Ukrayna’da 90 günden fazla kaldım deport olur muyum?

Ukrayna'da fazla kalmak
Ukrayna’da 90 günden fazla kaldım deport olur muyum?

Turist olarak geldiğiniz Ukrayna’da 90 günden fazla kaldım, giriş yasağım olur mu derseniz bu yazı sizin için rehber niteliğinde. Yazımızda Ukrayna’da fazla kaldım ne yapabilirim, deport olur muyum, ne zaman tekrar gelebilirim gibi soruların cevaplarına başlayalım.

Ukrayna’da 90 günden fazla kaldım ne yapabilirim?

Ukrayna’da 90 günden fazla kaldım

Ukrayna’da 90 günden fazla kaldım ne yapabilirim?

Turistik vize olan 6 ayda 3 ay kalma süresini aştıysanız yani Ukrayna’da 90 günden fazla kaldım deport olur muyum ne yapabilirim derseniz, bunun cezai yaptırımı bulunmaktadır. Ülkeden çıkarken havaalanında ya kara yolundaki pasaport kontrol noktasında sorguya alınıyorsunuz. Ülkede neden fazla kaldığınıza dair soru soruluyor ve sizden yazılı bir ifade alınıyor. Burada bir neden belirtmeniz yeterli. Örneğin kız arkadaşım vardı evlenmeyi düşünüyorduk bu yüzden Ukrayna’da 90 günden fazla kaldım diyebilirsiniz. Ya da dönüş biletim olmadığı için ve dönüş bileti alacak parayı bulamadığımdan ötürü fazla kaldım diyebilirsiniz.  Burada vereceğiniz cevabın çok bir önemi yok.

Eğer dışarıda gezerken polis tarafından durdurulur ve Ukrayna’da vize ihlali yaptığınız anlaşılırsa polis sizi sınır dışı etmez. Size yazılı bir evrak ile 15 gün süre verir ülkeden çıkmak için. Bu bildirimi aldıktan sonra 15 gün içinde çıkmazsanız bu sefer polis sizi yakaladığında sınır dışı işlemi yapacaktır. Bu işlemi yapsa bile korkmayın deport olmadınız daha, peki deport olmamak için ne yapmanız gerekiyor?

Deport olmadan Ukrayna’dan çıkmak

Ukrayna'dan deport olmadan nasıl çıkarım?

Ukrayna’dan deport olmadan çıkmak

Eğer 180 günde 90 gün sınırını aştıysanız havalimanındaki pasaport kontrol noktasında sorgunuzun ardından size para cezası kesilecektir. Bu geçirdiğiniz süreye bağlı olarak 850 UAH ile 1.300 UAH arasında değişmektedir. Bununla ilgili 1 TL kaç UAH isimli makalemizden cezanız ve Ukrayna para birimi hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken olay ise, süreyi geçirdiyseniz pasaport kontrol noktasına bir arkadaşınız ile birlikte gidin. Ayrıca mümkünse gündüz ve hafta içi uçuşlarından birisini alın ki ödeme yapabilmek için bankalar açık olsun. Bazı havaalanlarında bu cezayı ödeyebileceğiniz yerler var ama hepsinde bulunmuyor.  Pasaport kontrol noktasındaki işleminizin ardından aldığınız ceza kağıdını arkadaşınıza verin ve hemen ödemesini rica edin. Siz pasaport kontrol noktasında beklerken arkadaşınız cezayı ödeyip gelsin ve makbuzu pasaport polisine teslim edin. Bu sizin deport olmanızı engelleyecek, böylelikle sadece 3 ay sonra Ukrayna’ya gelmeniz mümkün olacaktır. Cezayı ödeseniz bile makbuz 15 gün içinde pasaport kontrol noktasındaki birime gelmezse tekrar gelmek istediğinizde Ukrayna’ya giremezsiniz.

Ayrıca bu cezayı sadece Ukrayna’da bulunan bankalara ödeyebilirsiniz. Eğer Ukrayna’da 90 günden fazla kaldım ve cezayı Türkiye’de ödeyebilir miyim derseniz maalesef mümkün değil. Bazı yerler bu cezayı Türkiye’de Ukrayna büyükelçiliklerine ödeyebileceğinize dair bilgiler bulunmaktadır. Ama bu bilgiler bizzat tarafımızdan elçiliğe sorulmuş ve kesinlikle ödeyemeyeceğiniz bilgisi alınmıştır. Bu konuda dikkatli olmanızı öneririz. Siz Ukrayna’da fazla kaldığınız için değil cezayı ödemediğiniz için deport olursunuz.

Ukrayna’da gün ihlali cezasını ödedim yine de deport edildim

Ukrayna vize ihlali cezası

Ukrayna’da ceza ödemesi

Cezanızı ödedikten sonra, makbuzu havalimanına teslim etmezseniz, cezayı ödemeniz ile ödememeniz arasında bir fark olmayacaktır. Yani Ukrayna’da gün ihlali cezasını ödediyseniz bile makbuzu teslim etmezseniz hakkınızda işlem yapılacaktır. Bu durumda ülkeye girişiniz 3 ya da 5 yıl olmak üzere engellenecek yani Ukrayna’dan deport olacaksınız. Cezayı ödedikten sonra 15 gün içinde muhakkak havalimanı polisine teslim etmeli ve ettiğinize dair bir kağıt almalısınız. Pasaport kontrol noktasına gittikten sonra sizi tekrar ülkeye alamayacakları için bir arkadaşınız ile gitmelisiniz. Mümkünse bu işlemi aynı gün gerçekleştirin, mümkün değilse 15 günü aşmadan en kısa zamanda.

Ukrayna’ya giriş yasağını sildirmek

Ukrayna'dan deport

Eğer ülkeden adli ya da siyasi işlemlerden dolayı deport yani giriş yasağı edilmediyseniz Ukrayna giriş yasağını sildirmek mümkün olacaktır. Ya da Ukrayna’da gün sayısını aştığınız için ceza kesildi ve bunu ödemediyseniz ya da ödeyip  makbuzu ulaştırmadıysanız da deport sildirebiliriz. Bu durumda yapılması gereken işlemler için önce durumunuzu detaylı bir şekilde bize bildirin. Neden deport yediğinizi, cezayı ödediyseniz makbuzunu, ödemediyseniz Ukrayna’da ceza yediğiniz tarihi bizimle paylaşın. Avukatımız detaylı bir inceleme işlemi yaptıktan sonra Ukrayna’dan deport sildirme işlemi hakkında sizlere bilgi verecektir. Detayları görüşmek için iletişim bölümünden ya da +38 073 403 89 82 numaralı telefon numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

Ukrayna’da ne kadar kalabilirim?

Turist olarak Ukrayna’da kalma süresi

İlk olarak Ukrayna’ya vizenin kalmasından itibaren yakınlaşan iki ülke arasında pasaportsuz kimlik ile seyahatler de 2017 yılında başladı. Biometrik kimliğe sahip Türk vatandaşları pasaport ve vize gereksinimi duymadan Ukrayna’ya turist olarak gelebiliyorlar. İlk olarak Ukrayna’da 180 günde 60+30 gün olarak başlayan turistik gezi süresi 180 günde 90 güne çıkartıldı. Daha önce 6 ay içerisinde tek girişte 60 gün kalabiliyor ve ülkeden çıkıp aynı gün gelseniz bile 30 gün kalabiliyordunuz. Şimdi ise Ukrayna’ya tek girişte 6 ayda 3 ay kalabilirsiniz. Örnek olarak, Ocak 14’de Ukrayna’ya geldiyseniz Nisan 14’e kadar ülkede kalabilir, çıktıktan sonra da 3 ay sonra geri gelebilirsiniz. Ülkede daha uzun süre kalmak için Ukrayna’da oturum ve çalışma izni almak isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

Ukrayna’da yabancılar için bilgi sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Yoruma cevap ver

Whatsapp üzerinden ulaşın