Ukrayna Sumy şehri

Ülkenin kuzey doğusunda yer alan ve 280.000 nüfusu olan Ukrayna Sumy şehri hakkında bilgi vermeye başlayalım. Ukrayna’nın Rusya sınır şehirlerinden olan kent halkının %25’ine yakını Rus pasaportuna sahiptir. Sumy 18 ve 19. Yüzyıllarda olduğu gibi bir ticaret merkezi haline gelmiştir. Makine yapımı ve metal işleme, kimyasal, petrokimya endüstrisi,  gıda endüstrisi, deri, tekstil gibi birçok geçim kaynağı bulunmaktadır. Diğer Ukrayna göre daha modern bir görüntüde olmasının nedeni de şehirdeki fabrikalar. Tabi Rusya’ya sınır olması ve iki ülke arasındaki ticaretin de bu hattan geçmesinin önemi büyük. Şehirde bir havaalanı bulunsa da yaklaşık 8 yıldan bu yana hizmet vermemektedir.  Ayrıca şehir bir öğrenci kentidir ve şehirde 4 tane üniversite bulunmaktadır. Bunların içinde en büyüğü Sumy Devlet Üniversitesi. Tıp, tarih, hukuk, elektronik, beden eğitimi gibi 15’e yakın fakültesi bulunmaktadır.  Bunun yanı sıra kentte 1500’e yakın yabancı uyruklu öğrencide bulunuyor.

Sumy nerede nasıl gidilir?

Sumy nerede nasıl gidilir?

Sumy nerede nasıl gidilir?

En kısa ve konforlu şekilde Sumy’e gitmek isterseniz, izlemeniz gereken en iyi yol Kharkiv havaalanı üzerinden olacaktır. Şehir Kharkiv’e 187 KM, Kiev’e 335 KM,  Rusya’nın Belgorod uluslar arası havalimanına ise 155 KM uzaklıkta. Kharkiv üzerinden Sumy’e günde 2 defa otobüs seferi bulunuyor. Bunun dışında tren ile ulaşım günde 4 adet sefer bulunmaktadır. Hızlı tren ile 2 saat 40 dakika, yavaş tren ile ise 4 saat 10 dakikada ulaşmak mümkündür.  Kharkiv Sumy tren bileti ve sefer saatleri ise haftanın her günü 05:22 10:03 10:27 12:25 olmak üzere 4 adettir. Araçla gitmek isterseniz yollar bozuk olduğundan neredeyse 3,5 saatlik bir araç seyahati ile ulaşabilirsiniz. Hava durumu şehirde özellikle kış aylarında oldukça soğuk geçiyor. Kar ve buz neredeyse 4 ay yerleri adeta asfalt gibi kaplıyor. Kış aylarında hava sıcaklıkları -5 ile -30 dereceler arasında gözükürken, yaz aylarında ise kuru bir sıcaklık var.

Sumy’de fiyatlar nasıl?

Ukrayna Sumi Fiyatlar

Sumy’de fiyatlar

Öğrenci şehri olan Sumy’de fiyatlar diğer küçük kentlere göre biraz daha pahalı kalıyor. Bunda şehirde çok fazla öğrenci büyük bir payı var. Ayrıca 50 Km uzaklıkta bulunan Rusya sınırı nedeniyle, şehirde yerleşmiş ticaret ile uğraşan zengin kişilerin sayısı yüksek. Bu da tabi alım gücünü yükselttiği için fiyatların yükselmesine neden oluyor. Örnek vermek gerekirse şehirde 150 dolardan düşük fiyatlara kiralık ev bulmak neredeyse imkansız. Ya da 150 dolara bulunan evlerin eşyaları çok kötü, evlerin içi de çok bakımsız. Şehirde ulaşım tramvay, otobüs ve dolmuşlarla karşılanıyor. Ücretler ise 3 UAH 7 UAH ( Grivna ) arasında ( bakınız 1 TL kaç Grivna ).  Market, alkol, gıda gibi konularda fiyatlar genel Ukrayna’da fiyatlar kategorisinde. Ama bunun yanı sıra, kıyafet, ayakkabı, sosyal tesis gibi konularda fiyatlar yüksek.

Yoruma cevap ver

× Whatsapp üzerinden ulaşın