Ukrayna’da kalma süresi ticari vize

Ukrayna'da ne kadar kalabilirim
Ukrayna'da kalma süresi

Ukrayna’da ne kadar kalabilirim, Türk vatandaşlarının Ukrayna’da kalma süresi ticari vize kaç gün, turist olarak kalma süresi nedir gibi konular hakkında gelen birçok sorunun cevabını makalemizde sizlerle paylaşalım. Turist vizesinin kalkmasının ardından iki ülke arasındaki kimlikle seyahat döneminden sonra biometrik pasaport ile Ukrayna’ya turist olarak girişler başladı. Türk turist ve gezginler uçak biletlerinin ucuz olduğu ve Türkiye’ye 1,5 2 saat uzaklıktaki bu ülkeye ziyaretlerini arttırdılar ve Ukrayna’da 3 aydan fazla kalmanın yollarını aramaya başladılar.

Turist olarak Ukrayna’da kalma süresi

Turist olarak kaç gün Ukrayna'da kalabilirim

Turist olarak Ukrayna’da kalma süresi

Ukrayna’da Türk vatandaşlarının turist olarak Ukrayna’da kalma süresi 6 ay içinde yani 180 günde 3 ay yani 90 gün. Bu 90 gün kalış süresini tek seferde kullanmanız mümkün değil. Ukrayna’da bir fiil 60 gün kalabilirsiniz. 2 ayın sonunda Ukrayna’dan çıkış yapmanız gerekmektedir. Ertesi gün tekrar giriş yapabilir 1 ay daha kalabilirsiniz. Ukrayna’nın bir sınır ülkesi olan Belarus ise giriş çıkış yapmak isteyen vatandaşlarımız için en uygun ülke. Sadece pasaport ile vizesiz olarak giriş yapabildiğimiz Beyaz Rusya Kiev merkeze 5 saat uzaklıkta. Burada unutmamanız gereken en önemli şey ise, giriş ve çıkış tarihleriniz ne olursa olsun gün olarak sayılmaktadır. Örnek vermek gerekirse 01 Temmuz’da giriş yapıp 03 Temmuz’da çıkış yaparsanız, bu 3 gün olarak sayılacaktır. 6 ayda 90 gün hesaplamanızı da şu şekilde yapmanız gerekmektedir. Örneğin: Bugün 03.07.2017, 03.01.2017 tarihinden bu güne giriş ve çıkışlarınızı ve kaldığınız günleri saymanız gerekir. Tarihler dönem olarak geçerli değil, bugünden önceki 6 ayı kapsamaktadır.

Ukrayna’da oturum izni almak

Ukrayna oturum izni

Ukrayna’da oturum izni almak

Turist vizesi olarak adlandırılan 180 günde 90 gün kalım süresinden daha fazla Ukrayna’da kalmak, Ukrayna’da oturum almak isterseniz, bu maalesef Türk vatandaşları için mümkün değil. Ukrayna’da oturum izni almak için Ukrayna’da evli olmak ya da Ukrayna’da ticaret ile meşgul olmanız gerekmektedir. Bunun dışındaki durumlarda Ukrayna’da turist vizesini uzatmak ya da daha uzun süre kalmak için herhangi bir alternatif bulunmamaktadır. Bu iki alternatif dışında Ukrayna’da kalma süresi hakkında bilgilere devam edelim.

Ukrayna’da ticari vize almak

Ukrayna ticari vize

Ukrayna’da ticari vize almak

Ukrayna’da ticari vize almak isteyen Türk vatandaşları evrakları tamamlamaları ve onay almaları durumunda 1 yıl ya da 2 yıl sınırsız giriş ve Ukrayna’da kalma süresi izni almaları mümkün. Bunun için Türkiye’de adınıza kayıtlı bir şirket, şahıs firması ya da şirket ortaklığı olması gerekmektedir. Şirketteki konumunuz, şirketin cirosu gibi birçok etken vizenizin süresini etkileyecektir. Ticari vize için gerekli evraklar ise, bağlı olduğunuz ticaret odasından faaliyet belgeniz, vergi levhanız, kuruluş gazeteniz, en az 2 yıl geçerli pasaportunuz, imza sirküsi ile Türkiye’de bulunan Ukrayna konsolosluklarına başvurmanız gereklidir.  Ukrayna için ticari vize almak isteyen Türk vatandaşlarının Ukrayna’da özel sağlık sigortası da yaptırmaları gerekmektedir.

Ukrayna’da vize ihlali
Ukrayna'dan deport olmak

Ukrayna’da vize ihlali

Türk vatandaşlarının ülkede en çok karşılaştıkları sorunlardan biriside Ukrayna’da vize ihlali yapmaları sonucunda yaşadıkları sıkıntılar. “Ukrayna’da 180 günde 90 gün kalış süresini aştım, ihlal ettim ne yapabilirim?” sorusu sitemize gelen sık sorulardan birisi. Turist Vizesi ihlali Ukrayna’dan deport ( sınır dışı ) edilmenize bu da Ukrayna’ya 5 yıl boyunca girişinizin yasaklanmasına neden olur. Ukrayna’da vize ihlali yapan ve yardım arayan Türk vatandaşlarımız iletişim bölümünden bizlerle irtibata geçerlerse, Ukrayna’dan deport ( sınır dışı ) edilmeden çıkmalarını sağlayabiliriz.

Türk vatandaşlarına Ukrayna için uygulanan  Ukrayna’ya kimlik ile giriş yazımızı buradan okuyabilirsiniz. Ayrıca tüm oturum, vize, deport kaldırma, iş yeri açma gibi işlemleriniz için +38 073 403 89 82 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

1 Yorum

Yoruma cevap ver

Whatsapp üzerinden ulaşın