Ukrayna Türkiye ilişkileri ve Rusya’nın tavrı

Ukrayna Türkiye ilişkileri Rusya'nın tavrı
Ukrayna Türkiye ilişkileri Rusya'nın tavrı

Ukrayna Türkiye ikili ilişkileri günden güne iyileşip iki ülke yakınlaşması Rusya’yı rahatsız etmeye başladı. Özellikle Ankara ve Kiev arasında yapılan yeni ticari anlaşmalar, seyahat kolaylıkları, Putin’i rahatsız ediyor. Ukrayna ve Türkiye arasındaki yapılan her yeni açıklama, gelişme iki ülkenin birlikteliğini perçinlerken, Rusya ise bu konuda rahatsız.

Ukrayna Türkiye ilişkileri

Ukrayna Türkiye ilişkileri

Ukrayna Türkiye ilişkileri

Rusya’nın Türkiye’ye tekrar vize koyması, Rusya vizesi alanların bile ülkeye girmesi zorlaşırken, Ukrayna ile Türkiye arasında kimliksiz seyahat başladı. Bu gelişmeler yaşanırken, iki ülke cumhurbaşkanları tarafından verilen beyanlarda, ithalat ve ihracat vergilerinin düşürülmesi de gündeme geldi. Her geçen gün daha da iyiye giden Ukrayna ve Türkiye arasındaki ilişkiler Rusya ve Putin tarafından da ilgiyle takip edildi. Her ne kadar Putin Türkiye’ye karşı birçok yaptırım uygulasa da, bölgede Türkiye’ye ihtiyacının farkında.

2017 yılında ne kadar Ukraynalı turist geldi?

Ukraynalı Turistler

Ukraynalı Turistler

Ukrayna’dan 2017 yılında Türkiye’ye gelen Ukraynalı turistler ve kafileler adeta hayat verdi. Bu yıl Ukraynalı ya da Ukrayna’dan ne kadar turist geldi sorusu da gündemdeki sorulardan. Rus turistlerini önemli ölçüde kaybeden Türkiye turizmi ise, Ukraynalı turistler tekrar can buldu. Ukrayna’da yapılan başarılı tur reklamları ve Ukrayna’ya özel ucuz fiyatlı tur paketler ile Ukraynalı turistlerin ilgisi Türkiye’ye çekildi. Ayrıca iki ülke arasında pasaportsuz, vizesiz seyahatin de başlaması Ukrayna ve Türkiye’nin turist trafiğine katkıda bulundu. Ukrayna’dan Türkiye’ye 2017 yılı Mayıs ve Haziran ayında toplam 1,5 milyona yakın Ukraynalı turist geldiği kayıtlara geçti. Özellikle Antalya, Marmaris, Bodrum, Fethiye, Muğla gibi tatil yerlerinde artık Ruslar yerine Ukraynalıları görmek mümkün.

Ukraynalılar Türkiye’de ne kadara tatil yapıyor?

Ukrayna'da Türkiye tatil turu fiyatları

Ukrayna’da Türkiye tatil turu fiyatları

Ukraynalıların gelir seviyesi düşük olduğu için, tatile ayırabilecekleri bütçelerde sınırlı, Ukraynalılar Türkiye’de çok ucuz fiyatlara tatil yapıyorlar. Ukrayna’da Türkiye’ye 4 gece 5 gün, ya da 1 haftalık birçok ucuz tatil tur paketi bulunuyor. Yukardaki resimde gördüğünüz fiyatlar Ukrayna’da bir tur ajansının bina girişine yapıştırdığı reklamlar. Resimde ikinci sırada gördüğünüz Marmaris,  üçüncü sırada gördüğünüz ise Kemer tatili fiyatları. Ukrayna Kiev’den uçak bileti dahil, Marmaris’te 5 gece 6 günlük tatilin bedeli 7.686 Grivna yani 300 dolar. Marmaris Resort & Spa 5 yıldızlı otelde her şey dahil konaklama fiyatları bu. Resimde 3. Sırada gördüğümüz ise Antalya Kemer’de 5 gece 6 günlük tatil. Yine bu tur fiyatına da Kiev Antalya – Antalya Kiev uçak biletleri dahil. 5 Yıldızlı Armas Kaplan Paradise oteldeki bu tatilin fiyatı ise 6.088 Grivna karşılığı yaklaşık 240 dolar.

Rusya Türkiye arasındaki son durum

Rusya Türkiye arasındaki son durum

Rusya Türkiye arasındaki son durum

Türkiye’nin Rusya ile arası uçak krizinden sonra bir türlü düzelmeyen ikili ilişkiler ithalat ve ihracata da yansıdı. Türkiye’de Rusya’ya ihracat yapan üreticiler, Rusya’nın yaptığı Türk mallarına ambargodan sonra deyim yerindeyse büyük bir kriz yaşadılar. Özellikle Rusya’ya her sene gönderilen, 100 binlerce ton, domates, salatalık, portakal gibi ürünler Türk üreticilerin elinde kaldı. Antalya, Muğla gibi her sene yaz aylarında Rus turistlerin adeta evi olan oteller, apartlar Rus turistlerin gelmemesi ile olumsuz etkilendi. Antalya ve Muğla esnafının gelirlerinin büyük kısmını Rus turistler üzerinden kazandıkları da hepimiz tarafından bilinen bir gerçek. Hatta bu şehirlerde birçok mağaza tabelaları bile Rusça.

Ukrayna’ya ihracat
Ukrayna'ya ihracat

Ukrayna’ya ihracat

Rusya ile Türkiye arasındaki kriz 2017 Ağustos ayında bile devam ederken, Ukrayna pazarı Türkiye’nin yardımına koştu. 2017 yılında Ukrayna’ya Türkiye’den, narenciye, domates, biber, salatalık, meyve ve sebze ihracatı oldukça yaygın.  Hatta Rusya’nın almadığı tüm domatesleri Türk üreticiler Ukrayna’ya satmış durumda. Bunun yanı sıra, tekstil, ayakkabı, kıyafet, mobilyadan, kuru gıda, bakliyat ve bir çok sektörde Ukrayna’ya ihracatımız bulunmakta. Ukrayna’da özellikle Türk ürünlerine ve mallarına ilgi had safhada, hatta kaliteli ürünlerden bahsederken “Türk ürünü gibi” benzetmesini yapıyorlar. Ukrayna Türkiye ikili işkileri yanında iki ülke vatandaşları arasında da sıcak bir bağ kurulmaya başlandı. Özellikle Türkiye Rusya uçağını vurduktan sonra, Ukrayna’da Türklere karşı tutum tamamen değişti.

Ukrayna Türkiye Rusya
Ukrayna Türkiye Rusya

Ukrayna Türkiye Rusya

Yakın zamanda çözülmeyecek gibi duran Ukrayna Türkiye Rusya arasındaki kriz, Ukrayna’nın Türkiye yanında yer alması ile daha da tırmanacağa benziyor. Ukrayna ile soğuk savaşta olan Putin yönetimindeki Rusya ise, eski müttefiki Türkiye’yi kaybetmiş gibi duruyor. Her ne kadar son zamanlarda Putin ve Erdoğan’ın yaptığı açıklamalar iki ülkenin yakınlaşmasına yoruluyor. Ama durum öyle değil. Ukrayna’yı etmek ve Rusya topraklarına katmak isteyen Putin’in bu yakınlaşmadan dolayı oldukça rahatsız olduğu açık.

Ülke daha detaylı bilgi için Ukrayna hakkında, ülkeye yapacağınız geziler için Ukrayna tatili ve Ukrayna seyahat önerileri yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Yoruma cevap ver

Whatsapp üzerinden ulaşın