Ukrayna’ya tekstil ihracatı ve fiyatları

Ukrayna'ya tekstil ihracati
Ukrayna'ya tekstil ihracati

İki ülke arasındaki belki de en büyük ticaretlerden bir tanesi Türkiye’den Ukrayna tekstil ihracatı.  Neredeyse ülkedeki tekstil ürünlerinin %70’e yakın kısmı Türkiye’den gitmektedir. Ukrayna’da tekstil işi yapan birçok Türk sermayeli şirket var. Bunun yanı sıra ufak dükkanlarda Türk tekstil ürünlerini bavul ticareti ile getirip satan Türkler de bulunuyor. Ukrayna tekstil ihtiyacını Türkiye’den karşılamaya her geçen gün artan talep ile devam ediyor.

Ukrayna’da tekstil fiyatları

Ukrayna tekstil fiyatları

Ukrayna’da tekstil fiyatları

Peki, Ukrayna’da tekstil fiyatları nasıl, ucuz mu? Gelin bu konuda örnekler ile anlatım yapalım. Her ne kadar Türkiye’den Ukrayna’ya ihraç edilen tekstil ürünleri uygun fiyatlı olarak gitse de Ukrayna’da fiyatlar oldukça pahalı. Birçok ürünün kayıt dışı gönderildiğini, vergiye de tabi olmadığını söylemek mümkün. Türkiye’de bulunan ambar kargo firmaları, Türkiye’den Ukrayna’ya çok uygun fiyatlara faturasız gönderim yapıyorlar. Ukrayna’ya Türkiye’den kargo göndermek kilo başında 3 dolar gibi bir fiyata geliyor. Herhangi bir verginin de olmadığını düşünürsek ( çoğu faturasız gönderiyor ) ürünler aslında Ukrayna’ya çok ucuz giriyor. Ama pazarlarda gördüğümüz fiyatlar karşısında şaşırmamak elde değil.

Örneğin Türkiye’de semt pazarlarında 10 TL’ye 15 TL’ye satılan eşofmanları 100 TL ve üstü rakamlara görmeniz mümkün. Yine en ucuz tişörtlerin 35 TL olduğunu da söylemek gerek. Ukrayna’da bayan giyim ve kıyafetleri çok pahalı. Türkiye’de 50 TL’ye satılması imkansız olan elbiseler, tunikler, gömlekler ya da abiye elbiseler 200 TL ve üstü rakamlarda satılıyor.

Ukrayna tekstil talepleri ve ihracat

Ukrayna tekstil talepleri ve ihracat

Ukrayna tekstil talepleri ve ihracat

Özellikle Ukraynalılar arasında çok popüler olan Türk malları Ukrayna’dan tekstil taleplerinin artmasına neden oluyor. Ülkede Türkiye’den gelen tekstil ürünlerine ayrı bir ilgi var, kalitesi nedeniyle tercih ediliyor. Bu da Ukrayna’da tekstil ürünleri satan küçüklü büyüklü bütün işletmelerin Türk tekstil ürünlerine ilgisini arttırıyor. Tabi buradaki etkenlerin en başında, Türk tekstil ürünlerinin ucuz olmasının da önemli bir yeri var. Çünkü Ukrayna’da fiyatlar oldukça pahalı. Türkiye’den tekstil ürünleri almak isteyen Ukraynalı firmaların karşılaştığı en büyük sorun ise iki ülke arasındaki dil farkı. Türk firmaları ile iletişime geçemeyen Ukraynalı tekstil satıcıları genelde bavul ticareti yapan kişilerden ürünler alıyorlar.

Ukrayna tekstil firmaları

Ülkede sektör neredeyse Türk firmalarının önderliğinde, Ukrayna tekstil firmaları deyince ilk akla gelenler, LCW, Colins, Damat, Süvari, Mavi Jeans, Koton. Bunların yanı sıra birçok irili ufaklı Türk tekstil markalarının da Ukrayna’da alışveriş merkezlerinde büyük mağazaları var. Örnek vermek gerekirse, LCW ve Colins Ukrayna’da tüm büyük alışveriş merkezlerinde var. Bunun yanı sıra Türkiye’de Pazar ürünleri dediğimiz mallar da Ukrayna pazarlarının yanı sıra alışveriş merkezlerinin vitrinlerinde. Her türlü kalitede Türk tekstil ürünlerini bulabileceğiniz Ukrayna’da her geçen gün Türk yatırımcıların arttığını görmek mümkün. Türkiye’den Ukrayna’ya gelerek buradaki tekstil sektöründeki ihtiyacı gören birçok yatırımcı Ukrayna’da mağaza açıyor.

Ukrayna’ya tekstil ihracatı yapmak isteyen firmalar için danışmanlık hizmetlerimiz bulunmaktadır. Ukrayna’ya satmak istediğiniz kıyafet ve tekstil ürünleriniz için iletişim bölümünden bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Ukrayna’dan ne getirilir, ne ithalat edilir gibi sorular için Ukrayna’dan Ticaret ve  Ukrayna’da Fiyatlar konularımızı okuyabilirsiniz.

1 Yorum

  • Merhaba suan kiev deyim. Kieve tekstil satmak istiyorum. Nasil yardimci olabilirsiniz. P.tesi dönüyorum. Whatsapp 90 0506 936 42 47

Yoruma cevap ver

× Whatsapp üzerinden ulaşın