Ukrayna ucuz mu? Ukrayna’dan Neler alınır?

Ukrayna'da ucuz neler var
Ukrayna'da neler ucuz

.Ülke ile merak edilen konuların en başında belki de Ukrayna ucuz mu, neler ucuz ve neler alınır sorusu geliyor. Özellikle haber siteleri ve sosyal medya üzerinden Ukrayna’da yaşamın çok ucuz olduğuna dair paylaşılan bilgilere istinaden inceleme yazısını hazırladık.

Ukrayna’da yaşam maliyetleri

Ukrayna'da günde ne kadar harcanır

Ukrayna’da ne kadar para lazım

Arkadaşlar hemen söyleyeyim sizin gördüğünüz kadar Ukrayna ucuz bir ülke değil . Onların gelirlerine bakarak çok pahalı zaten bunu tartışmak bile gereksiz. Her ne kadar Ukrayna’da asgari ücret şu anda 120 dolar olsa da bu paraya çalışan kimse yok. Genelde maaşlar 200 dolar ile 300 dolar arasında küçük şehirlerde.  Büyük kentlerde ise 500 600 doları bulan maaşlar mevcut. Türkiye’den herhangi bir geliriniz varsa burada yaşam maliyetleri tabi biraz daha uygun gözüküyor ama yine de değerlendirmeyi size bırakalım. Günlük hayat, alkol, sigara, ulaşım dışında aslında çok ucuz değil. Doların da yükseldiği 2018 yılına baktığımızda Ukrayna’da yaşam fiyatları gün geçtikçe pahalanıyor. Örnek vermek gerekirse 2018 yılının ilk gününde elektriğe %20 zam yapıldı. Gördüğünüz üzere ülkede genel harcamalar çok ucuz değil. Şimdi Ukrayna ucuz mu sorusunun cevabını daha detaylı bir şekilde yazalım.

Kira fiyatları

Ukrayna'da kiralık ev fiyatları

Ukrayna kiralık evler ne kadar?

Yaşadığınız yere göre çok farklılık gösterse de Ukrayna’da kiralık ev fiyatları başlangıcı 250 TL. Tabi bu bahsettiğim rakam çok küçük şehirlerde 30 metre kare tek odalı bakımsız eşyalı evler. Bazı küçük şehirlerde öğrencinin çok olmasından ötürü kiralar da neredeyse Kiev, Odessa, Lviv, Kharkiv ile yarışıyor. Örnek vermek gerekirse Ternopil, Uman, Krivoy Rog, Zaporozhye gibi kentlerde 100 dolara evler bulmak artık neredeyse imkansız. Ya şehrin çok uzağında ya da sorunlu kimsenin oturmak istemediği bölgelerde bulunabilinir. Kiev’de ise 400 dolardan aşağı merkezde kötü ev bile bulmak neredeyse imkansız. Türkiye standartlarımda bir evde oturayım, Kiev, Kharkiv, Lviv, Odessa gibi kentlerin merkezinde olsun derseniz 600 dolardan başlar kiralar. Ayrıca gezileriniz için Ukrayna günlük kiralık ev fiyatları isimli yazımıza da göz atabilirsiniz.

Faturalar

Ukrayna elektrik su gaz faturaları

Ukrayna’da aylık faturalar ne kadar?

Bilinenin aksine Ukrayna’da elektrik ve doğalgaz yani ısınma giderleri oldukça fazla. Su, internet, telefon faturaları bize bakarak tabi daha ucuz. Örnek olarak, 40 metre kare 2 odalı bir evin kış aylarında ısınma faturası 2.000 ile 2.500 UAH arası. Yani şu andaki kurla baktığımızda 300 ile 380 TL arasında. Eğer ki eviniz 3 odalı ise yani 2+1 60 metre kare bir evse ödeyeceğiniz rakam 3.500 Grivna yani 480 TL. Bu sadece sizin merkezi ısınma sistemi için ödeyeceğiniz rakam. Ayrıca yemek mutfakta kullandığınız gaz hariç. O da yaklaşık olarak 20 TL gibi bir rakam tutar aylık.

Ukrayna’da belki de en pahalı faturalardan birisi de elektrik. 2018 yılında gelen yeni zamlarla ortalama 4 kişilik bir ailenin elektrik faturası gideri 50 doları bulacak yani 170 TL. Su faturası yok denecek kadar az aylık harcayabileceğiniz en yüksek tutar 10 tl olacaktır. Ukrayna’da sınırsız internet faturası ise aylık 60 Grivna. Telefon ile konuşmak da oldukça ucuz. 50 Grivna ile herhangi bir GSM firmasından aylık sınırsız konuşma yapabilirsiniz şebeke içi. Diğer hatları aramak için de 1.000 dakikanız olur. Telefon operatörleri ile ilgili Ukrayna’da GSM operatörleri inceleme yazımızı okuyabilirsiniz.

Market fiyatları

Ukrayna'da market fiyatları

Markette fiyatlar nasıl

Şimdi yanlış bilinenlerden biriside Ukrayna’da market fiyatlarını ucuz olarak düşünmek. Kısa vadede buraya gelen arkadaşlar 100 dolar verip 2.700 Grivna ellerine alınca fiyatları hesaplayamıyorlar. En temek gıda maddesi olan ekmekten örnek verelim. 300 gramlık Ekmek fiyatları Ukrayna’da 7 ile 11 UAH arası yani 1 TL ile 1,5 TL arasında. Sebze meyve fiyatları ise Türkiye’ye bakarak pahalı çünkü ülkeye gelen malların %60’ı Türkiye üzerinden geliyor. Örnek olarak muzun kilosu 30 UAH, patates 7 UAH, soğan 5 UAH gibi. Yine Ukrayna’da marketlerde satılan 1 Litre su fiyatları 13 Grivna yani 2 TL neredeyse küçük su fiyatları ise 1 TL. Makarna, bakliyat fiyatları Türkiye ile aynı. 1 litre süt fiyatı 1.5 TL ile 2 TL arasında değişiyor. Et, tavuk ve balık fiyatları Türkiye’ye oranla daha ucuz. Nedenini bilmiyorum ama tavuk eti tadı Türkiye ile aynı değil daha tadsız. Ama kırmızı et ve balık tatları oldukça lezzetli. Bu konuda Ukrayna et fiyatları yazımızı okuyabilirsiniz.

Sigara ve içki fiyatları

Ukrayna’da 2017 sigara fiyatları

Ukrayna’da 2017 sigara fiyatları

Ülkemizde gelen türlü zamlarla neredeyse 10 TL altına sigara kalmadı, hatta bazı sigaraların fiyatları 20 TL’ye yaklaştı. Tabi burada yüksek vergilerin olması ayrıca hükümetin sigara bıraktırma çabası da göz önünde bulundurulmalı. Tütün ve tütün ürünlerinde belki de Türkiye dünyanın en pahalı ülkelerinden birisi. Ukrayna’ya bakacak olursak fiyatlar 1 2 yıl öncesine göre oldukça pahalı. Yİne de Türkiye ile kıyaslarsak neredeyse 3 de 1 oranında ucuz. Örnek Davidoff sigarası paketi şu anda Ukrayna’da 5 TL, Winston 4 TL, Marlboro 5 TL.

İçki alkol fiyatlarına gelecek olursak Ukrayna’da 1 Litre Olmega fiyatı 38 TL. Yarım litre yani 0,50 LT Jack Daniels fiyatı ise 360 UAH yani 48 TL. 1 Litre Jack Daniels Gentleman fiyatı ise 755 UAH 100 TL. Yine votka olarak 1 Litre Absolud Vodka 56 TL. Şarap şampanya fiyatları ise 50 UAH ile 200 UAH arasında en pahalısı olarak değişiyor. Bu konu ile ilgili de Ukrayna içki ve sigara fiyatları isimli yazımızı okuyabilirsiniz. Gece eğlencesi, içki, sigara fiyatlarına bakınca Ukrayna ucuz mu yazımızı farklı değerlendirebilirsiniz. Ama yazımızın tamamını okuduğunuzda göründüğü kadar ucuz olmadığını anlayacaksınız.

Ulaşım fiyatları

Ukrayna’da şehir içi ulaşım

Ukrayna’da şehir içi ulaşım

Ülkede tramvay, metro, elektrikli otobüslerin kullanımı fazla olduğu için Ukrayna ulaşım fiyatları ülkemize kıyasla daha ucuz. Örnek vermek gerekirse metro jeton bilet fiyatları 7 UAH, tramvay fiyatları 2 UAH ile 4 UAH arası. Dolmuş yani maşrutka fiyatları ise 3 UAH ile 10 UAH arası en pahalısı. Şehirler arası otobüs biletleri fiyatları ise örnek vermek gerekirse Kiev Lviv arası 160 UAH. Ya da Odessa’dan Kiev’e otobüsle gitmek isterseniz bilet fiyatı 150 UAH. Yine Kharkiv Kiev arası tren bileti almak isterseniz hızlı tren bileti 280 UAH normal tren bileti 100 UAH. Tabi burada benzin, oto gaz ve dizel fiyatlarının farklı oluşunun önemi var. Bu konuda da Ukrayna benzin gaz dizel fiyatları isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Ukrayna’dan neler alınır Ukrayna ucuz mu?

Genel anlamda bakıldığı zaman ticari değilse amacınız yani ithalat ve ihracat gibi Ukrayna’da neler ucuz ne alabilirim sorularınızı cevaplayalım. Ülkede Ukraynalıların gelirleri ile fiyatları oranladığımızda ortaya inanılmaz rakamlar çıkıyor. Çünkü bir bakıyorsunuz hastanede hemşirenin maaşı 150 dolar, doktorun maaşı 200 dolar. Ama mağazalara girdiğiniz zaman fiyatlar neredeyse el yakıyor. Günlük yaşamsal ihtiyaçlara bile yetmeyecek maaşlar ile nasıl geçindikleri ise tamamen mantık dışı. Genelde bu yükü bayanlar 2 3 işte çalışarak karşılıyorlar. Ama turistler için Ukrayna’dan gelirken ne getirilir derseniz, sigara, içki, çikolata ve hediyelik eşyalar. Bunların dışında neredeyse ucuz fiyata alıp Türkiye’ye getireceğiniz hiç bir şey bulunmuyor. El yapımı ürünler biraz ucuz işçiliğin ucuz olmasından dolayı. Yani el yapımı ahşap, seramik hediyelik eşyalara bakabilirsiniz. Araba yedek parçaları ucuz ama Ukrayna’dan Türkiye’ye yedek parça getirmek yasak. Getiren birçok yolcu var ama Türkiye’de gümrüğe takılma ihtimalinizi unutmayın.

Araba ve ev almak

Ukrayna’da ikinci el araba fiyatları

Öncelikle bilmeniz gereken ilk konu şu, Ukrayna’da turist olarak gelip ev alabilirsiniz ama bu size süresiz oturum izni vermez. Araba almak için ise muhakkak oturum veya çalışma izniniz olması gerekiyor, aksi halde üstünüze araba alamazsınız. Araba fiyatlarında ise burada en önemli etken Avrupa’dan getirilen araçlar. Almanya, Litvanya, Moldova, Bulgaristan plakalı birçok araç Ukrayna’da trafikte geziyor. Bunun nedeni ise ucuz olmaları. Ukrayna plakalı araçlara göre neredeyse %50 fiyat farkı var. Konu ile ilgili Ukrayna araba fiyatları isimli makalemizi okuyabilirsiniz.  Araba ve ev fiyatlarına baktığımızda Ukrayna ucuz mu sorumuza evet cevabı verebiliriz. Ev için ise fiyatlar oldukça değişken, küçük kentlerde 5.000 dolara ev alabilirsiniz. Büyük kentlerde ise bu fiyatlar 100.000 dolara kadar çıkabilir. Örnek vermek gerekirse Kiev’de şehir merkezinden uzak yeni yerleşim binalarda metre kare fiyatları 800 1.000 dolar arası. Genelde de evler 30 ile 50 metre kare arası. Bu konu ile ilgili de Ukrayna’da satılık ev fiyatları isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

Elektronik telefon bilgisayar

Elektronik marketlerde Ukrayna ev elektroniği fiyatlarını incelediğimiz zaman ürünlere göre değişiklik gösterse de fiyatlar uygun değil. Örnek vermek gerekirse Türkiye’de 4.800 TL olan bir Samsung televizyon fiyatı Ukrayna’da 5.200 TL olabiliyor. Ama çamaşır makinesi almak istediğinizde bu fiyat Ukrayna’da biraz daha ucuz olabiliyor. Ben buzdolabı, fırın gibi ürünleri incelemiş, Türkiye ile fiyatları kıyaslamıştım internet üzerinden çoğu ürünün Türkiye’de daha ucuz olduğunu gördüm. Sadece Ukrayna’nın kendi markaları var beyaz eşyada bunlar biraz daha uygun fiyatlara bulunabiliniyor. Telefon için ise fiyatlar çok da farklı değil, özellikle Türkiye’de kayıt masrafını da düşünürseniz pahalı bile gelebilir. Sadece bazı telefon fiyatları biraz uygun, örnek olarak Ukrayna Xiaomi fiyatları makalemizi okuyabilirsiniz. Ya da popüler olan Ukrayna Iphone x fiyatları da konu hakkında bilgi verecektir.

Kıyafet ayakkabı ve tekstil fiyatları

Ukrayna’da alışveriş ve mağaza fiyatlarını da biraz inceleyelim. Öncelikle tekstil, ayakkabı gibi ürünlerin birçoğu Türkiye’den geliyor. Fiyatlar alışveriş merkezlerinde yüksek. Örnek vermek gerekirse gerçek deri erkek ayakkabıları 200 TL’den aşağı bulmak imkansız. Hele kışlık bot v.s almak istiyorsanız bu fiyatlar normal mağazalarda bile 300 TL ile 500 TL arası. Küçük kentlerde ya da şehir pazarlarında fiyatlar biraz daha uygun olsa da yine Türkiye ile kıyaslandığında pahalı. Kıyafet konusuna gelecek olursak Türkiye tekstil konusunda bir cennet olduğu için Ukrayna’da fiyatlar oldukça pahalı. Kışlık kaban, mont, kazak gibi günlük ihtiyaç ürünlerinin ucuz olanlarına bakarsanız kalitesi çok kötü. Kaliteli ya da ülkemizdeki standart sayılabilecek ürünlerin fiyatları ise oldukça yüksek. Konu ile ilgili yine Ukrayna’da kıyafet fiyatları isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Yaşamak için Ukrayna ucuz mu

Ukrayna ucuz mu

Ukrayna ucuz mu

Yazımızı okuduktan sonra yaşamak için Ukrayna ucuz mu konusunda sizin de değerlendirmelerinizi yorumlar bölümünden bekliyoruz.

Ayrıca ülkenin genel ilan siteleri olan olx.ua adresine bakabilirsiniz.

Yoruma cevap ver

Whatsapp üzerinden ulaşın