Ukrayna’da yenir ne içilir?

Ukrayna'da yenir
Ukrayna'da yenir

Turist olarak geldiğimiz Ukrayna’da ne yenir ne içilir, hangi tatları denemelisiniz ve Ukrayna mutfağı hakkında bilinmeyenler neler. Ukrayna’nın yöresel yemekleri, tatlıları, mezeleri ve Ukraynalıların damak tatları yazımıza hemen başlayalım.

Ukrayna’da ne yenir?

Ukrayna'da ne yenir

Ukrayna’da ne yenir

Türkiye’den gezi amaçlı geldiğimizi düşünürsek Ukrayna’da ne yenir ne içilir sorusu hepimizi endişeye düşürmüştür. Hatta birçoğumuzun domuz eti korkusu, kullanılan farklı yağlardan rahatsız olunabileceğini düşündüğünü biliyorum. Ama şimdi sakin olun. Ukrayna’da Türk yemeklerini ve lezzetlerini aratmayacak birçok tat ile karşılaşacaksınız. Birbirinden leziz çorbaları içinizi ısıtırken yüzlerce çeşit salataları masalarınıza eşlik edecek. Sote, haşlama ve mangal çeşitleri ile et yemeklerini de değişik tatlarda soslar ile birlikte tadacaksınız. Hemen hemen her meyve hatta sebzelerden ve süt ürünlerinden bezeli tatlılarını da denemenizi öneririz.

Sanılanın aksine Ukrayna mutfağında domuz etinin çok fazla yeri yok. Bunun yerine et yemeklerinde ilk tercih inek, dana ve kuzu eti. Hemen arkasından ise tavuk, kaz ve hindi eti geliyor. Tabi hemen hemen her sofrada olmazsa olmazlardan birisi de balık eti ve deniz ürünleri. Söylemeden geçemeyeceğim, Ukrayna’da suşi sevmeyen kişiyi görmedim desem yeri. İrili ufaklı tüm restorant ve kafelerde zengin suşi çeşitlerini görmek mümkün. Bunun yanında evlerde de birçok Ukraynalı suşi yapıyor.

Ukrayna’nın geleneksel yemekleri

Ukrayna'nın geleneksel yemekleri

Ukrayna’nın geleneksel yemekleri

Söz konusu kuzeyin bu güzel ülkesi olunca Ukrayna’nın geleneksel yemekleri listesinin ilk sırasına birçoğumuzun da bildiği Borş çorbasını yazmak gerekiyor. Her Ukraynalının farklı malzemelerle yaptığı çorbanın temel malzemesi pancar ve sebzeler oluşturur.  Birçok sebzenin bir araya gelmesi ile etli ya da etsiz olarak hazırlanan Borş çorbası öğle ve akşam yemeklerinin vazgeçilmezi arasında. Türkiye’de yapılan sebze çorbalarına benzeyen borş çorbasını etli olarak denemenizi tavsiye ederiz. Burada dikkat edilmesi gereken husus Ukrayna’da domuz etinin en çok kullanıldığı yer Borş çorbası. Dana ya da kuzu eti kullanılarak da yapıldığı için bulunduğunuz yerde seçenek olarak varsa etli olarak içmenizi tavsiye ederiz. Yaz ve kış aylarında soğuk ve sıcak olarak da tüketilen çorba ile yemeğe başlayabilirsiniz.

Ukrayna mutfağı

Ukrayna mutfağı

Ukrayna mutfağı

Bir diğer ünlü Ukrayna mutfağı yemeği ise Vareniky. Bizde mantı ile neredeyse aynı görünüşe sahip olan bu yemeğin Ukrayna mutfağında yeri çok farklı. Vareniky mantıdan farklı olarak içine patates konuluyor ve sos olarak da yoğurt yerine smetana kullanmaları. Mantar, vişne, çilek gibi hatta et gibi ürünlerle de tarifi ve yapımı bulunmaktadır. Bizdeki yoğurt tüketimi kadar Ukraynalılarda da smetana tüketimi yaygın. Makarnalara, ete, omletlere hatta çorbalara bile smetana kullanıyorlar.  Bunun dışında Salo, Pechenya, Paska, Uzvar gibi birçok Ukrayna geleneksel yemeklerini de deneyebilirsiniz. Peki Ukrayna’da ne yenir sizin öneriniz nedir diye soracak olursanız muhakkak balıklarını tadmalısınız.

Ukrayna’da ne içilir

Ukrayna’da ne içilir

Ukrayna’da ne içilir

Ülkede alkolün ayrı bir yeri var bu sebeple Ukrayna’da ne içilir diye soracak olursanız tabi ilk sıraya Samagon içkisini yazabiliriz. Samagon ev yapımı votka olarak bilinse de aslında evde yapılan tüm içkilerin genel adı. Çünkü Ukraynalılar evlerinde viski, votka, şarap ve kanyak dahil olmak üzere birçok içkiyi yapıyorlar. Özellikle Ukrayna’nın batısında  şaraplar oldukça lezzetli. Belki birçoğunuz Zapadna Ukrayna olarak duymuşsunuzdur. Lviv şarapları ve çikolataları ile ünlüdür. Özellikle çikolatalı likörlerini denemenizi tavsiye ederim. Bunun yanı sıra Ukrayna’da yüzlerce çeşit meyve ve bitki çayları bulunmaktadır. Birbirinden lezzetli ve şifalı çayları da içmeden Ukrayna’dan ayrılmayın.

Görseller https://www.google.com/imghp?hl=tr ücretsiz resim kaynağı. Bir diğer makalemiz olan Ukrayna et fiyatları okumak için tıklayınız.

Yoruma cevap ver

× Whatsapp üzerinden ulaşın